Przejdź do treści

Jak umyć penisa: czyli prawidłowa higiena intymna

Czas czytania: 2 minut

Nie jesteś pewny, jak powinieneś dbać o higienę intymną? Wielu mężczyzn nigdy nie zostało nauczonych prawidłowego sposobu czyszczenia genitaliów, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak to zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu i podrażnień. Szczęśliwie, dbanie o higienę penisa nie jest skomplikowane. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo umyć penisa i utrzymywać świeżość w tej okolicy.

Jak umyć nieobrzezanego penisa?

 1. Wybierz łagodne mydło. Wiele mydeł zawiera aromaty, które mogą podrażniać wrażliwą skórę, a niektóre zawierają zbyt silne środki czyszczące do użytku na genitaliach. Dla najlepszych rezultatów, wybierz łagodne, bezzapachowe mydło (innymi słowy, nie wybieraj mydła do rąk).
 2. Weź prysznic lub kąpiel. Użyj ciepłej wody, zamiast gorącej, aby uniknąć poparzenia lub podrażnienia genitaliów i reszty ciała. Kąp się tak, jak zwykle, myjąc się ciepłą wodą i wybranym łagodnym, bezzapachowym mydłem.
 3. Umyj penisa. Rozprowadź wybrane łagodne mydło lub żel między dłońmi i nałóż je na jądra i trzon penisa. Kluczową rzeczą jest umycie pod napletkiem. Delikatnie odciągnij napletek tak daleko, jak się da. Nie naciągaj napletka poza jego naturalny punkt, ponieważ może to uszkodzić penisa i spowodować powstanie blizn.

  Nanieś mydło pod napletek i dokładnie spłucz wszystkie mydło i ewentualne zanieczyszczenia, które mogły się zgromadzić. Zsuń napletek do jego naturalnej pozycji.

 4. Utrzymuj czystość. Higiena osobista jest ważna, ale lekarze ostrzegają przed nadmiernym myciem penisa. Zbyt częste, zwłaszcza z użyciem mydła lub żelu pod prysznic, może powodować ból i podrażnienie. Po kąpieli należy również dokładnie osuszyć penisa. Jeśli używasz talku lub pudru do ciała na jądra, powstrzymaj się od pudrowania penisa. Jeśli talk dostanie się pod napletek, może powodować podrażnienie i dyskomfort. Istnieje możliwa zależność między talkiem a rakiem jajnika – więc jeśli uprawiasz stosunek płciowy z partnerką i masz talk na penisie, możesz narazić ją na ryzyko.
 5. Zrozumienie pielęgnacji napletka. Z odpowiednią pielęgnacją i higieną posiadanie nieobrzezanego penisa nie powoduje istotnych problemów zdrowotnych; jednakże brak czyszczenia pod napletkiem może powodować gromadzenie się tłuszczów i zanieczyszczeń, zwanych „smegmą„.

Inne częste problemy z napletkiem obejmują:

  • Zapalenie, zwykle spowodowane wymuszonym odciągnięciem napletka i drażniącymi czynnikami, takimi jak ostre lub perfumowane mydło.
  • Infekcje, takie jak balanitis, zazwyczaj spowodowane złym utrzymaniem higieny i gromadzeniem się nieumytej smegmy.

Jak umyć penisa obrzezanego?

 1. Użyj łagodnego mydła. Nawet bez napletka, zaleca się używanie mydła, które nie będzie podrażniać penisa. Wybierz mydło lub żel do ciała, które jest łagodne i wolne od zapachu.
 2. Weź prysznic. Ponownie ważne jest wybranie temperatury wody, która nie spowoduje poparzenia ani podrażnienia skóry. Stawiaj na ciepłą (ale nie gorącą) wodę i myj się mydłem po całym ciele, jak zwykle byś to robił.
 3. Umyj penisa. Dokładnie rozprowadź łagodne, bezzapachowe mydło między dłońmi. Nałóż je na jądra, podstawę i trzon penisa oraz pod główkę penisa. Nawet bez napletka, ważne jest prawidłowe umycie pod główką penisa, ponieważ pot, bakterie i zanieczyszczenia mogą się tam nadal gromadzić.

  Przy braku napletka, wszystko, co musisz zrobić, to spienić penisa i dokładnie spłukać mydło pod prysznicem lub w wannie.

 4. Upewnij się, że penisa jest dokładnie osuszony po kąpieli lub prysznicu. Bez napletka, technicznie można stosować talk lub puder do ciała, ale należy zachować ostrożność, aby uniknąć dostania talku do cewki moczowej lub spowodować podrażnień skóry.

Ostrzeżenia

Nie czyść wnętrza napletka u małych chłopców lub niemowląt, którzy nie są obrzezani. W wielu przypadkach napletek może nie być w pełni odciągnięty ze względu na przyrośnięcie do główki penisa. Pociągnięcie napletka do umycia penisa może spowodować ból i uszkodzenie tych obszarów.