Przejdź do treści

Co powoduje skrócenie penisa?

Czas czytania: 3 minut

Długość twojego penisa może się zmniejszyć nawet o 3 cm z różnych powodów. Zwykle skrócenie penisa jest jednak mniejsze i może być bliższe 1,5 cm lub mniej. Zmniejszenie penisa nie wpłynie na twoją zdolność do aktywnego, satysfakcjonującego życia seksualnego.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach skrócenia penisa i sposobach radzenia sobie z tym.

Skrócenie penisa, przyczyny

Typowe przyczyny zmniejszenia długości penisa to:

  • starzenie się
  • otyłość
  • operacja prostaty
  • skrzywienie penisa, znane jako choroba Peyroniego

Starzenie się a skrócenie penisa

starszy

Wraz z wiekiem twój penis i jądra mogą się nieco zmniejszyć. Jednym z powodów jest gromadzenie się złogów tłuszczu w tętnicach, co zmniejsza przepływ krwi do penisa. Może to spowodować obumieranie komórek mięśniowych w gąbczastych kanalikach tkanki erekcyjnej wewnątrz penisa. Tkanka erekcyjna nabrzmiewa krwią, powodując erekcję.

Z biegiem czasu blizny po powtarzających się małych urazach penisa podczas seksu lub uprawiania sportu mogą powodować narastanie tkanki bliznowatej. To nagromadzenie występuje w giętkiej i elastycznej osłonie, która otacza gąbczaste tkanki wzwodu w twoim penisie. Może to zmniejszyć rozmiar i ograniczyć rozmiar erekcji.

Skrócenie penisa i Otyłość

Jeśli przybierzesz na wadze, szczególnie w okolicy podbrzusza, twój penis może wyglądać na krótszy. Dzieje się tak, ponieważ gruba warstwa tłuszczu zaczyna otaczać trzon twojego penisa. Kiedy na niego spojrzysz, może się wydawać, że się zmniejszył. U skrajnie otyłych mężczyzn tłuszcz może obejmować większość penisa.

Operacja prostaty

Aż do 70 proc mężczyzn doświadcza łagodnego do umiarkowanego skrócenia prącia po usunięciu raka prostaty. Ta procedura nazywa się radykalną prostatektomią.

Eksperci nie są pewni, dlaczego penis skraca się po prostatektomii. Jedną z możliwych przyczyn są nieprawidłowe skurcze mięśni w pachwinie mężczyzny, które wciągają penisa głębiej w jego ciało.

Trudność w uzyskaniu erekcji po tym zabiegu pozbawia tkankę erekcyjną tlenu, który obkurcza komórki mięśniowe w gąbczastej tkance erekcyjnej. Wokół tkanki erekcyjnej tworzy się mniej rozciągliwa blizna.

Jeśli po operacji prostaty wystąpi skrócenie, zwykle jest to 1-1,5 cm mierzone, gdy penis jest rozciągnięty w stanie zwiotczenia lub braku erekcji. Niektórzy mężczyźni nie doświadczają skrócenia. Inni doświadczają większego skrócenia niż przeciętnie.

Choroba Peyron’a a skrócenie penisa

W chorobie Peyroniego penis rozwija ekstremalną krzywiznę, która sprawia, że ​​stosunek jest bolesny lub niemożliwy. Peyronie może zmniejszyć długość i obwód twojego penisa. Operacja usunięcia blizny, która powoduje Peyronie, może również zmniejszyć rozmiar penisa.

Kiedy iść do lekarza?

mężczyzna

Jeśli masz zaplanowaną radykalną prostatektomię, porozmawiaj z lekarzem o skróceniu prącia, aby mógł odpowiedzieć na Twoje obawy i uspokoić Twoje wątpliwości.

Jeśli zaczniesz się rozwijać u ciebie skrzywienie penisa powiązane z bólem i obrzękiem, może być to oznaką choroby Peyroniego. Skontaktuj się z urologiem. Ten lekarz specjalizuje się w problemach z drogami moczowymi.

Leczenie

leki

Funkcję erekcji można utrzymać wraz z wiekiem poprzez:

  • pozostanie aktywnym fizycznie
  • przyjmowanie pożywnej diety
  • rzucenie palenia
  • unikanie spożywania nadmiernych ilości alkoholu

Utrzymanie erekcji jest ważne, ponieważ erekcje wypełniają penis bogatą w tlen krwią, co może zapobiegać jego skracaniu.

Jeśli twój penis skróci się po usunięciu prostaty, powinieneś uzbroić się w cierpliwość i czekać. W wielu przypadkach skrócenie ustąpi w ciągu 6 do 12 miesięcy.

Po operacji lekarz może zasugerować rehabilitację prącia. Oznacza to przyjmowanie leków na zaburzenia erekcji, takich jak Viagra lub tadalafil, oraz używanie urządzenia próżniowego w celu zwiększenia przepływu krwi do penisa.

Większość mężczyzn ma problemy z uzyskaniem erekcji po operacji, która pozbawia tkanki penisa bogatej w tlen krwi. Odżywianie wrażliwych tkanek świeżą krwią może zapobiec utracie tkanki. Nie wszystkie badania pokazują, że rehabilitacja prącia naprawdę działa, ale możesz spróbować.

W przypadku choroby Peyroniego zabiegi koncentrują się na zmniejszaniu lub usuwaniu tkanki bliznowatej pod powierzchnią prącia za pomocą leków, operacji, ultradźwięków i innych działań.

Kurczenia się penisa od Peyroniego nie można cofnąć. Twoim głównym zmartwieniem będzie zmniejszenie krzywizny, aby przywrócić swoje życie seksualne.

Podsumowanie

Jeśli występuje u Ciebie skrócenie penisa po operacji prostaty, wiedz, że może się ono odwrócić w czasie. W przypadku większości mężczyzn skrócenie penisa nie wpłynie na ich zdolność do przyjemnych doświadczeń seksualnych. Jeśli skurcz jest spowodowany chorobą Peyroniego, poproś lekarza o opracowanie planu leczenia.