Przejdź do treści

Co to jest ruchliwość plemników i jak wpływa na płodność?

Czas czytania: 3 minut

Zdrowie i ruchliwość plemników jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdolność pary do poczęcia. Istnieje sześć głównych kryteriów zdrowego nasienia:

 • objętość
 • poruszanie się
 • kształt
 • zdolność przenikania przez śluz szyjki macicy i przedostawania się do jaja
 • reakcja akrosomalna
 • osłona przejrzysta
 • dekondensacja jądrowa

Plemniki muszą również mieć odpowiednią liczbę chromosomów, aby ciąża przebiegła pomyślnie. Awaria któregokolwiek z tych kryteriów może skutkować niepłodnością spowodowaną czynnikiem męskim.

Szacunkowa 15–20% par na całym świecie jest dotkniętych niepłodnością. Spośród nich około 30–40 % jest bezpłodnych z powodu czynników męskich, w tym ruchliwości plemników. Kolejne 20% jest bezpłodnych z powodu połączenia czynników męskich i żeńskich.

Ruchliwość plemników i ciąża

ciąża

Zdrowa ruchliwość plemników jest definiowana jako plemniki z progresją do przodu co najmniej 25 mikrometrów na sekundę. Jeśli mężczyzna ma słabą ruchliwość plemników, nazywa się to astenospermią lub astenozoospermią. Istnieją różne rodzaje problemów z ruchliwością plemników, w tym:

 • powolna lub leniwa ruchliwość progresywna
 • ruchliwość nie postępująca, która jest definiowana jako mniej niż 5 mikrometrów na sekundę
 • brak mobilności

Szybkość i płeć plemników: fakt czy fikcja?

Od dawna uważano, że plemniki z chromosomami Y, czyli plemniki „chłopięce”, pływają szybciej niż plemniki z chromosomami X, znane jako plemniki „dziewczęce”. Badania udowodnili jednak, że jest to mit i nie ma zauważalnej różnicy w ruchliwości lub szybkości między plemnikami X i Y.

Przyczyny niskiej ruchliwości plemników

Dokładna przyczyna niskiej ruchliwości plemników może być różna. Niektórzy mężczyźni mogą mieć przyczynę genetyczną, podczas gdy inni mogą mieć niezdiagnozowaną chorobę.

Styl życia i czynniki środowiskowe również odgrywają dużą rolę w ruchliwości plemników. Na przykład palenie zostało połączone do zmniejszoną ruchliwością plemników, zwłaszcza jeśli mężczyzna wypala więcej niż 10 papierosów dziennie.

Mężczyźni pracujący w wojsku lub wykonujący prace polegające na malowaniu, prowadzeniu pojazdów lub powtarzających się urazach okolicy miednicy mogą być narażeni na ryzyko bezpłodności spowodowanej pracą.

Stan zwany żylakami powrózka nasiennego pojawia się, gdy powiększają się żyły wewnątrz moszny. Jest to również powiązane ze zmniejszoną ruchliwością plemników.

Niska ruchliwość plemników może być również spowodowana zaburzeniem wydzielania męskich gruczołów płciowych.

Jak jest diagnozowana niska ruchliwość plemników?

plemniki

Ruchliwość plemników można sprawdzić za pomocą rutynowej analizy nasienia. Do testu musisz dostarczyć co najmniej dwie próbki nasienia. Zwykle uzyskuje się je przez masturbację w gabinecie lekarskim lub placówce badawczej.

Możliwe jest również pobranie próbki nasienia przez seks z prezerwatywą lub wycofanie się w celu uzyskania próbki. Próbkę należy przechowywać w temperaturze pokojowej i dostarczyć w ciągu 30 do 60 minut. Jeśli mniej niż 40 % plemników jest ruchliwych, uważa się, że ruchliwość plemników jest niska.

Oprócz ruchliwości plemników lekarz może również wykorzystać analizę nasienia do zbadania:

 • zdrowia męskich narządów płciowych
 • organów pomocniczych
 • wytrysku

Leczenie ruchliwości plemników

sperma wodnista

Niektóre zmiany stylu życia mogą pomóc zwiększyć ruchliwość plemników u mężczyzn:

 • ćwicz regularnie
 • utrzymuj zdrową wagę
 • ogranicz kontakt z telefonem komórkowym
 • zmniejsz spożycie alkoholu
 • rzuć palenie

Niektóre suplementy mogą również pomóc w poprawie ruchliwości plemników. Na przykład, jedno badanie  potwierdziło 52% wzrost ruchliwości plemników u mężczyzn, którzy codziennie przyjmowali suplement 200 mikrogramów selenu wraz z 400 jednostkami witaminy E przez co najmniej 100 dni z rzędu. 

Jeśli przyczyną problemu z ruchliwością plemników jest problem medyczny, taki jak niski poziom hormonów lub żylaki powrózka nasiennego, pomocne mogą być leki, takie jak hormon folikulotropowy lub ludzka gonadotropina kosmówkowa. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić operację.

Podsumowanie

Na płodność mężczyzn może wpływać wiele czynników. Jeśli nasienie jest zdrowe, może wystąpić ciąża z niską ruchliwością plemników.

Zastosowanie zabiegów, takich jak zapłodnienie in vitro lub zapłodnienie wewnątrzmaciczne, może pomóc zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Dzieje się tak, ponieważ omija potrzebę samodzielnego pływania plemników.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli bezskutecznie próbujecie zajść w ciążę przez 12 lub więcej miesięcy.