Przejdź do treści

Jedno jądro u mężczyzny (monorchizm)- przyczyny i skutki

Czas czytania: 3 minut

Niektórzy mężczyźni mają tylko jedno jądro, choć standardem jest posiadanie dwóch. Nazywa się to monorchizmem, który może być wynikiem kilku przyczyn. Niektórzy rodzą się po prostu z jednym jądrem, innym zaś usuwa się je ze względów medycznych.

Dowiedz się, jak posiadanie jednego jądra może wpłynąć na płodność, popęd seksualny i nie tylko.

Dlaczego mężczyźni mają tylko 1 jądro?

Posiadanie jednego jądra jest zwykle wynikiem problemów podczas rozwoju płodu lub operacji.

Niezstąpione jądro

W późnym okresie rozwoju płodu lub wkrótce po urodzeniu jądra schodzą z jamy brzusznej do moszny. Ale czasami jedno jądro nie wpada do moszny. Nazywa się to niezstąpionym jądrem lub wnętrostwem.

Jeśli niezstąpione jądro nie zostanie znalezione lub nie zejdzie, stopniowo się kurczy.

Usunięcie chirurgiczne

Procedura usunięcia jądra nazywa się orchidektomią. Dzieje się tak z wielu powodów, m.in.:

  • Nowotwór: Jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka jądra, raka prostaty lub raka piersi, usunięcie jądra może być częścią leczenia.
  • Niezstąpione jądro: Jeśli masz niezstąpione jądro, które nie zostało znalezione, gdy byłeś młodszy, może być konieczne jego chirurgiczne usunięcie.
  • Obrażenia: Urazy moszny mogą spowodować uszkodzenie jednego lub obu jąder. Jeśli jedno lub oba staną się niefunkcjonalne, może być konieczna operacja.
  • Infekcja: Jeśli masz poważną infekcję wirusową lub bakteryjną wpływającą na jedno lub oba jądra, może być konieczna orchiektomia, jeśli antybiotyki nie pomogą.

Zespół regresji jąder

W niektórych przypadkach niezstąpione jądro może być wynikiem zespołu regresji jąder. Stan ten jest również znany jako zespół zanikających jąder. Polega na „zniknięciu” jednego lub obu jąder na krótko przed lub po urodzeniu. Przed urodzeniem może się wydawać, że płód ma dwa jądra, ale ostatecznie obumierają.

Czy brak jądra ma wpływ na moje życie seksualne?

Zwykle nie. Wiele mężczyzn z jednym jądrem prowadzi zdrowe i aktywne życie seksualne. Pojedyncze jądro może wyprodukować wystarczającą ilość testosteronu, aby zasilić popęd seksualny. Ta ilość jest również wystarczająca, aby uzyskać erekcję i wytrysk podczas orgazmu.

Jeśli jednak niedawno straciłeś jądro, Twój lekarz może udzielić Ci bardziej szczegółowych wskazówek na temat tego, czego się spodziewać. Może minąć trochę czasu, zanim wszystko wróci do normy.

Czy mogę mieć dzieci, gdy mam jedno jądro?

Tak, w większości przypadków mężczyźni posiadający jedno jądro mogą mieć dzieci. Pamiętaj, że jedno jądro może dostarczyć wystarczającą ilość testosteronu, aby uzyskać erekcję i wytrysk. To również wystarczy, aby wyprodukować plemniki odpowiednie do zapłodnienia.

Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem i nie cierpisz na żadne choroby współistniejące, które mogłyby mieć wpływ na Twoją płodność, powinieneś móc mieć dzieci.

Jeśli masz jedno jądro i wydaje Ci się, że masz problemy z płodnością, rozważ konsultację z lekarzem. Może on wykonać kilka szybkich badań próbki nasienia, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów.

Jedno jądro a zagrożenia dla zdrowia?

Posiadanie tylko jednego jądra rzadko jest czynnikiem ryzyka innych schorzeń. Może to jednak prowadzić do pewnych powikłań zdrowotnych.

Obejmują one:

  • Rak jąder: Ryzyko wystąpienia tego typu nowotworu jest zwiększone u osób z niezstąpionym jądrem. Rak może wystąpić na jądrze niezstąpionym lub zstąpionym.
  • Niepłodność: W rzadkich przypadkach posiadanie jednego jądra może zmniejszyć płodność. Nie oznacza to jednak, że nie możesz mieć dzieci. Być może będziesz musiał po prostu podejść nieco bardziej strategicznie do swojego problemu.
  • Przepuklina: Jeśli masz niezstąpione jądro, które nie zostało usunięte, może to prowadzić do przepukliny w tkance wokół pachwiny, która wymaga leczenia chirurgicznego.

Podsumowanie

Kilka narządów ludzkich występuje parami – pomyśl o swoich nerkach i płucach. Zwykle ludzie mogą żyć tylko z jednym z tych narządów, utrzymując zdrowe, normalne życie. Jądra nie różnią się od tego.

Ale nadal ważne jest regularne odwiedzanie lekarza, szczególnie jeśli masz niezstąpione jądro. Pomoże to wykryć wszelkie powikłania, takie jak rak jądra, na wczesnym etapie, kiedy będą łatwiejsze do leczenia.

Chociaż posiadanie jednego jądra raczej nie będzie miało wpływu na zdrowie, może mieć wpływ na poczucie własnej wartości, szczególnie w relacjach seksualnych. Jeśli czujesz się z tego powodu skrępowany, rozważ kilka sesji z terapeutą. Może pomóc Ci uporać się z tymi uczuciami i dać narzędzia, które pomogą Ci nawigować w związkach seksualnych.