Przejdź do treści

Jak wyleczyć wodniaki jąder w domu?

Czas czytania: 5 minut

Wodniaki jąder to wypełniony płynem worek w mosznie u mężczyzn – zasadniczo rezerwa płynu wokół jednego lub obu jąder. Choroba ta jest stosunkowo powszechna – szacuje się, że u około 5% chłopców się z nią rodzi. Mogą również rozwinąć się u starszych dzieci lub dorosłych mężczyzn w wyniku infekcji lub urazu moszny. W większości przypadków wodniaki nie są szkodliwe i zwykle ustępują samoistnie, bez leczenia, ale lekarz powinien zawsze ocenić obrzęk moszny, aby wykluczyć inne przyczyny. Wyleczenie uporczywego wodniaka zwykle wymaga operacji, chociaż niektóre domowe środki mogą również pomóc.

Rzeczy, które powinieneś wiedzieć

  • Objawy wodniaka obejmują bezbolesny obrzęk wokół moszny. W miarę nasilania się obrzęku
    wodniak może być bolesny.
  • Zapobiegaj wodniakom, nosząc prezerwatywę, aby zapobiec infekcji i / lub nosząc sportowy
    ochraniacz podczas uprawiania sportu.
  • Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli wodniak utrzymuje się przez co najmniej 6 miesięcy
    lub jest na tyle duży, że powoduje dyskomfort.
  • Należy przekłuć wodniak za pomocą igły lub usunąć chirurgicznie cały worek.

Jak radzić sobie z wodniakami?

Wypróbuj kąpiel w soli Epsom.

Jeśli zauważysz bezbolesny obrzęk jąder/moszny, weź bardzo ciepłą kąpiel z dodatkiem co najmniej kilku filiżanek soli Epsom. Zrelaksuj się w wannie przez 15 – 20 minut z lekko rozstawionymi nogami, tak aby woda zakryła mosznę. Ciepło wody może stymulować przepływ płynów ustrojowych (co może pomóc w odblokowaniu blokady), a sól może wyciągnąć płyn przez skórę i zmniejszyć obrzęk. Sól Epsom jest również bogatym źródłem magnezu, który pomaga rozluźnić mięśnie/ścięgna i złagodzić wszelkie tkliwości.
Jeśli wodniakowi towarzyszy ból, wystawienie moszny na działanie ciepłej wody (lub
innego źródła ciepła) może wywołać większy stan zapalny i pogorszyć objawy.
Nie stosuj zbyt gorącej kąpieli (aby zapobiec poparzeniom) i nie siedź zbyt długo w wannie (aby zapobiec odwodnieniu).

Rozpoznaj oznaki i objawy.

Pierwszą oznaką wodniaka jest bezbolesny obrzęk lub powiększenie moszny, co oznacza nagromadzenie płynu wokół jednego lub obu jąder. U dzieci rzadko występują powikłania związane z wodniakiem, a zdecydowana większość znika przed 1. rokiem życia bez leczenia. Natomiast mężczyźni z wodniakami mogą ostatecznie odczuwać dyskomfort, gdy moszna puchnie i staje się ciężka. W skrajnych przypadkach może powodować trudności w siedzeniu lub chodzeniu. Ból lub dyskomfort związany z wodniakiem jest zazwyczaj powiązany z jego rozmiarem – im większy, tym większe prawdopodobieństwo, że go poczujesz. Wodniaki są zwykle mniejsze rano (po przebudzeniu), a w miarę upływu dnia stają
się coraz bardziej opuchnięte. Naprężenie może spowodować zwiększenie rozmiaru niektórych wodniaków. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie ryzyko wystąpienia wodniaka jest
większe.

Bądź cierpliwy w przypadku wodniaka.

W zdecydowanej większości przypadków u chłopców, nastolatków i mężczyzn wodniaki ustępują samoistnie, bez specjalnego leczenia. Blokada lub zator w pobliżu jądra(ów) ustępuje samoistnie, a wodniak odpływa i zostaje wchłonięty przez organizm. Jeśli więc zauważysz powiększoną mosznę, która nie jest bolesna ani nie powoduje problemów z oddawaniem moczu lub podczas seksu, daj jej trochę czasu na samoistne ustąpienie. W przypadku chłopców wodniaki zwykle zanikają samoistnie w ciągu 1 roku od urodzenia. U mężczyzn wodniaki często zanikają stopniowo w ciągu 6 miesięcy, w zależności od przyczyny. Większe mogą zająć więcej czasu, ale bez interwencji medycznej nie powinny przekraczać 1 roku. Jednakże u dzieci i młodzieży wodniak może być spowodowany infekcją, urazem, skrętem jądra lub guzem, dlatego należy wykluczyć te schorzenia w drodze badania lekarskiego. Wodniaki są podobne do wypełnionych płynem zwojów, które tworzą się w pochewkach ścięgien w pobliżu stawów, a następnie stopniowo zanikają.

Unikaj urazów jąder i chorób przenoszonych drogą płciową.

Przyczyna wodniaka u chłopców nie jest znana, chociaż uważa się, że jest to rezerwa płynu spowodowana słabym krążeniem wynikającym z pozycji dziecka w macicy. Jednak u starszych chłopców i mężczyzn przyczyną jest zwykle uraz moszny lub infekcja. Trauma może wystąpić w wyniku zapasów, sztuk walki, jazdy na rowerze i różnych czynności seksualnych. Infekcje jąder/moszny są często związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego chroń swoją mosznę przed urazami i
uprawiaj bezpieczny seks. Jeśli uprawiasz sporty kontaktowe, zawsze noś sportowy kibic z plastikowym kubkiem, aby chronić mosznę przed kontuzjami. Podczas stosunku należy zawsze używać nowej prezerwatywy, aby znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji. Choroby przenoszone drogą płciową nie zawsze infekują jądra, ale nie jest to również rzadkość.

Kiedy zwrócić się o pomoc medyczną?

Powinieneś zwrócić się o pomoc lekarską dla swojego dziecka, jeśli jego opuchnięta moszna nie zniknie po roku lub nadal się powiększa. Mężczyźni powinni zgłosić się do lekarza, jeśli wodniak utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy lub jeśli stanie się na tyle duży, że powoduje ból/dyskomfort lub zniekształcenie. Infekcja jądra to nie to samo, co wodniak, ale może powodować ją wtórnie. Infekcje jąder są bardzo bolesne i należy je leczyć, ponieważ zwiększają ryzyko niepłodności. W przypadku wystąpienia obrzęku moszny i gorączki należy zawsze zgłosić się do lekarza.
Nadszedł także czas, aby udać się do lekarza, jeśli wodniak wpływa na sposób biegania, chodzenia lub siedzenia. Wodniaki nie wpływają bezpośrednio na płodność.

Jak wygląda leczenie?

Należy zgłosić się do lekarza na badanie. Jeżeli wodniak utrzymuje się dłużej niż zwykle lub powoduje ból i inne objawy, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego na badanie. Wodniak nie jest groźny, ale lekarz będzie chciał wykluczyć inne stosunkowo poważne schorzenia, które mogą wyglądać podobnie, takie jak: przepuklina pachwinowa, żylaki powrózka nasiennego, infekcja, łagodny nowotwór lub rak jądra.
Po postawieniu diagnozy wodniaka, dostępne są zasadniczo wszystkie opcje chirurgiczne. Leki nie są skuteczne. Lekarz rozpocznie od badania fizykalnego w celu sprawdzenia tkliwości lub objawów
przepukliny. Mogą zastosować diagnostyczne USG, MRI lub tomografię komputerową, aby lepiej zobrazować, co dzieje się w mosznie. Świecenie jasnym światłem przez mosznę może ujawnić, czy płyn jest przezroczysty (wskazując na wodniak), czy też mętny, co może być krwią i/lub ropą. Badania krwi i moczu są pomocne w wykluczeniu infekcji, takich jak zapalenie najądrza, świnka lub różne choroby przenoszone drogą płciową.

Usuwanie płynuusuwanie płynu wodniak

Po zdiagnozowaniu wodniaka najmniej inwazyjną procedurą jest usunięcie płynu z moszny za pomocą igły, co nazywa się aspiracją. Po podaniu miejscowego środka znieczulającego do moszny wprowadza się igłę w celu penetracji wodniaka, a następnie usuwa się przezroczysty płyn. Jeśli płyn jest krwawy i/lub wypełniony ropą, oznacza to uraz, infekcję lub raka. Ta procedura jest bardzo
szybka i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji — zwykle tylko jeden dzień.

Drenażu igłowego wodniaka nie wykonuje się zbyt często, ponieważ płyn zwykle gromadzi się ponownie, co wymaga dalszego leczenia. Czasami konieczne jest wprowadzenie igły przez obszar pachwiny, jeśli wodniak utworzył się wyżej w mosznie lub częściowo poza nią.

Usuniecie chirurgiczne wodniak

Najbardziej powszechnym i skutecznym sposobem leczenia uporczywego i/lub objawowego wodniaka jest usunięcie worka wodniaka wraz z płynem – zwane hydrocelektomią. W ten sposób istnieje tylko około 1% szans na ponowne rozwinięcie się wodniaka. Operację przeprowadza się za pomocą skalpela lub laparoskopu, który ma małą kamerę przymocowaną do długiego urządzenia tnącego. Operację wodniaka zwykle wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu ogólnym. Rekonwalescencja może zająć tydzień lub dłużej, w zależności od tego, czy konieczne jest nacięcie ściany brzucha.

W przypadku dzieci chirurdzy zwykle nacinają pachwinę (okolicę pachwinową), aby spuścić płyn i usunąć worek. Następnie stosuje się szwy w celu wzmocnienia ściany mięśniowej – co zasadniczo przypomina operację naprawy przepukliny. U dorosłych chirurdzy często nacinają mosznę, aby odprowadzić płyn i usunąć wodniak.

Po hydrocelektomii może być konieczne wprowadzenie rurki do moszny w celu odprowadzenia nadmiaru płynu przez kilka dni. W zależności od rodzaju wodniaka może być zalecana operacja chirurgiczna, aby
zmniejszyć ryzyko powstania przepukliny w obszarze odciętym od dopływu krwi.

Rekonwalescencja

W większości przypadków powrót do zdrowia po operacji wodniaka jest stosunkowo szybki. W większości można wrócić do domu kilka godzin po operacji – rzadko wymaga to noclegu w szpitalu. Dzieci powinny ograniczyć swoją aktywność i zapewnić sobie  odpoczynek przez około 48 godzin po operacji. Dorośli powinni zastosować się do tych samych rad i dla własnego bezpieczeństwa opóźnić czynności seksualne nawet o tydzień.

U większości pacjentów po operacji wodniaka normalną aktywność można wznowić po 4–7 dniach.

Potencjalne powikłania po operacji, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

  • reakcję alergiczną na znieczulenie (problemy z oddychaniem),
  • nieustępujące krwawienie w obrębie moszny lub na zewnątrz moszny oraz,
  • potencjalną infekcję. Objawy infekcji bakteryjnej obejmują ból pachwiny, stan zapalny, zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach i prawdopodobnie łagodną gorączkę.