Przejdź do treści

Prezerwatywy, co musisz wiedzieć o ich używaniu?

Czas czytania: 2 minut

Prezerwatywy są jednym z najbardziej efektywny sposoby zapobiegania ciąży i ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Ale jeśli nie są używane prawidłowo, istnieje ryzyko ich przerwania i uszkodzenia.

Czy prezerwatywa jest bezpieczna?

Zawsze powinieneś sprawdzić, czy prezerwatywa jest bezpieczna w użyciu, zanim rozpoczniesz stosunek.

Sprawdź datę ważności. Wszystkie prezerwatywy mają datę ważności nadrukowaną na pudełku lub opakowaniu. Nie używaj kondomów po tej dacie. Przeterminowane kondomy mogą się łatwiej rozerwać lub pękać.

Szukaj oczywistych wad. Jeśli prezerwatywa jest krucha lub lepka, wyrzuć ją i kup nową. Jeśli jest przebarwiona, ma nietypową teksturę lub zapach, wyrzuć ją.

Poszukaj oznak przetarcia. Pewnie wiesz, że nie powinieneś przechowywać prezerwatyw w portfelu, ale czasami jest to nieuniknione. Jeśli to robisz, sprawdź, czy na opakowaniu nie ma śladów przetarcia. Jeśli kolor wyblakł, prawdopodobnie uszkodzona jest prezerwatywa w środku. Więc wyrzuć ją i zdobądź nową.

Prezerwatywy są barierową metodą ochrony. Zakrywają penisa i zatrzymują wytrysk.

Kondomy może być używana do seksu waginalnego, analnego lub oralnego. Nie tylko może chronić przed niechcianą ciążą, ale również zapobiega przenoszeniu chorób wenerycznych i innych zanieczyszczeń, takich jak kał, między partnerami.

Oto jak prawidłowo używać prezerwatywy:

  1. Ostrożnie otwórz opakowanie. Nie używaj zębów ani nożyczek, ponieważ mogą przypadkowo rozerwać lub przebić prezerwatywę.
  2. Sprawdź, czy nie ma uszkodzeń lub oznak zużycia, które mogą spowodować przerwanie prezerwatywy.
  3. Trzymaj krawędź prezerwatywy w jednej ręce. Zaciśnij palcami końcówkę kondomu aby usunąć powietrze i zostawić miejsce na spermę.
  4. Rozwiń prezerwatywę na penisie, aż do końca. Jeśli obręcz prezerwatywy nie rozwija się prawidłowo, zdejmij ją i wyrzuć.
  5. Nałóż kilka kropli lubrykantu na bazie wody na zewnętrzną stronę kondomu, jeśli chcesz zmniejszyć tarcie. Nawilżenie może również zwiększyć wrażliwość.
  6. Po wytrysku wyjmij penis z ciała partnerki, gdy jest nadal jest we wzwodzie. Podczas wyciągania przytrzymaj prezerwatywę palcami. Zapobiegnie to ześlizgnięciu się jej z członka.

Lubrykant lub środki plemnikobójcze z prezerwatywami

Możesz użyć lubrykant z prezerwatywą. Może on zmniejszyć tarcie i zwiększyć wrażenia.

Jeśli używasz prezerwatywy z lateksu, poliuretanu lub poliizoprenu, powinieneś używać lubrykant na bazie wody lub silikonu. Lubrykanty na bazie oleju, w tym wazelina, balsamu lub oliwki dla niemowląt, może uszkodzić kondomy.

Środek plemnikobójczy może również być stosowany z prezerwatywami. Powinieneś stosować metodę barierową ze środkiem plemnikobójczym, aby zapewnić najwyższy poziom ochrony przed niechcianą ciążą. Możesz zastosować środek plemnikobójczy na zewnątrz prezerwatywy lub bezpośrednio do pochwy przed stosunkiem.

Co zrobić, jeśli twoja prezerwatywa pęknie podczas seksu?

Jeśli jesteś w trakcie seksu i odkryjesz uszkodzenie prezerwatywy, natychmiast wycofaj się z ciała partnerki. Usuń prezerwatywę i zastąp ją nową.

Jeśli wiesz, że prezerwatywa pękła podczas stosunku i obawiasz się, że mogło dojść do zapłodnienia. Udaj się do lekarza i zapytaj o antykoncepcję awaryjną.

Awaryjną pigułkę antykoncepcyjną można zastosować w ciągu pięciu dni od stosunku płciowego, aby zapobiec ciąży. Mają one 95% skuteczność, jeśli zostaną przyjęte w tym okresie.

Co należy jeszcze wiedzieć o prezerwatywach?

Prawidłowe użycie prezerwatywy wykracza poza prawidłowe jej założenie lub rozwinięcie. Podczas wybierania i używania kondomów należy również pamiętać o następujących kwestiach:

Rozmiar ma znaczenie. Nie kieruj się aspiracjami przy wyborze prezerwatywy. Prawidłowo założony kondom jest najbardziej skuteczny. Kondom, który jest za duży, może się zsunąć a za mały pęknąć.

Praktyka czyni mistrza. Nie czekaj z próbą założenia prezerwatywy, aż do stosunku. Poćwicz zakładanie, zanim będziesz jej potrzebować, aby czuć się pewniej.

Poszukaj alternatywnych materiałów. Lateks jest najpopularniejszym surowcem na kondomy, ale są dostępne również opcje dla alergików. Poszukaj kondomów wykonanych z poliuretanu lub poliizoprenu.

Przechowuj prawidłowo. Trzymanie prezerwatyw w portfelu, torebce, samochodzie lub łazience nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego przechowuj je w chłodnym, suchym miejscu, w którym nie będą narażone na ciepło, wilgoć ani przetarcie.