Przejdź do treści

Jak głęboka jest pochwa? I 10 innych rzeczy, które należy o niej wiedzieć

Czas czytania: 4 minut

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat, jak głęboka jest pochwa, jak działa i w jaki sposób należy się nią zajmować. Niektórzy uważają, że wagina to niekończąca się otwarta przestrzeń (jest to nieprawda) lub że „pachnie” tylko wtedy, gdy coś jest z nią nie tak (również nieprawda).

Nie wiesz, co jest faktem lub fikcją? Czytaj dalej, aby zobaczyć listę najpopularniejszych mitów.

1. Jak głęboka jest pochwa?

Nie tak długa. Średnio kanał pochwy ma od 7 do 15 cm długości. Jeśli potrzebujesz pomocy wizualnej, jest to mniej więcej długość twojej dłoni. Ale twój kanał pochwy może zmienić kształt w pewnych sytuacjach, na przykład podczas seksu lub porodu.

2. Czy wydłuża się, gdy jesteś podniecona?

Podczas seksu kanał pochwy może się wydłużyć, aby umożliwić penetrację. Podniecenie seksualne zmusza szyjkę macicy i macicę do uniesienia się i odsunięcia, co powoduje wydłużenie pochwy.

Ale jeśli poczujesz, że penis lub zabawka erotyczna uderza w szyjkę macicy, może to oznaczać, że Twoje ciało nie jest wystarczająco podniecone, aby umożliwić pełną penetrację. Oczywiście to nie jedyna taka sytuacja, zdarza się również, gdy penis lub zabawka są wbijanie zbyt głębokie lub są większe niż przeciętny rozmiar penisa.

3. Jak pochwa rozciąga się przy porodzie?

Twój kanał pochwy i otwór pochwy znacznie się rozciągną, aby umożliwić dziecku przejście. Niektóre kobiety, które rodzą, mogą zauważyć zmiany w pochwie, takie jak uczucie luźności lub suchości większe niż wcześniej. Możesz także odczuwać ból i bolesność. To zupełnie normalne.

Twoja pochwa powinna się wzmocnić w ciągu kilku dni po porodzie, a po około 6 miesiącach powróci do stanu sprzed narodzin. Chociaż wygląd twojej pochwy nie będzie dokładnie taki sam, będzie dość zbliżony.

4. Czy pochwa może zostać trwale rozciągnięta?

Nie. To jedno z głównych nieporozumień dotyczących pochwy, nie można jej trwale rozciągnąć. Pochwa jest elastyczna, dzięki czemu może się rozszerzać i kurczyć podobnie jak gumka.

Jeśli czujesz, że twoja pochwa rozluźnia się, może to być wynikiem jednego z dwóch scenariuszy. Jeśli elastyczność Twojej pochwy słabnie, może nie być w stanie całkowicie się skurczyć. Może się to zdarzyć kobietom, które urodziły wiele razy. Starzenie się może również osłabić mięśnie pochwy, niezależnie od ilości porodów.

5. Powinnaś ćwiczyć mięśnie Kegla

Z biegiem czasu mięśnie dna miednicy mogą osłabiać się w wyniku:

  • porodu
  • operacji
  • starzenia się
  • wysiłku związanego z zaparciami lub kaszlem
  • przybierania na wadze

Ćwiczenia Kegla mogą pomóc wzmocnić mięśnie dna miednicy, które wspierają Twój pęcherz, macicę, odbytnicę i jelito cienkie.

Mogą również pomóc w zapobieganiu lub kontrolowaniu nietrzymania moczu lub kału.

6. Czy łechtaczka też się powiększa?

Tak! Kiedy jesteś podniecona, twoja łechtaczka puchnie i cofa się, co oznacza, że ​​się chowa. Twoja łechtaczka nie zmieni się tak drastycznie, jak penis podczas stymulacji seksualnej, ale zdecydowanie zwiększa się jej rozmiar.

7. Czy u wszystkich kobiet narządy wyglądają tak samo?

Nie. Twoja pochwa, wargi sromowe, łechtaczka i wszystkie inne części genitaliów są wyjątkowe. Twoje wargi sromowe mogą być asymetryczne lub łechtaczka może być mała. Skóra w tym obszarze może być nawet jaśniejsza lub ciemniejsza niż ogólny kolor skóry.

Chociaż mogą istnieć średnie rozmiary i kształty, genitalia każdej z was są inne!

8. Dlaczego tam na dole skóra jest ciemniejsza?

To zupełnie normalne, że skóra Twoich genitaliów ma inny kolor niż reszta ciała. Na przykład niektóre kobiety mają wargi sromowe brązowe lub czerwonawe, podczas gdy inne mogą mieć różowe lub fioletowe.

Twoje genitalia mogą również stać się ciemniejsze, gdy jesteś podniecona. Przepływ krwi do tego obszaru może powodować obrzęk oraz zmianę koloru łechtaczki i warg wewnętrznych (wargi sromowe mniejsze).

Pamiętaj jednak, że jeśli Twoja pochwa ma chroniczny fioletowy kolor, możesz mieć do czynienia z infekcją drożdżakową lub chronicznym podrażnieniem sromu, znanym jako liszaj pospolity. Jeśli martwisz się o kolor swojej pochwy, warto umówić się na wizytę u lekarza.

9. Czy włosy łonowe są naprawdę potrzebne?

To, czy masz włosy łonowe, zależy od osobistych preferencji. W rzeczywistości nie jest to konieczne dla zdrowia Twojej pochwy.

Ale istnieje pewne ryzyko związane z usuwaniem włosów łonowych. Na przykład mogą wystąpić skaleczenia lub swędzenie, jeśli włosy nie zostaną prawidłowo usunięte.

10. Czy powinnam się tam biczować wodą, żeby wszystko było czyste?

Chociaż biczowanie wodą pozostaje powszechna praktyką, lekarze zalecają, aby tego nie robić. Twoja pochwa oczyszcza się sama w sposób naturalny, więc nie ma potrzeby robić tego samemu.

Biczowanie może pozbawić pochwę naturalnych, zdrowych drobnoustrojów, a także tymczasowo zmienić naturalną kwasowość i spowodować nagromadzenie szkodliwych bakterii. Oznacza to, że Twoja pochwa jest podatna na infekcje pochwy i infekcje przenoszone drogą płciową.

11. Czy pachnie inaczej w różnych porach miesiąca?

To całkowicie zrozumiałe, że możesz się wystraszyć, jeśli z pochwy wydobywa się zapach. Ale prawda jest taka, że ​​pochwa ma zapach.

Na przykład po zmianie diety możesz poczuć inny aromat, taki efekt może mieć czosnek, tuńczyk i suplementy diety. Intensywność i zapach pochwy zmieniają się również w sposób naturalny podczas miesiączki.

Ale jeśli występuje trwały i brzydki zapach lub jeśli występuje również gęsta lub zielonkawa wydzielina , natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Możesz mieć infekcję lub zaburzenie równowagi bakteryjnej. Twój lekarz może przepisać leki, które pomogą leczyć zapach i stan chorobowy.

Podsumowując

Głębokość, zapach i kolor skóry pochwy nie są takie same dla każdego. Ale jeśli martwisz się o swoją pochwę, na przykład przebarwienia lub nieprzyjemny zapach, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Będą w stanie zapewnić Cię, czy wszystko jest w porządku lub rozpocząć plan leczenia, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Tak czy inaczej, ważne jest, aby pamiętać, że pochwa każdej jest inna i to jest OK!

Tagi: