Przejdź do treści

Czym jest pochwa? Opis narządów rozrodczych kobiety

Czas czytania: 2 minut

Chociaż zewnętrzne żeńskie genitalia są powszechnie określane jako „pochwa”, pochwa jest jednym z kilku narządów, które składają się na tę część kobiecego ciała.

Łącznie te części nazywane są sromem. Bogaty w nerwy srom może dostarczać przyjemności seksualnej, gdy jest odpowiednio stymulowany.

Pochwa

Pochwa jest to mięśniowa rurka o długości 7-10 cm, która kończy kanał rodny. W tym miejscu penis mężczyzny wchodzi do kobiety podczas stosunku płciowego. Otwór pochwy jest widoczny z zewnątrz, ale jest chroniony przez wargi sromowe, gdy kobieta stoi i podczas większości czynności, które wykonuje.

Wargi sromowe większe

Wargi sromowe to dwa fałdy skóry, które rozciągają się z przodu pochwy, jak i na jej tylne części. Zewnętrzne powierzchnie fałdu mają ciemniejszy kolor skóry, podczas gdy wewnętrzne fałdy są gładsze.

Wargi sromowe większe łączą się, tworząc rozszczepiony kształt żeńskich narządów płciowych. Jest to również znane jako szczelina sromowa lub szczelina Wenus, na cześć rzymskiej bogini miłości.

Wargi sromowe mniejsze

Pomiędzy wargami sromowymi większymi znajdują się wargi sromowe mniejsze, dwa fałdy skóry, które również rozciągają się w dół od łechtaczki i wokół otworu pochwy. Te różnią się wielkością w zależności od kobiety. Są one połączone ze sobą małym fałdem skóry, znanym jako czwórnik lub „mały widelec”. Mogą zostać rozdarte podczas porodu lub podczas aktów przemocy seksualnej, a lekarze używają szwów, aby je naprawić.

pochwa wargi sromowe narządy kobiety

Łechtaczka

Łechtaczka jest kluczowym elementem dla pobudzenia seksualnego u kobiet. Ten mały narząd płciowy w górnej części pochwy na skrzyżowaniu warg sromowych mniejszych pojawia się poza fałdami skóry jak mały różowy guzik.

Podczas stymulacji seksualnej łechtaczka działa podobnie jak penis mężczyzny, ponieważ dochodzi do wzwodu dzięki sygnałom z mózgu. Trzonek pod skórą ma tkankę erekcyjną, która nabrzmiewa wraz ze zwiększonym przepływem krwi. Łechtaczka jest bardzo wrażliwym obszarem na stymulacje. Większość kobiet nie może osiągnąć orgazmu bez bezpośredniej stymulacji łechtaczki.

Cewka moczowa

Zewnętrzne żeńskie narządy płciowe obejmują również cewkę moczową. Znajdujący się pomiędzy otworem pochwowym a czołowym połączeniem warg sromowych mniejszych. Otwór cewki moczowej to miejsce, w którym kobieta wydala mocz ze swojego ciała.