Przejdź do treści

Czarny, brązowy, jasnoczerwony: co oznacza kolor krwi podczas okresu?

Czas czytania: 5 minut

U większości kobiet miesiączka zaczyna się między 12 a 13 rokiem życia. Możesz krwawić w tak zwanym cyklu co 21–35 dni. Twój okres może być ważnym objawem zdrowia. Wszystko, od długości twojego cyklu po teksturę i kolor krwi, może wskazywać na ważne kwestie dla twojego zdrowia.

Możesz u siebie zauważyć kolor krwi od czarnego do jaskrawoczerwonego, od brązowego do pomarańczowego. Chociaż większość z nich można uznać za „normalne” lub „zdrowe”, mogą być czasem powodem do wizyty u lekarza.

Co oznacza kolor krwi w okresie?

 

czarny brązowy ciemno czerwony jasny czerwony różowy pomarańczowy szary
szybki przepływ
plamienie implantacyjne

infekcja

odchody połogowe

niski poziom estrogenu

plamienie „owulacyjne” w połowie cyklu

zatrzymane poronienie

poronienie

„normalny” okres

stara krew

polipy lub włókniaki

plamienie ciążowe

powolny przepływ

Co oznacza czarny kolor krwi w czasie okresu?

Możesz być zaniepokojona widokiem czarnej krwi, ale niekoniecznie jest to powód do zmartwień. Ten kolor jest związany z brązową krwią, która jest starą krwią. Może przypominać fusy z kawy. Czarna krew to krew, która wymaga dodatkowego czasu przy opuszczeniu macicy.

Co oznacza brązowy kolor krwi w czasie okresu?

Brązowe wydzieliny wszystkich odcieni są zwykle oznaką starej krwi. Krew miała czas się utlenić, dlatego zmieniła odcień ze standardowej czerwieni.

Brązowa krew jest związana z:

Początkiem lub końcem okresu

Kiedy przepływ jest wolny, krew może dłużej wydostawać się z organizmu. Gdy pozostaje w macicy dłużej, może stać się brązowa. Może również być to krew z ostatniej miesiączki.

Odchody połogowe

Kobiety doświadczają w ciągu pierwszych czterech do sześciu tygodni po urodzeniu dziecka krwawienia jest ono nazywane odchodami połogowymi. Zaczyna się stosunkowo ciężko.

Ciąża

Jeśli wystąpi plamienie w czasie ciąży, czasem może być brązowe. Mimo wszystko dobrze jest zadzwonić do lekarza.

Zatrzymane poronienie

Chociaż poronienie może wiązać się z jaskrawoczerwonym krwawieniem, u niektórych kobiet może wystąpić tzw. „zatrzymane poronienie”. W przypadku tego typu utraty ciąży płód przestaje się rozwijać, ale nie przesuwa się z macicy przez co najmniej 4 tygodnie. Możesz nie doświadczyć silnego krwawienia lub zakrzepów, ale u niektórych kobiet pojawiają się ciemnobrązowe plamienie lub krwawienie.

Co oznacza ciemnoczerwony kolor krwi w czasie okresu?

Możesz zauważyć ciemnoczerwoną krew podczas miesiączki po przebudzeniu się lub po dłuższym leżeniu. Intensywny kolor może oznaczać, że krew przebywa w macicy przez jakiś czas, ale nie utleniała się do tego stopnia, że staje się brązowa.

Ciemnoczerwona krew jest związana z:

Końcem okresu

Możesz również zauważyć takiego koloru krew pod koniec normalnej miesiączki, gdy jej przepływ zwalnia.

Odchody połogowe

Krwawienie po urodzeniu dziecka jest obfite i może zawierać skrzepy. Może wydawać się ciemnoczerwona przez pierwsze trzy dni, zanim zmieni się w inny odcień i teksturę. Kobiety, które miały cięcie cesarskie, mogą doświadczać obfitego krwawienia tylko przez pierwsze 24 godziny .

Co oznacza jasnoczerwona krew podczas okresu?

Twój okres może zacząć się jasnoczerwonym krwawieniem. Oznacza to, że krew jest świeża i szybko płynie. Twoja krew może pozostać w tym odcieniu przez cały okres lub może ściemnić się w miarę spowolnienia jej przepływu.

Czerwona krew jest związana z:

Infekcją

Niektóre infekcje, takie jak chlamydia i rzeżączka, mogą powodować krwawienie między miesiączkami. Jeśli widzisz krew przed rozpoczęciem miesiączki, rozważ skontaktowanie się z lekarzem.

Ciąża

Krwawienie dowolnego koloru podczas ciąży może, ale nie musi, być powodem do niepokoju. Czasami jednak jest to oznaka poronienia. Czasami kobiety krwawią i rodzą zdrowe dzieci. Każdy przypadek jest wyjątkowy. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, gdy zobaczysz krew w czasie ciąży.

Polipy lub włókniaki

Te niezłośliwe narośla w macicy mogą powodować obfity przepływ w trakcie miesiączki lub w innym momencie cyklu miesiączkowego. Mogą być duże lub małe i powodować inne objawy, takie jak ból i ucisk.

Co oznacza różowy kolor krwi podczas okresu?

Twoja krew może mieć różowy kolor na początku lub na końcu miesiączki, szczególnie jeśli plamisz. Ten jaśniejszy odcień wskazuje, że krew zmieszała się z płynem z szyjki macicy, rozcieńczając jej odcień.

Różowa krew jest związana z:

Odchodami połogowymi

Od czwartego dnia odchody mogą mieć różowawy lub brązowawy kolor.

Niski poziom estrogenu

Czasami różowa krew menstruacyjna może wskazywać na niski poziom estrogenu w organizmie. Estrogen pomaga ustabilizować wyściółkę macicy. Bez tego hormonu możesz czasami wydalić wyściółkę w trakcie cyklu – co prowadzi do plamienia różnych kolorów, w tym różu. Niektóre przyczyny niskiego poziomu estrogenu obejmują stosowanie hormonalnej antykoncepcji, która nie zawiera estrogenu lub okres około-menopauzalny .

Plamienie w połowie cyklu

Możesz zobaczyć ten kolor ponownie w czasie owulacji. Kiedy krew z macicy miesza się z przezroczystym płynem z szyjki macicy, może wydawać się, że jest jasnoczerwona lub różowa.

Poronienie

Jeśli jesteś w ciąży, wyciek przezroczystego lub różowego płynu z pochwy może być oznaką poronienia. Inne objawy, to skurcze, przejście tkanki i utrata oznak ciąży.

Co oznacza pomarańczowa krew w czasie okresu?

Kiedy krew miesza się z płynem szyjkowym, może również wyglądać na pomarańczową. W rezultacie możesz zobaczyć pomarańczowe barwy z tych samych powodów, dla których widzisz różowe.

Pomarańczowa krew jest związana z:

Plamienie po implantacji

Niektóre kobiety zgłaszają występowanie pomarańczowych lub różowych plam w czasie podejrzenia implantacji lub 10 do 14 dni po poczęciu. Nie wszystkie doświadczają plamienia po implantacji, ale mogą mieć one różne kolory. Dobrze jest zrobić test ciążowy.

Infekcja

Wszelkie nieprawidłowo zabarwione lub nietypowe wydzieliny mogą być oznaką infekcji bakteryjnej lub infekcji przenoszonej drogą płciową.

Co oznacza szary kolor krwi podczas okresu?

Zauważenie szarej lub białawej wydzieliny jest powodem, aby skontaktować się z lekarzem.

Szara krew jest związana z:

Infekcja

Ten odcień może wskazywać, że masz infekcję, taką jak bakteryjne zapalenie pochwy. Inne objawy infekcji obejmują:

  • gorączka
  • ból
  • swędzący
  • okropny odór

Poronienie

Jeśli jesteś w ciąży, szara wydzielina może być oznaką poronienia. Tkanka wychodząca z pochwy może być również szara.

Czy to normalne, że kolor krwi jest inny na początku i na końcu miesiączki?

Tak! Twój okres może zmieniać kolory. Może mieć różne barwy z miesiąca na miesiąc lub w różnych momentach w życiu. Istnieje wiele czynników, nawet jeśli okresy są całkowicie „zdrowe”.

W większości przypadków zmiana od jaskrawoczerwonej przez ciemnoczerwoną do brązowej ma coś wspólnego z czasem przebywania krwi w macicy. Twój przepływ może być szybszy na początku okresu i zanikać pod koniec. Możesz mieć również ciemnoczerwoną krew po dłuższym leżeniu. W najcięższe dni możesz zobaczyć jaskrawoczerwoną krew.

Nie oznacza to, że wszystkie zmiany koloru są normalne. Jeśli widzisz nieznany lub szary odcień – zwłaszcza jeśli masz dodatkowo inne objawy – umówienie się na wizytę nie jest szkodliwe. Każde krwawienie w czasie ciąży jest powodem, dla którego warto skontaktować się z lekarzem.

A jeśli krew z okresu jest wodnista lub wypełniona skrzepami?

Oprócz koloru, konsystencja twojej krwi może zmieniać się przez cały okres. Twoje miesiączki z miesiąca na miesiąc również mogą mieć różne tekstury.

Skrzepy niekoniecznie są powodem do niepokoju. Zdarzają się, gdy twoja macica zrzuca swoją wyściółkę. Jeśli zobaczysz skrzepy, które są większej wielkości, poinformuj swojego lekarza. To samo dotyczy skrzepów towarzyszących obfitemu krwawieniu.

Niektóre kobiety mogą odczuwać szczególnie obfity odpływ, nazywany krwotokiem miesiączkowym. Zakrzepy mogą towarzyszyć temu krwawieniu. Zwróć uwagę na oznaki anemii, takie jak zmęczenie lub duszność.

Krwawe wydzieliny, które pojawiają się w okresie owulacji, mogą być zmieszane ze śluzem szyjki macicy, nadając krwi galaretowatą konsystencję. Można to również opisać jako mokre i śliskie.

Kiedy iść do lekarza?

Możesz dostrzec różne odcienie i tekstury podczas miesiączki, nawet jeśli jesteś zdrowa. Jeśli Twój okres trwa dłużej niż siedem dni lub jest bardzo obfity – mocząc podpaskę lub tampon co godzinę lub dwie – umów się na wizytę u lekarza, aby wykluczyć pewne schorzenia.

Inne powody, dla których warto umówić się na wizytę:

  • Twoje cykle są nieregularne, zmieniają się dramatycznie z miesiąca na miesiąc
  • Twoje cykle są krótsze niż 24 lub dłuższe niż 38 dni
  • Nie miałeś miesiączki od trzech miesięcy lub dłużej
  • Odczuwasz silny ból lub inne nietypowe objawy towarzyszące krwawieniu
  • Krwawisz między miesiączkami
  • Przeszłaś menopauzę i ponownie zaczęłaś krwawić

Jeśli jesteś w ciąży, porozmawiaj z lekarzem o każdym zaobserwowanym krwawieniu. Plamienie lub krwawienie może być oznaką poronienia. Szara wydzielina może również wskazywać na poronienie, a nawet infekcję, więc najlepiej też to sprawdzić.

Podsumowując

Twój okres jest ważnym wskaźnikiem dotyczącym Twojego zdrowia. Młode kobiety, które dopiero zaczynają miesiączkę, mogą przez pierwsze kilka lat odczuwać dużą różnorodność kolorów i faktur krwi menstruacyjnej.

Podobnie kobiety w okresie okołomenopauzalnym, mogą one również odczuwać więcej nieregularności. Istnieje wiele kolorów, które mieszczą się w „normalnych” lub „zdrowych” zakresach, więc warto zwrócić uwagę na zmiany, która Cię dotyczą. Zawsze udaj się do lekarza, jeśli martwisz się lub masz jakiekolwiek zmiany w czasie okresu.

Tagi: