Spis treści
Choroba Peyroniego to niezłośliwy stan, wynikający z włóknistej blizny, która rozwija się na penisie, powodując zakrzywione i bolesne erekcje. Penisy różnią się kształtem i rozmiarem, a zakrzywiona erekcja nie zawsze jest powodem do niepokoju. Jednak choroba Peyroniego powoduje znaczne skrzywienie lub ból u niektórych mężczyzn.
Może to uniemożliwić uprawianie seksu lub sprawić, że trudno uzyskać lub utrzymać erekcję (dysfunkcja erekcji). Dla wielu mężczyzn to przyczyna stresu i niepokoju. Skracanie prącia to kolejny często występujący problem.
Choroba Peyroniego rzadko ustępuje sama. U większości mężczyzn stan ten utrzymuje się lub pogarsza. Wczesne leczenie tuż po wystąpieniu choroby może powstrzymać jej postęp lub nawet poprawić objawy. Nawet jeśli chorujesz od pewnego czasu, leczenie może pomóc w dolegliwościach, jak ból, skrzywienie i skracanie prącia.
Objawy choroba Peyroniego
Objawy mogą pojawić się nagle lub rozwijać się stopniowo. Najczęstsze to:
- Blizna. Blizna związana z chorobą Peyroniego, nazywana zgrubieniem, które może gromadzić się w naczyniach krwionośnych, może być wyczuwane pod skórą penisa jako płaskie guzki lub pas twardego tkanki.
- Znaczne skrzywienie penisa. Twój penis może być zakrzywiony w górę, w dół lub zgięty na bok.
- Problemy z erekcją. Choroba Peyroniego może powodować trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu erekcji (dysfunkcja). Często jednak mężczyźni zgłaszają problemy z erekcją przed początkiem objawów choroby.
- Skracanie prącia. Twój penis może stać się krótszy w wyniku choroby.
- Ból. Możesz odczuwać ból penisa, zarówno podczas, jak i bez erekcji.
- Inne zniekształcenia penisa. U niektórych mężczyzn z chorobą Peyroniego, wzwód penisa może mieć zwężenia, wgłębienia, a nawet wygląd klepsydry, z ciasnym, wąskim pasem wokół trzonu.
Skrzywienie i skracanie prącia związane z chorobą mogą stopniowo się pogarszać. Jednak w pewnym momencie, zazwyczaj po trzech do dwunastu miesiącach, stan ten zazwyczaj się ustabilizuje.
Ból podczas erekcji zazwyczaj poprawia się w ciągu jednego do dwóch lat, ale blizna, skracanie prącia i skrzywienie często pozostają. U niektórych mężczyzn zarówno skrzywienie, jak i ból związany z chorobą Peyroniego poprawiają się bez leczenia.
Kiedy skonsultować się z lekarzem
Odwiedź lekarza tak szybko, jak to możliwe po zauważeniu objawów choroby. Wczesne leczenie daje najlepszą szansę na poprawę stanu lub zapobieżenie jego pogorszeniu się. Jeśli chorujesz od pewnego czasu, możesz chcieć skonsultować się z lekarzem, jeśli ból, skrzywienie, skracanie prącia lub inne zniekształcenia przeszkadzają tobie lub twojej partnerce.
Przyczyny choroby Peyroniego
Chociaż przyczyna choroby nie jest w pełni zrozumiana, istnieje wiele czynników, które mogą mieć na nią wpływ. Obejmują one:
- Dziedziczność. Jeśli członek rodziny ma chorobę Peyroniego, masz zwiększone ryzyko jej wystąpienia.
- Zaburzenia tkanki łącznej. Mężczyźni, u których występują pewne zaburzenia tkanki łącznej, zdają się mieć zwiększone ryzyko rozwoju choroby. Na przykład wielu mężczyzn z chorobą ma także pasmowate pogrubienie na dłoni, powodujące zaciąganie palców (kurcz Dupuytrena).
- Wiek. Choroba Peyroniego może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku, ale jej występowanie wzrasta z wiekiem, zwłaszcza u mężczyzn w wieku 50 i 60 lat. Skrzywienie u młodszych mężczyzn jest rzadziej związane z chorobą i częściej nazywane jest wrodzonym skrzywieniem prącia. Małe skrzywienie u młodszych mężczyzn jest normalne i niepokojące.
- Inne czynniki, w tym pewne stany zdrowia, palenie papierosów i niektóre rodzaje operacji prostaty, mogą być związane z chorobą.
Powikłania choroby Peyroniego
Powikłania mogą obejmować:
- Niemożność odbycia stosunku płciowego.
- Trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu erekcji (dysfunkcja erekcji).
- Niepokój lub stres związany z zdolnościami seksualnymi lub wyglądem penisa.
- Napięcie w związku z partnerem seksualnym.
- Trudności w zostaniu ojcem, ponieważ stosunek płciowy jest trudny lub niemożliwy.
- Skrócenie długości penisa.
- Ból penisa.