Przejdź do treści

Zmiany po porodzie, czyli nietrzymanie moczu, krwawienie, krocze

Czas czytania: 6 minut

Twoje ciało po porodzie zmieni się, będą to zmiany fizyczne jak nadwaga, nietrzymanie moczu, nadmierna potliwość, ból. Czy też psychiczne jak depresja i lęk. Niestety jest to normalne, że ciąża dokona „spustoszenia” w Twoim organizmie. Nie wszystkie te zmiany będą przyjemne, ale musisz przez to przejść.

Po porodzie stajesz przed wieloma niewiadomymi, dlatego poniżej przedstawiamy przewodnik, z czym możesz się spotkać i jak sobie z tym radzić.

Dreszcze po porodzie

Zaraz po urodzeniu dziecka, jeszcze na sali poporodowej zaczniesz odczuwać dreszcze. Są one skutkiem adrenaliny, która się uwalnia podczas porodu.

Aby sobie z nimi poradzić, zrelaksuj się. Nie opanujesz sama tych dreszczy. Poproś pielęgniarkę o koc i powiedz co się dzieje.

Obrzęk piersi

Gdy nie karmisz piersią lub nie używasz laktatora, wystąpi u ciebie obrzęk piersi. Oczywiście po pewnym czasie produkcja mleka się zatrzyma, ale w tym czasie ból będzie odczuwalny.

Warto zgłosić się do lekarza, aby przepisał ci odpowiednie leki przeciwbólowe lub inne które ograniczą dyskomfort, jak również możesz stosować zimne okłady na piersi

Nocne poty po porodzie

Przez kilka tygodni po porodzie będziesz odczuwać nadmierną potliwość. Do tego stopnia, że pościel będziesz musiała zmieniać codziennie.

Spowodowane jest to niskim poziomem estrogenu. Dodatkowo organizm będzie usuwał nadmiar wody i tego skutkiem będzie nadmierna potliwość.

Pij dużo zimnej wody, zrelaksuj się, głęboko oddychaj. Nie zatrzyma to pocenia, ale zapewni większy komfort.

Nietrzymanie moczu po porodzie

krocze

Może się zdarzyć, że po porodzie nie będziesz miała kontroli nad swoim pęcherzem. Nie zdążysz dobiec do toalety, lub w czasie wysiłku czy też śmiechu popuścisz.

Warto zaopatrzyć się w odpowiednie wkładki do bielizny. Poczytać o ćwiczeniach mięśni Kegla. W ostateczności, gdy problem nie ustępuje należy zgłosić się do lekarza, ponieważ będzie potrzebny zabieg.

Pękniecie krocza

Niestety, całkiem prawdopodobne jest, że w czasie porodu dojdzie do pęknięcia krocza. Albo w czasie porodu lekarz dokona nacięcia krocza.

W teorii potrzebujesz 6 tygodni połogu, aby dojść do siebie i w tym czasie nie powinnaś współżyć.

Niestety każda z was jest inna i u niektórych nawet kilka miesięcy po porodzie będą odczuwały ból i dyskomfort.

Warto poczytać o ćwiczeniach dna miednicy, które mogą poprawić krążenie oraz zmniejszyć obrzęk i ból.

Zmiana tekstury włosa

Przed porodem miałaś piękne kręcone włosy a po porodzie przestały się kręcić. To też jest normalny objaw związany z hormonami.

Przyczyną jest estrogen, który wpływa na teksturę włosa. Jest to normalne. Za kilka miesięcy, gdy przestaniesz karmić piersią powinny wrócić do stanu sprzed ciąży.

Wypadanie włosów po porodzie

wypadanie włosów ciąża

Za wypadanie włosów również jest odpowiedzialny estrogen. U jednych mam ustąpi to po pewnym czasie. a u innych może dojść nawet do zmiany linii włosów.

Jeśli problem utrzymuje się zbyt długo, musisz udać się do specjalisty, ponieważ winowajcą mogą być nie tylko hormony. Niedoczynność tarczycy lub anemia również skutkują wypadaniem włosów. Warto się przebadać i sprawdzić, czy wszystko jest ok.

Brak apetytu po porodzie

Brak apetytu to także jeden z problemów zauważanych po porodzie. Może to prowadzić do katastrofalnych skutków. Zmuszanie się do jedzenia też nie jest dobre.

Przyczyną mogą być zmiany hormonalne lub depresja poporodowe. Udaj się do lekarza, gdy apetyt nie wróci w ciągu tygodnia od urodzenia. Nie bagatelizuj tego problemu, ponieważ jest on bardzo istotny.

Krwawienia po porodzie

Nawet przez kilka tygodni od porodu, zauważysz krwawienia. Oczywiście nie bagatelizujmy tego problemu, ale jest on całkowicie normalny.

Warto zaopatrzyć się w chłonne wkładki, aby zapewnić sobie większy komfort. Krwawienia mogą być zauważalne nawet przez kilka tygodni.

Lecz gdy jesteś zaniepokojona tym faktem lub dodatkowo występują inne objawy to skonsultuj się z lekarzem. Oceni on czy wszystko jest w porządku i może doradzić jak sobie z tym problemem radzić.

Wypadanie macicy po porodzie

Nie wiem, czy sobie zdajesz sprawę, że może u ciebie dojść do wypadnięcia narządów. Spotyka to wiele kobiet po urodzeniu dziecka. Niestety nie jest to błahy problem.

Nie zawsze jest konieczne jest leczenie. Do niechirurgicznych metod leczenia tej przypadłości należą ćwiczenia dna miednicy i noszenie pessara. Pessar to miękka i elastyczna wkładka wykonana z silikonu medycznego lub winylu, pomaga ustabilizować macicę i szyjkę macicy.

Gdy powyższe metody zawiodą, zostają chirurgiczne metody leczenia.

Śmierdzące pachy

pot

Jednym z kolejnych nieprzyjemnych objawów zauważalnych po porodzie to nieprzyjemny zapach spod pach. Spowodowany nadmierną potliwości.

Oczywiście higiena osobista jest ważna, ale warto także zainwestować w dobrej jakości antyperspiranty i dezodoranty, aby ograniczyć ten problem.

Skurcze poporodowe

Gdy będziesz na początku karmić piersią będziesz odczuwać skurcze i krwawienie z macicy, ponieważ się kurczy. Jest to nieprzyjemne, ale niezbędne.

Podczas karmienia piersią Twoje ciało wytwarza oksytocynę, hormon znany jako „hormon miłości”. Może on również powodować skurcze macicy i krwawienie.

Depresja poporodowa

kobieta po porodzie

Depresja poporodowa jest bardzo istotnym problemem. Dotyka wiele kobiet, które nie potrafią sobie z nią poradzić. Wstyd, że jest się złą matką, niezrozumienie ze strony bliskich są tragiczne w skutkach.

Może mieć wiele podłoży. Po pierwsze możesz odczuwać jakbyś straciła dziecko, ponieważ nie jest już w Twoim brzuchu i będziesz odczuwać pustkę.

Inny objaw to może być niespodziewany, ponieważ będziesz miała ochotę uciec z dzieckiem i ukryć się przed światem.

A najgorszym co może cię spotkać to znienawidzenie dziecka, odtrącenie go, niezaakceptowanie. Wszystko to brzmi strasznie, ale nie oznacza, że jesteś złym człowiek.

Jeśli uważasz, że masz depresję poporodową, nie wstydź się tego. Skontaktuj się jak najszybciej ze specjalistą, który ci pomoże. Dobierze indywidualną terapię.

Pamiętaj również, aby szczerze porozmawiać z bliskimi, ich wsparcie w tym okresie będzie dla ciebie niezbędne.

Poporodowe zaburzenia lękowe

Innym problemem z podłoża psychicznego może być ciągły lęk o dziecko. Będziesz się ciągle obawiać, czy jest z nim wszystko w porządku, każda nawet najdrobniejsza przypadłość będzie przez ciebie wyolbrzymiana. Ciągle będziesz chciała jeździć z dzieckiem do lekarza. Sprawdzać w nocy czy oddycha.

Oczywiście jako matka będziesz chciała za wszelką cenę bronić swojego potomstwa, lecz często można popaść w skrajność.

Jeśli obawiasz się, że możesz mieć zaburzenia lękowe związane z dzieckiem lub twoi bliscy to zauważają, warto zgłosić się do specjalisty. Jeśli wszystko jest w porządku to przynajmniej dowiesz się, że jesteś normalna. Gdy będzie wręcz przeciwnie, pomoże ci proponując możliwości leczenia tych zaburzeń.

Ludzie wokół ciebie

Pamiętaj, że otoczenie i osoby wokół ciebie mają ogromny wpływ na ciebie i Twoją psychikę.

Po pierwsze nie bój się prosić o pomoc. Nie musisz wiedzieć wszystkiego i wszystko robić idealnie. Nie każda kobieta rodzi się matką. Pozwól sobie na odpoczynek. Brak snu, jedzenia czy też higieny odbijają się nie tylko na tobie, ale również na dziecku. Proś o pomoc! Nie bój się, jeśli otaczają cię kochający ludzie to chętnie ci pomogą.

To rodzi drugą kwestię, wokół ciebie mogą być również toksyczne osoby, które ciągle cię krytykują. Twierdzą, że popełniasz błędy ciągle cię pouczają. To rodzi złość, agresje i wpływa na Twój stan psychiczny. Zadajesz sobie pytania, dlaczego oni to robią, skoro Twoje dziecko jest zdrowe, zadbane i szczęśliwe?

Pamiętaj, że większość negatywnych komentarzy, które są kierowane w Twoją stronę, to wytwór własnej niepewności innych osób. To nie ty, to oni mają problem. Chociaż może to być trudne, spróbuj wytłumaczyć w spokojny sposób, że dziękujesz za pomoc, ale nie jest ona ci potrzebna.

Nadwaga

Borykanie się ze zbędnymi kilogramami po porodzie może być bardzo uciążliwe. Wliczają się w to indywidualne kwestie każdej kobiety, jak ilość przebytych porodów, predyspozycje genetyczne, dieta, ćwiczenia.

Nie skupiaj się na komentarzach innych, tylko na celu, który sobie postawiłaś. Pamiętaj, że dokonałaś czegoś wspaniałego, urodziłaś piękne dziecko. Nie było to proste.

Teraz możesz zająć się sobą, pomyśl o wizycie u dietetyczki, zapisaniu się na zajęcia gimnastyczne. Pamiętaj, że nie musisz powrócić do wagi sprzed ciąży w ciągu kilku miesięcy. Powoli, ale skutecznie dąż do celu.

Podsumowanie, ciało po porodzie

Po porodzie doznasz wielu zmian, czy to fizycznych czy też psychicznych. Nie wszystkie z nich będą miłe i przyjemne.

Ale bez względu jak to jest skomplikowane, możesz czerpać otuchę, wiedząc, że nie jesteś sama. Masz przy sobie małego człowieka, który kocha cię bezgranicznie.

Nie wstydź się prosić o pomoc czy to rodziny i bliskich czy też specjalistów. Życie to nie film, w którym główna bohaterka wychodzi ze szpitala w pełnym makijażu i ze zrobioną fryzurą, aby udać się na lunch z przyjaciółkami a dzieckiem zajmuje się ktoś inny.

Warto wcześniej podpytywać inne matki, jak same przeszły ten etap i wykorzystuj ich doświadczenie.