Przejdź do treści

Czy żyły na penisie są powodem do niepokoju?

Czas czytania: 3 minut

To normalne, że masz żyły na penisie i są one ważne. Po tym, jak krew napłynie do penisa, aby wywołać erekcję, żyły wzdłuż prącia zabierają krew z powrotem do serca. Niektórzy mają bardziej widoczne żyły niż inni. Rozmiar i ich kształty może się zmieniać z czasem lub po seksie, kontuzji lub operacji naczyń krwionośnych.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej, dlaczego żyły są ważne, jak mogą się zmieniać w czasie i kiedy udać się do lekarza.

Dlaczego mój penis jest taki żylasty?

ręka krew żyły

Zauważyłeś kiedyś, że żyły na rękach niektórych ludzi są bardziej widoczne niż innych? Ma na to wpływ wiele czynników: grubość skóry, rozmiar żył i poziom aktywności, w którą ostatnio się angażowali. Na widoczność żył prącia wpływają te same czynniki.

Kiedy osiągasz erekcję, natleniona krew z twojego serca przemieszcza się przez tętnice do trzech komór tkanki gąbczastej zwanych ciałami jamistymi i ciałami gąbczastymi, do trzonu twojego penisa. Krew pozostaje tam, dopóki nie będziesz już we wzwodzie.

Krew spływa następnie przez żyły biegnące po powierzchni twojego penisa. Ten znaczący wzrost przepływu krwi może sprawić, że żyły będą wyglądać na znacznie większe niż zwykle.

Możesz nie widzieć tych żył, gdy twój penis jest zwiotczały, ponieważ w tym czasie przepływa przez nie bardzo mało krwi.

Czy żyły mają wpływ na erekcję lub wytrysk?

Rozmiar twoich żył nie ma wpływu na zdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji. Nie wpływa również na siłę ani objętość wytrysku.

Niektóre czynniki utrudniają przepływ krwi, takie jak skrzepy krwi, mogą one wpływać na wielkość żył i mieć pewien wpływ na erekcję.

Dlaczego żyły są bardziej widoczne niż zwykle?

krwinki

Rozmiar żył może zmieniać się w czasie w wyniku aktywności seksualnej lub z innego powodu, który wpływa na przepływ krwi przez penisa.

Niedawna aktywność seksualna

Kiedy dochodzi do erekcji, około 130 mililitrów krwi przepływa do tkanki gąbczastej wewnątrz penisa. Krew tam pozostaje, wypełniając tkankę prącia, aż do wytrysku lub ustąpienia erekcji. Krew z tkanek przepływa następnie z powrotem do serca przez żyły penisa, powodując, że wyglądają na bardziej spuchnięte niż zwykle.

To normalna część uzyskania erekcji. Nawet jeśli zazwyczaj nie widzisz żył na swoim penisie, gdy jest zwiotczały, możesz zauważyć, że są bardziej widoczne po masturbacji lub uprawianiu seksu. Nie musisz się martwić, jeśli po zwiększonej aktywności seksualnej twoje żyły nagle stają się bardziej opuchnięte.

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki to powiększone żyły, które mogą pojawić się na mosznie, nadając im żylny wygląd. Żylaki powrózka nasiennego są podobnie do żylaków pojawiających się na nogach.

Żylaki zwykle pojawiają się, gdy jesteś nastolatkiem. Około 10-15 na 100 mężczyzn ma żylaki powrózka nasiennego na mosznie. Zwykle nie są one powodem do niepokoju i prawdopodobnie nawet ich nie zauważysz.

Ale w niektórych przypadkach mogą powodować ból, który:

 • stopniowo pogarsza się w ciągu dnia
 • zwiększa się po wysiłku lub dłuższej aktywności fizycznej
 • staje się mniej dotkliwy, kiedy się kładziesz

Jeśli poczujesz ból i dyskomfort, skontaktuj się z lekarzem. Może on ocenić objawy i doradzić co do dalszego leczenia. Powiększone żyły można zwykle leczyć operacyjnie.

Nieleczone żylaki powrózka nasiennego mogą wpływać na przepływ krwi z prącia. Może to wpływać na produkcję nasienia i powodować:

 • kurczenie się zajętego jądra lub zanik jąder
 • utrata produkcji i ruchliwości plemników
 • bezpłodność

Zakrzepy krwi

Zakrzep (zakrzepica) może rozwijać się w twoich żyłach, gdy masa krwinek skupiania się razem w naczyniu krwionośnym. To ogranicza lub blokuje przepływ krwi przez naczynie.

Skrzepy krwi prącia zwykle powstają w żyle grzbietowej prącia, która znajduje się na szczycie trzonu. Ten stan jest znany jako choroba prącia Mondora.

Skrzepy krwi mogą powodować ból wraz z widocznie powiększonymi żyłami prącia. Możesz odczuwać większy ból, gdy uzyskasz erekcję. Dotykane żyły mogą być jędrne lub nadwrażliwe w dotyku, nawet gdy twój penis jest wiotki.

Skrzepy krwi prącia mogą mieć wiele przyczyn, takich jak uraz prącia, częste aktywności lub brak aktywności seksualnej lub guzy prącia. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeśli zauważysz ból podczas erekcji lub gdy dotkniesz żył penisa.

Operacje chirurgiczne

Zabiegi chirurgiczne wykonywane na naczyniach krwionośnych penisa, moszny, okolicy narządów płciowych, a nawet nóg mogą wpływać na przepływ krwi do i z prącia.

Niektóre operacje, które mogą powodować żylaki prącia, obejmują:

 • żylaki powrózka nasiennego, wykonane w celu usunięcia żylaków
 • zapalenie naczyń, wykonane w celu zmniejszenia stanu zapalnego w naczyniu krwionośnym
 • usunięcie żył

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz, że po operacji na penisie pojawiło się więcej żył niż zwykle. Skrzepy krwi lub nieprawidłowy przepływ krwi mogą powodować niebezpieczne komplikacje, dlatego ważne jest, aby natychmiast rozpocząć leczenie.

Kiedy iść do lekarza?

W większości przypadków nie musisz się martwić, jeśli żyły twojego penisa wyglądają na bardziej wyraźne niż zwykle.

Ale jeśli pojawienie się żył powoduje u Ciebie niepokój, porozmawiaj z lekarzem. Może on ocenić objawy i zdiagnozować podstawowe choroby.

Powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli doświadczasz:

 • ból podczas erekcji
 • ból podczas wytrysku
 • obrzęk prącia lub jednego lub obu jąder
 • żyły, które są twarde lub delikatne po dotknięciu
 • guzki na penisie lub mosznie