Każda z Was ma inne rysy twarzy, typ ciała i karnacje. Istnieją również różnice w zewnętrznych narządach płciowych , zwanych sromem.

Srom zawiera dwa zestawy fałdów skórnych lub warg. Duże fałdy zewnętrzne nazywane są wargami sromowymi większymi. Mniejsze, wewnętrzne fałdy to wargi sromowe mniejsze.

U większości kobiet wargi sromowe nie są symetryczne. Nie jest niczym niezwykłym, że jedna strona jest większa, grubsza lub dłuższa niż druga. Istnieje również szerokie spektrum kształtów i rozmiarów.

Tak czy inaczej, przerost warg nie oznacza, że ​​masz problem medyczny. Większość kobiet nigdy nie będzie miała problemu z powodu rozmiaru lub kształtu warg sromowych.

Jakie są objawy przerostu warg?

kobieta

Jeśli masz łagodny przerost warg, możesz tego nie zauważyć. Jednak wargi sromowe mniejsze są znacznie bardziej wrażliwe niż ochronne wargi sromowe większe. Dlatego powiększone wargi sromowe mniejsze mogą powodować kilka trudności. Przerost warg może spowodować zauważalne wybrzuszenie ubrania, zwłaszcza gdy nosisz kostium kąpielowy.

Inne objawy przerostu warg mniejszych to:

Problemy higieniczne

Jeśli obszar jest zbyt wrażliwy, możesz unikać jego dotykania. Czyszczenie między fałdami może być również trudniejsze, szczególnie w czasie miesiączki. Może to prowadzić do przewlekłych infekcji.

Podrażnienie

Długie wargi sromowe mogą ocierać się o bieliznę. Długotrwałe tarcie może prowadzić do podrażnionej skóry, która jest bardzo wrażliwa.

Ból i dyskomfort

Powiększone wargi sromowe mogą boleć podczas aktywności fizycznej, szczególnie tych, które wywierają nacisk na okolice narządów płciowych. Jak jazda konna i jazda na rowerze.

Ból i dyskomfort mogą również wystąpić podczas gry wstępnej lub stosunku płciowego.

Co powoduje przerost warg?

Tak jak jedna z twoich nóg może być nieco dłuższa od drugiej, twoje wargi sromowe prawdopodobnie nie są dokładnie takie same. Nie ma czegoś takiego jak właściwy rozmiar lub kształt warg sromowych.

Nie zawsze jest jasne, dlaczego wargi sromowe się powiększają. Prawdopodobne przyczyny to:

 • Ze względu na genetykę Twoje wargi sromowe mogły wyglądać tak od urodzenia.
 • Wraz ze wzrostem estrogenu i innych hormonów żeńskich w okresie dojrzewania zachodzi wiele zmian, w tym wzrost warg sromowych mniejszych.
 • W czasie ciąży zwiększony przepływ krwi w okolicy narządów płciowych może zwiększyć ciśnienie i prowadzić do uczucia ciężkości.

W niektórych przypadkach może dojść do przerostu warg w wyniku infekcji lub urazu.

Czy da się leczyć przerost warg sromowych?

pochwica ból leczenie przyczyny

Kiedy przerost warg nie powoduje problemu, nie potrzebujesz leczenia. To nie jest szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli przerost warg koliduje z Twoim życiem i zdolnością do czerpania radości z aktywności fizycznej lub stosunków seksualnych, zgłoś się do lekarza. Warto zasięgnąć profesjonalnej opinii.

Twój lekarz może zalecić operację zwaną labioplastyką w przypadku ciężkiego przerostu warg. Podczas labioplastyki chirurg usuwa nadmiar tkanki. Co może zmniejszyć rozmiar warg sromowych i zmienić ich kształt. Ta operacja zwykle wymaga znieczulenia ogólnego, chociaż czasami można ją wykonać za pomocą sedacji i znieczulenia miejscowego.

Jak w przypadku każdej poważnej operacji, istnieje kilka zagrożeń, w tym:

 • reakcja na znieczulenie
 • zakażenie
 • krwawienie
 • blizny

Po zabiegu przez kilka tygodni może pojawić się obrzęk, zasinienie i nadwrażliwość. W tym czasie musisz utrzymywać obszar w czystości i suchości. Powinnaś także nosić luźne ubranie i unikać czynności, które powodują tarcie w okolicy narządów płciowych.

Labioplastyka u nastolatek

Labioplastykę można wykonać u nastolatków, ale lekarze zwykle zalecają odczekanie do okresu dojrzewania. Ma to na celu zapewnienie, że wargi sromowe już nie rosną. Kobiety, które chciałyby poddać się operacji, powinny być również ocenione pod kątem dojrzałości i gotowości emocjonalnej.

Czego możesz się spodziewać po operacji?

Powinnaś w pełni wrócić do zdrowia w ciągu miesiąca lub dwóch po labioplastyce. Twój lekarz udzieli Ci szczegółowych instrukcji, kiedy możesz wznowić normalne czynności, takie jak stosunek płciowy i energiczne ćwiczenia.

Blizny zwykle bledną z czasem, a efekty są na ogół pozytywne. W niektórych przypadkach operacja może pozostawić trwałe blizny lub spowodować przewlekły ból sromu lub spowodować bolesny stosunek.

Efekty kosmetyczne są różne. To kwestia osobistego punktu widzenia.

Jak na co dzień radzić sobie z przerośniętymi wargami?

Operacja jest dużym krokiem i nie zawsze jest konieczna gdy masz przerost warg. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zminimalizować podrażnienia:

 • Podczas kąpieli lub prysznica używaj tylko łagodnego mydła, które nie zawiera barwników, aromatów ani chemikaliów i dokładnie spłucz wodą. 
 • Unikaj noszenia bielizny, która ociera wargi sromowe lub jest zbyt ciasna. Wybierz luźne, oddychające materiały, takie jak bawełna.
 • Unikaj noszenia obcisłych spodni, legginsów i pończoch.
 • Noś luźne spodnie lub szorty. W niektóre dni sukienki i spódnice mogą być wygodniejsze.
 • Wybieraj podpaski i tampony, które są bezzapachowe i nie zawierają chemikaliów ani dodatków. 
 • Przed ćwiczeniami ostrożnie ułóż wargi sromowe w najwygodniejszym dla nich miejscu. Może to być również pomocne w przypadku noszenia niektórych ubrań, takich jak kostium kąpielowy.

Zapytaj swojego lekarza, czy są dostępne miejscowe maści dostępne bez recepty lub na receptę, których możesz użyć w celu złagodzenia podrażnień. Twój lekarz może również zasugerować inne sposoby radzenia sobie z objawami przerostu warg.