Przejdź do treści

Wysokie libido (popęd seksualny) – przyczyny i jak sobie z nim radzić

Czas czytania: 3 minut

Ponieważ libido i podniecenie seksualne są subiektywne, trudno określić, czy jest za „duże” czy „za małe”. Jeśli ciągle odczuwasz duże pragnienia seksualne przez co czujesz się niekomfortowo lub pozostajesz w ciągłym stanie stymulacji, ten artykuł pomoże ci to wyjaśnić.

Przyczyny wysokiego libido

Niektóre przyczyny ciągłego podniecenia występują zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Połączenie różnych czynników może prowadzić do wysokiego pobudzenia.

Hormony

Hormony odgrywają znaczącą rolę w libido. Skoki testosteronu mogą zwiększyć pobudzenie. Ludzie często oprawiający seks mają wyższy poziom testosteronu. Stwarza to cykliczną stymulację, która z czasem powoduje jeszcze silniejszy popęd seksualny.

Afrodyzjaki

Niektóre produkty spożywcze zwiększają, pobudzenie i sprawiają, że masz ochotę na seks. Jeśli często je zjadasz (celowo lub nie), ciągle się nakręcasz.

Alkohol i narkotyki

Czy kieliszek czerwonego wina wywołuje u Ciebie mrowienie w lędźwiach? Nie jesteś sam.

Chociaż alkohol i inne substancje mogą zakłócać funkcje seksualne, mogą również sprawić, że poczujesz się bardziej pobudzony.

Dzieje się tak, ponieważ wpływają na twoje zahamowania i sprawiają, że czujesz się nieco bardziej ożywiony, gdybyś był trzeźwy.

Hiperseksualność

Hiperseksualność jest przedmiotem gorącej debaty wśród specjalistów.

Popęd seksualny każdej osoby jest wyjątkowy. Ale jeśli czujesz się nieswojo ze swoim popędem seksualnym i stwierdzasz, że zakłóca on twoje codzienne życie, na przykład zdolność do produktywności lub nawiązywania relacji, warto to zbadać.

Przyczyny wpływające na libido u kobiet

Cykl miesiączkowy

Poziom hormonów zmienia się w różnych dniach cyklu menstruacyjnego. Na przykład wiele kobiet łatwiej odczuwa pobudzenie w połowie cyklu lub około 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki.

To mniej więcej czas owulacji. Z punktu widzenia ewolucji ma to sens. Owulacja występuje wtedy, gdy jesteś najbardziej płodna i występuje największe prawdopodobieństwo poczęcia. Twoje ciało podkręca popęd seksualny, aby zwiększyć szanse na prokreację.

Są też kobiety, które czują się bardziej podniecone tuż przed okresem. Gdy masz miesiączkę, miednica jest bardziej wypełniona płynem, co może wywołać podniecenie seksualne.

Pełny pęcherz

Łechtaczka, pochwa i cewka moczowa są ciasno upakowane w miednicy. Kiedy pęcherz jest pełny, może wywierać nacisk na wrażliwe obszary, co może być podniecające.

Przyczyny wpływające na libido u mężczyzn

Wrażliwe genitalia

Częste pocieranie, szarpanie i dotykanie genitaliów może subtelnie przypominać o czynnościach seksualnych. Może to prowadzić do ciągłego podniecenia.

Częsta masturbacja

Powszechnie uważa się, że mężczyźni dużo częściej myślą o seksie niż kobiety. Rzeczywiście, badania mówią, że myślą o nim trochę więcej, ale tylko trochę.

Jednak jest jeszcze jedna rzecz, którą robią częściej a może mieć wpływ na podniecenie – masturbacja. Może to prowadzić do częstszego pobudzenia.

Kiedy libido jest za wysokie?

Częste napalanie się niekoniecznie jest czymś złym. Popęd seksualny jest zdrową rzeczą, podobnie jak aktywność seksualna.

Ale jeśli uważasz, że twoje ciągłe podniecenie przeszkadza w innych aspektach twojego życia, możesz rozważyć rozmowę z lekarzem lub terapeutą seksualnym.

Jeśli podniecenie i zachowania seksualne są dla Ciebie kompulsywną potrzebą, będziesz musiał porozmawiać o tych ukrytych popędach. Może to oznaczać zaburzenia związane z hiperseksualnością. Warto porozmawiać z lekarzem o tych myślach i pragnieniach. W ten sposób możesz ustalić, czy są one typowe, czy też potrzebujesz leczenia.

Co zrobić, aby obniżyć libido

Jeśli chcesz stłumić swój popęd seksualny, jest kilka opcji leczenia.

Ostatecznie może zajść potrzeba rozmowy z lekarzem, który pomoże zrozumieć podłoże tych problemów.

Uprawiaj regularny seks

Seks może być zdrowy nie tylko dla związku. Może również złagodzić stres i regulować hormony. Jeśli regularnie uprawiasz seks, możesz czuć się spełniony i ugasisz pragnienia.

Ćwiczenia fizyczne

To inny rodzaj wysiłku fizycznego, ale z pewnością może pomóc ci złagodzić napięcie seksualne.

Ćwiczenia uwalniają niektóre z substancji chemicznych i hormonów, co aktywność seksualna. I pomóc skierować energię na zdrowe i produktywne cele.

Uprawiaj masturbację

Dopóki masturbacja nie przeszkadza w pracy, związkach osobistych ani innych zobowiązaniach, jest to świetny sposób na poznanie swojego ciała, upodobań i zachcianek.

Znajdź kreatywne zajęcia

Jeśli chcesz wykorzystać tę energię do czegoś niezwiązanego z seksem, zastanów się nad znalezieniem hobby, które pomoże Ci wykorzystać inaczej nagromadzoną energię.

Podsumowanie

Twoje libido może zmieniać się z dnia na dzień. Z pewnością zmienia się przez całe życie.

Jeśli ciągle czujesz, że jesteś podniecony, może to nie być nic złego. Zdrowy popęd seksualny może być pozytywną cechą.

Ale jeśli uważasz, że pragnienia seksualne koliduje z Twoimi codziennymi obowiązkami i planami, rozważ wizytę u lekarza lub seksuologa.

Mogą pomóc ci znaleźć możliwe podstawy Twoich problemów, które są przyczyną silnych pragnień. Jak również sposoby na wykorzystanie tego stanu.

Tagi: