Przejdź do treści

Czy wazelina to dobry środek nawilżający podczas seksu?

Czas czytania: 3 minut

Wazelina to maść na bazie oleju. Jest miękka, lepka i gładka. Możesz ją również łatwo ogrzać się w dłoniach. 

Wygląda na to, że wazelina byłaby świetnym lubrykantem. Prawda jest jednak taka, że ​​istnieje wiele lepszych alternatyw. Wazelina powinna być używana tylko wtedy, gdy jesteś w sytuacji podbramkowej i nie masz bardziej odpowiedniej opcji.

Dowiedz się, dlaczego wazelina nie jest świetną opcją lubrykantu i czego zamiast tego powinieneś użyć.

Wazelina jako lubrykant, na co uważać?

wazelina

Seks bez lubrykantu może być nieprzyjemny. Tarcie suchej skóry może być niewygodne, a nawet bolesne. Może również powodować drobne rozdarcia w cienkiej skórze pochwy, penisa lub odbytu. Zwiększa to ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową u Ciebie i Twojego partnera.

Wazelina nie jest idealnym lubrykantem do seksu. Można jej jednak użyć, jeśli nie ma lepszych opcji. Decydując się na użycie gęstej galaretki jako lubrykantu, pamiętaj o następujących czynnikach:

  • Wytrzymałość. Produkt na bazie ropy naftowej może dłużej wytrzymać i nie wysychać tak szybko, jak lubrykant na bazie wody. To też ma wadę. Wazelina może być trudna do usunięcia lub zmycia po seksie. Całkowite pozbycie się lubrykantu z organizmu może zająć kilka dni.
  • Wazelina może zwiększyć ryzyko infekcji. Ponieważ utrzymuje się dłużej niż inne lubrykanty i może „przyciągać” bakterie powodujące infekcje. Według jednego z badań, kobiety, które używają wazeliny do pochwy, są 2,2 razy bardziej narażone na dodatni wynik testu na bakteryjne zapalenie pochwy niż kobiety, które nie używają wazeliny.
  • Wazelina osłabia prezerwatywy. Jeśli planujesz używać prezerwatyw lateksowych lub poliuretanowych, nie możesz używać wazeliny. Wazelina jest niekompatybilna z produktami lateksowymi i osłabia tego typu prezerwatywy. Prezerwatywa może pęknąć lub rozerwać się podczas stosunku i prowadzić do niezamierzonej ciąży lub chorób przenoszonych drogą płciową.
  • Wazelina jest brudząca. Produkty ropopochodne mogą poplamić pościel lub ubranie tłustymi plamami. Jeśli planujesz używać wazeliny jako lubrykantu, chroń prześcieradła lub inne tkaniny, z którymi możesz się zetknąć, aby uniknąć poplamień.

Czego używać zamiast wazeliny?

wazelina lubrykant

Specjalistyczne lubrykanty przeznaczone do stosowania podczas stosunku płciowego są najlepszą opcją lubrykantu. Są zazwyczaj na bazie wody lub silikonu. Przeznaczone do delikatnych tkanek i środowiska pochwy lub odbytu. Dlatego rzadziej powodują infekcje, podrażnienia lub swędzenie.

Lubrykanty są zaprojektowane tak, aby były bardzo skuteczne podczas stosunku. Są śliskie i gładkie i zapewniają bardzo mały opór podczas seksu. Możesz kupić je w aptekach, marketach i drogeriach.

Dodatkowo lubrykanty na bazie wody i silikonu są bezpieczne w użyciu z prezerwatywami. Nie osłabiają materiału prezerwatywy.

Niektóre środki nawilżające mają funkcje addytywne, takie jak aromaty lub składniki, które powodują mrowienie lub uczucie drętwienia. Zanim ich użyjesz, upewnij się, że Ty lub Twój partner nie jesteście uczuleni na te dodatki.

Najlepszym sposobem na przetestowanie jest wetrzeć odrobinę żelu w wewnętrzną stronę łokcia. Poczekaj kilka godzin. Jeśli nie widzisz żadnych oznak podrażnienia lub nadwrażliwości, możesz śmiało wskoczyć w prześcieradło.

Podsumowanie

Wazelina może być używana jako lubrykant. Jednak nie zawsze jest to dobra opcja podczas stosunku. Chociaż może zmniejszyć tarcie podczas seksu, może również wprowadzić bakterie, prowadzące do infekcji. Jest również trudna do wyczyszczenia i może powodować plamy.

Unikaj używania wazeliny jako lubrykantu podczas seksu, jeśli chcesz. Chociaż jest świetna do spierzchniętych ust lub skóry, nie jest zbyt wskazana do pochwy lub odbytu. Zamiast tego poszukaj opcji przeznaczonych specjalnie do stosunku płciowego i upewnij się, że można je bezpiecznie używać z prezerwatywami.