Przejdź do treści

Kreatyna — popraw swoją wydolność podczas treningu

Czas czytania: 2 minut

Jest jednym z najpopularniejszych suplementów w świecie sportu. Uznawana również obecnie za najbardziej skuteczny i bezpieczny środek anaboliczny. Kreatyna pomaga w budowaniu masy mięśniowej i zwiększa wydolność podczas treningu. Dzięki niej sportowcy mogą trenować intensywniej i szybciej regenerować się po ćwiczeniach. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest i jak działa kreatyna, a także, w jakiej formie jest najszybciej przyswajalna.  

Kreatyna — co to właściwie jest? 

Na początku warto zaznaczyć, że kreatyna to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w organizmie ludzkim. Około 98% znajduje się w mięśniach, ale mniejsze jej ilości obecne są również w mózgu czy wątrobie. Częściowo jest pozyskiwana w wyniku syntezy aminokwasów. Niemniej, dostarczamy ją również wraz z pożywieniem. Możesz ją znaleźć w:

  • czerwonym mięsie,
  • wieprzowinie, 
  • tuńczyku, 
  • śledziach, 
  • dorszu,
  • mleku,
  • niektórych warzywach i owocach (śladowe ilości).

Zatem nieprzypadkowo jej nazwa pochodzi od greckiego słowa kreas, które oznacza mięso — to właśnie tam znajdziemy jej najwięcej. W związku z tym jej ekstrakcja była zbyt kosztowna i próby stworzenia pierwszych suplementów rozpoczęto dopiero w 1950 wraz z odkryciem jej syntetycznego zamiennika. Od tego czasu stała się suplementem stosowanym chętnie przy treningach siłowych czy szybkościowych. 

Magazyn energii, czyli jak działa kreatyna? 

Aby zrozumieć, jak działa kreatyna, posłużymy się obrazowym porównaniem. Wyobraź sobie, że każdy z Twoich mięśni, to urządzenie, które stopniowo wyczerpuje się w trakcie intensywnej aktywności i wymaga naładowania, by móc kontynuować swoje działanie. Kreatyna jest swego rodzaju magazynem, z którego może ono czerpać dodatkowe zasoby energii. Dzięki czemu nie musi przerywać rozpoczętej aktywności i pracuje znacznie dłużej. 

Wchodząc bardziej w szczegóły, co daje kreatyna https://shaman.pl/kategorie-produktow/sport/kreatyna? Działa ona na poziomie komórkowym poprzez zwiększenie dostępności fosfokreatyny. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego mięśnie zużywają mnóstwo energii w postaci adenozynotrifosforanu (ATP), którego rezerwy w ludzkim ciele są ograniczone. Jednak za pomocą fosfokreatyny możliwe jest ich odnawianie. Dzięki temu sportowcy mogą osiągać lepsze wyniki treningowe, a także liczyć na szybszy rozwój siły i masy mięśniowej.

Kreatyna monohydrat, czyli najlepiej przebadana formuła 

Nie wiesz, jaka kreatyna najlepsza? Warto, abyś rozpoczęcie suplementacji poprzedził konsultacją z lekarzem czy dietetykiem. Każdy organizm reaguje inaczej, więc warto ocenić indywidualne potrzeby oraz wziąć pod uwagę stan zdrowia czy stosowane leki. Specjalista może stwierdzić, czy dany produkt będzie bezpieczny dla Twojego organizmu oraz pomóc ustalić odpowiednie dawki. Nie zaleca się również stosowania kreatyny u osób poniżej 18 roku życia.

Warto wiedzieć, że istnieje wiele różnych postaci, które może przybrać kreatyna. Monohydrat (zwany również monowodzianem) jest jedną z najczęściej wybieranych. To formuła, która została najlepiej przebadana naukowo i udowodniono jej skuteczność w poprawie wydolności fizycznej oraz wzroście masy mięśniowej. Składa się ona z kreatyny i cząsteczki wody, a także wykazuje się wysoką biodostępnością (ponad 91%). Jednocześnie jest najtańszym rozwiązaniem na rynku. 

Przykładowo monohydraty znajdziesz wśród produktów firmy KFD. Kreatyna w tej formie jest również produkowana przez znane w świecie sportowym marki, takie jak NOW Foods czy Weider. Duży wybór suplementów dla sportowców oferuje sklep Shaman.pl. Wejdź na stronę i porównaj dostępne produkty.