Przejdź do treści

Cesarskie cięcie a seks, kiedy można wrócić do współżycia?

Czas czytania: 3 minut

Jeśli miałaś cesarskie cięcie i wracasz do zdrowia, powrót do seksu jest ostatnią rzeczą, o której myślisz. Mimo to zastanawiasz się, kiedy będziesz mogła znowu współżyć i jakie to będzie uczucie.

Wiele kobiet uważa, że po cesarce będzie im łatwiej wrócić do aktywności seksualnej, ponieważ nie ma tak dużego urazu w okolicach pochwy, niestety nie zawsze tak jest.

Matki, które miały cesarskie cięcie, nadal często doświadczają problemów seksualnych, szczególnie we wczesnym okresie poporodowym. Badania pokazują, że bez względu na to jak rodziły, zgłaszają problemy seksualne w pierwszych trzech miesiącach po porodzie.

Cesarskie cięcie a powrót do seksu?

Nie ma jednej odpowiedzi, jeśli chodzi o powrót do aktywności seksualnej po cesarskim cięciu, ale wiele kobiet odczekuje od 4 do 6 tygodni przed ponownym stosunkiem.

Chociaż podczas cięcia cesarskiego jest nieco mniej krwawienia, całkowite zamknięcie szyjki macicy zajmie około 6 tygodni. Niektóre kobiety czują, że są gotowe do powrotu do seksu, ale najpierw powinny dostać zgodę położnej.

Powrót do zdrowia po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu będziesz przebywać w szpitalu przez 2 do 4 dni. Powoli odstawisz leki przeciwbólowe czy cewnik.

Nawet jeśli nie urodziłaś dziecka siłami natury, nadal będziesz miała krwawienie z pochwy, ponieważ macica kurczy się do normalnego rozmiaru.

Wiele pacjentek po cięciu cesarskim nie ma tak dużego początkowego krwawienia z pochwy, jak te, które rodziły naturalnie. Ponieważ część krwi jest usuwana podczas operacji. Ale nadal możesz krwawić przez 4 do 6 tygodni.

Macica kobiety potrzebuje około sześciu tygodni, aby powrócić do normalnego rozmiaru, a szyjka macicy w tym czasie ponownie się zamyka. Czas, w której ciało kobiety leczy się, jest prawie taki sam, bez względu na to, jak rodziła.

Aby bezpiecznie wznowić stosunki seksualne, należy zamknąć szyjkę macicy. Musisz unikać seksu lub używania tamponów przez kilka tygodni po cięciu cesarskim.

Jak przygotować się do seksu po cesarce?

Fizyczny powrót do zdrowia po urodzeniu jest podobny zarówno w przypadku porodów drogami natury, jak i po cesarskim cięciu. Ale proces rekonwalescencji będzie wyglądał zupełnie inaczej u matek, które przeszły operację.

Szwy z miejsca nacięcia zostaną usunięte w ciągu tygodnia od zabiegu. Samo miejsce nacięcia powinno się zagoić do sześciu tygodni po porodzie. Ale kobiety często odczuwają dyskomfort w okolicy nacięcia. Niektóre odczuwają drętwienie lub mrowienie miesiącami po operacji.

Jest to na ogół normalne, o ile ból się nie zwiększa i nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka.

Obszar wokół miejsca nacięcia może być nadwrażliwy, dlatego warto wypróbować pozycje seksualne, które nie wywierają żadnego nacisku na brzuch. Kiedy uprawiasz seks po raz pierwszy, możesz się obawiać, jak to będzie. Ponieważ seks jest nie tylko fizyczny, ale także psychiczny, wszelkie wahania lub lęk przed ponownym stosunkiem są bardzo realne i mogą mieć wpływ na Twoje doświadczenia seksualne.

Pamiętaj, aby porozmawiać ze swoim partnerem, nie spieszyć się, zastosuj nie-seksualną grę wstępną, taką jak masaż, który pomoże Ci się zrelaksować, i użyj nawilżenia. Niektóre kobiety doświadczają dysfunkcji seksualnych po cesarce, więc jeśli zauważysz, że seks jest wyjątkowo bolesny, koniecznie porozmawiaj z lekarzem.

Kolejna ciąża po porodzie

Wiele kobiet wraca na porodówkę dokładnie dziewięć miesięcy po porodzie.

Ciąża może nastąpić, nawet po porodzie. Nie czekaj z antykoncepcją, aż wznowisz aktywność seksualną.

Istnieje mnóstwo metod kontroli urodzeń. Wiele z nich jest bezpiecznych dla matek karmiących piersią. Porozmawiaj z lekarzem, jaka metoda jest dla Ciebie najlepsza.

Cesarskie cięcie – Kiedy iść do lekarza?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli po cięciu cesarskim wystąpi jakikolwiek nasilenie bólu, wydzielina z pochwy lub krwawienie. Jeśli ból się nasila, to znak, że coś może być nie tak.

Uprawianie seksu po raz pierwszy po porodzie może być trochę niewygodne, zwłaszcza jeśli karmisz piersią, Twój cykl menstruacyjny nie powrócił lub stosujesz antykoncepcję. Wszystko to prowadzi do mniejszej ilości naturalnej wydzieliny z pochwy.

Spróbuj wydłużyć grę wstępną, użyj lubrykantów i nie spiesz się. Podczas rekonwalescencji należy obserwować miejsce nacięcia.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli rana się otworzy, jest bolesna, zaczerwieniona lub opuchnięta. Mogą to być objawy infekcji.

Podsumowanie

Aby rozkoszować się seksem po cesarskim cięciu, pamiętaj, aby nie spieszyć się i zwracać uwagę na swoje ciało. Nie ma presji, aby wrócić do „normalności”. Prawdopodobnie będziesz potrzebować trochę czasu, aby się dostosować.

Każda kobieta i para jest inna, więc rozmawiajcie ze sobą otwarcie. Jeśli po drodze napotkasz jakiekolwiek problemy, nie bój się porozmawiać z lekarzem o wznowieniu aktywności seksualnej. Zaufaj im, widzieli już wszystko. Nie ma czegoś takiego jak żenujące pytanie, jeśli chodzi o zdrowie kobiet.

Wszystkie matki i ciała są piękne. Pamiętaj, że właśnie zrobiłeś coś niesamowitego.