Przejdź do treści

Dlaczego niemowlę nie śpi w nocy? 5 najczęstszych przyczyn

Czas czytania: 3 minut

Niemowlęce problemy z zasypianiem i snem to jedna z najczęstszych trudności, z jakimi borykają się nowi rodzice. Niemowlęta potrzebują sporo snu, aby rozwijać się prawidłowo i pozostawać zdrowe, dlatego kiedy niemowlę nie śpi w nocy, jest to nie tylko frustrujące dla rodziców, ale również szkodliwe dla zdrowia dziecka. W artykule tym omówimy pięć najczęstszych przyczyn, dla których niemowlęta mają trudności ze snem w nocy. Warto zauważyć, że choć te przyczyny nie są jedynymi możliwymi, to stanowią one podstawę, od której warto zacząć poszukiwania rozwiązania. Poznanie tych przyczyn pomoże rodzicom zrozumieć, dlaczego ich dziecko nie śpi w nocy i co można zrobić, aby pomóc maluchowi w uzyskaniu odpowiedniej ilości snu.

1. Niemowlę nie rozróżnia nocy i dnia

Niektóre niemowlaki mają odwrócony tryb dnia i nocy. Dobrze śpią w ciągu dnia, ale w nocy już nie. To frustrujące i wyczerpujące, ale tymczasowe.

Oto co możesz możesz zrobić, aby pomóc dziecku, by zaczęło odróżniać, że dzień jest do zabawy, a noc do odpoczynku:

 • Wydłużaj czas bezsenności o kilka minut każdego dnia. Pomaga to zwiększyć potrzebę snu w nocy. Niektórzy eksperci zalecają zabawę z dzieckiem przez kilka minut po karmieniu, zamiast pozwalać mu zasnąć.
 • Zabierz dziecko na spacer i wystaw na słońce (oczywiście upewnij się, że jest dobrze chronione). Naturalne światło pomaga zresetować wewnętrzny zegar. Jeśli nie możesz wyjść, możesz umieścić nosidełko lub wózek dziecięcy w pobliżu okna i zapewnić stały dostęp do światła.
 • Staraj się nie odkładać dziecka. Nie walcz z potrzebą snu u dziecka. Ale jeśli możesz nie wkładaj go do fotelika samochodowego lub kołyski, ten dodatkowy czas bez snu przyda się później.
 • Przygaś światła lub wyłącz je w nocy, tam, gdzie śpi dziecko. Podobnie jest z dźwiękami i zabawkami. Niemowlę w nocy nie powinno mieć żadnych zakłóceń.
 • Możesz owinąć dziecka w nocy, aby ramiona i nogi nie poruszały się i nie obudziły go. Spróbuj również ułożyć je do spania w małym łóżeczku, aby czuło się przytulnie i bezpiecznie.

2. Niemowlę jest głodne

Noworodki nie jedzą tak dużo podczas jednego karmienia. Jeśli karmisz piersią, mleko jest szybko trawione. Oznacza to, że Twoje dziecko obudzi się głodne i gotowe, aby napełnić sobie brzuszek.

Głód jest częstym powodem budzenia się dzieci w nocy. Nie próbuj tego zmieniać, ponieważ jedzenie jest ważne dla twojego dziecka, aby rosło. Nawet jeśli wiesz, że kilka godzin temu karmiłaś dziecko piersią, upewnij się, że tego nie potrzebuje.

Pragnienie to kolejny powód, dla którego dzieci się budzą. Mleko może pomóc.

3. Niemowlę nie śpi, ponieważ nie czuje się dobrze

Prawie zawsze coś się dzieje z noworodkiem i wiele z tych dolegliwości przeszkadza w prawidłowym śnie.

Dziecko zaczyna:

 • ząbkować
 • ma przeziębienie lub alergię
 • ma gazy
 • zaparcia

Każda z tych dolegliwości powoduje, że dziecko często budzi się w nocy. Skontaktuj się z pediatrą, jeśli podejrzewasz, że przyczyną może być ból lub alergie.

Jeśli uważasz, że gazy są problemem, istnieją pewne naturalne środki, które pomogą, jak masowanie dziecka w celu pozbycia się gazów.

4. Dziecko cię potrzebuje

Niektóre dzieci są tak zakochane w swoich rodzicach, że nie chcą tracić czasu na sen. Twoje dziecko chce wiedzieć, co robisz i się z tobą bawić w środku nocy.

Niektórzy rodzice uważają, że spanie z dzieckiem w tym samym pokoju pomaga mu poczuć bliskość, a jednocześnie pozwala rodzicom odpocząć.

5. Zbyt duża stymulacja dziecka

Niemowlęta są wrażliwe. Zbyt duża stymulacja może zniechęcić je do snu. Przyczyną stymulacji może być dieta matki karmiącej czy zbyt duża ilości zabawy w ciągu dnia.

Brak snu u dziecka w nocy jest często wskazówką dla matek karmiących, że coś w ich diecie powoduje problemy u niemowlaka.

Dodatkowo dzień pełen hałasu i aktywności utrudniają dziecku przejście w tryb spoczynku.

Nie możesz cofnąć tego, co już się wydarzyło, ale możesz nauczyć się oceniać próg stymulacji dziecka. Może wycieczka do parku i wizyta u dziadków to granica dla dziecko w ciągu. Ogranicz wieczorne kontakty towarzyskie, jeśli oznacza to, że niemowlak nie będzie mógł się wyciszyć i trochę przespać.

Podsumowanie- dlaczego niemowlę nie śpi w nocy?

W większości przypadków niemowlę nie śpi w nocy podczas wczesnych miesięcy życia. Będzie to dla ciebie wyczerpujące, ale często trwa to zaledwie kilka dni lub tygodni.

Bardzo prawdopodobne jest, że większość przyczyn, przez które Twoje maleństwo nie śpi, to tymczasowe kwestie, a nie nagłe problemy.

Jeśli uważasz, że dziecko cierpi na niezdiagnozowaną chorobę lub alergię, poproś lekarza, aby poważnie potraktował Twoje obawy. Może to być kluczem, abyś Ty i Twoje dziecko mogli odpocząć.

 

Źródła:

 • www.healthline.com/health/parenting/newborn-not-sleeping
 • www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/newborn-sleep-patterns