Przejdź do treści

Psycholog – wsparcie w trudnej sytuacji

Czas czytania: 2 minut

Życie w ciągłym biegu, brak czasu na odpoczynek, pogoń za pieniędzmi, choroby, samotność – to wszystko powoduje, że coraz więcej osób cierpi na depresje, stany lękowe, nie radzi sobie z codziennymi sprawami. W takim wypadku nie warto czekać, tylko jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty. Należy umówić się do psychologa, który pokaże, jak radzić sobie z problemami emocjonalnymi, a w razie potrzeby pokieruje do innego specjalisty.

Konsultacja psychologiczna – pomoc i wsparcie

Psycholog to specjalista, który pomaga dzieciom i dorosłym w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi. Psycholodzy zapewniają bezpieczne miejsce do rozmów, wsparcie, pomoc w rozwiązywaniu problemów i znalezieniu strategii poprawiających jakość życia. W zależności od potrzeb, a także indywidualnych preferencji można wybrać różne formy terapii. Na początek polecana jest konsultacja psychologiczna. W trakcie spotkania psycholog będzie mógł ocenić problem i zaproponować najlepsze rozwiązanie. Może to być:

  • Terapia indywidualna – terapeuta spotyka się sam na sam z pacjentem, razem próbują znaleźć przyczyną problemów. Psychoterapia indywidualna uczy radzenia sobie z trudnościami, pomaga poznać swoje myśli i potrzeby.

  • Terapia par – to konsultacje psychologiczne przeznaczone dla par, które przeżywają kryzys i chcą odzyskać radość z bycia razem.

  • Terapia rodzinna – jest przeznaczona dla rodzin, które borykają się z różnego typu problemami. Terapia pozwala odkryć źródło kłopotów i poprawić wzajemne relacje.

  • Psychoterapia grupowa – to spotkania, które odbywają się w grupie kilku, kilkunastu osób, które przeżywają podobne problemy np. są uzależnione od alkoholu, przeżyły stratę itp.

  • Terapia dzieci i młodzieży – to spotkania, która pomaga młodym ludziom radzić sobie z codziennymi kłopotami, problemami emocjonalnymi, zaburzeniami lękowymi itp. Może być skierowana dla dzieci w różnym wieku, z zaburzeniami rozwojowymi np. autyzmem.

Specjaliści pomagają m.in. w takich problemach, jak depresja, stres, traumy, stany lękowe, zaburzenia odżywiania, uzależnienia itp.

Dlaczego warto umówić się do psychologa?

Jeszcze kilkanaście lat temu wizyta u psychologa była czymś wstydliwym, wiele osób obawiało się przyznać, że korzysta z pomocy tego specjalisty. Na szczęście czasy się zmieniły i obecnie wizyta w gabinecie psychologicznym nie jest niczym dziwnym. Zaburzenia psychiczne powinny być traktowane tak samo, jak wszystkie inne problemy zdrowotne. Gabinet psychologiczny Poznań to lekarze mają dużą wiedzę i doświadczenie, wiedzą, jak pomóc w rozwiązywaniu problemów. Pacjenci mogą skorzystać z różnych form wsparcia, zarówno jednorazowego, jak i w formie regularnych spotkań. Terapia może być prowadzona w wielu różnych nurtach, dopasowanych do potrzeb danej osoby tj. terapia poznawczo behawioralna, terapia systemowa, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. Psychoterapia zaburzeń psychicznych pozwala poradzić sobie z traumami, własnymi emocjami, poprawić codzienne funkcjonowanie, wzmocnić wiarę we własne siły. To doskonały sposób na lepsze zrozumienie samego siebie i swoich potrzeb.

Gabinet psychologiczny Poznań – kiedy umówić się na konsultację?

Jest wiele sytuacji, które powinny skłonić do umówienia się na wizytę w poradni psychologicznej. Główne z nich to:

    • Narastające poczucie osamotnienia,

    • Brak sensu życia,

    • Występowanie zaburzeń nastroju,

    • Stany depresyjne,

    • Problemy rodzinne,

    • Występowanie zaburzeń lękowych itp.

Specjaliści przyjmują w ramach NFZ, w centrum zdrowia psychicznego, poradni psychologicznej oraz gabinetach prywatnych. Warto znaleźć sprawdzonego psychologa i przekonać się, że terapia może odmienić życie, pomóc odzyskać dobre samopoczucie.