Przejdź do treści

Czy menopauza wpływa na Twoje libido?

Czas czytania: 3 minut

Menopauza znacznie wpływa na twoje ciało, możesz zauważyć, że zmienia się również Twoje libido, czyli popęd seksualny. Niektóre kobiety mogą odczuwać wzrost popędu seksualnego, podczas gdy inne odczuwają jego spadek. Nie wszystkie przechodzą ten spadek jednakowo, chociaż jest on bardzo powszechny. W większości przypadków niższy popęd w okresie menopauzy jest spowodowane obniżonym poziomem hormonów.

Obniżony poziom hormonów może prowadzić do suchości i ucisku pochwy, co w konsekwencji może powodować ból podczas seksu.

Objawy menopauzy mogą zmniejszyć zainteresowanie seksem a dokładnie:

  • depresja
  • wahania nastroju
  • przybieranie na wadze
  • uderzenia gorąca

Jeśli doświadczasz utraty libido, możesz zwiększyć swój popęd seksualny poprzez zmianę stylu życia lub środki, takie jak lubrykanty. Jeśli domowe sposoby zawodzą, udaj się do lekarza, który pomoże Ci znaleźć rozwiązanie.

Menopauza a libido

Menopauza może negatywnie wpływać na libido na kilka sposobów. W okresie menopauzy poziom testosteronu i estrogenów spada, co może utrudniać pobudzenie.

Spadek estrogenu może również prowadzić do suchości pochwy. Niższy poziom estrogenu prowadzi do spadku ukrwienia narządów płciowych, co może negatywnie wpłynąć na jej nawilżenie.

Może również prowadzić do zanikania ściany pochwy, znanego jako atrofia pochwy. Suchość pochwy i atrofia często prowadzą do dyskomfortu podczas seksu.

Inne zmiany fizyczne w okresie menopauzy mogą również wpływać na Twoje libido. Na przykład wiele kobiet przybiera na wadze w okresie menopauzy, a dyskomfort związany z nowym ciałem może zmniejszyć ochotę na seks.

Często pojawiają się także uderzenia gorąca i nocne poty. Te objawy mogą powodować uczucie zmęczenia i zniechęcenia do seks.

Inne symptomy, takie jak depresja i drażliwość również mogą zniechęcić Cię do seksu.

Lekarz może Ci pomóc

Jeśli przechodzisz menopauzę i zauważasz zmiany w swoim libido, Twój lekarz może pomóc określić przyczynę tych zmian.

W zależności od przyczyny, dlaczego zmniejszył się Twój popęd seksualny, lekarz może skierować Cię do innego specjalisty w celu uzyskania pomocy. Na przykład poleci seksuologa, jeśli nie ma fizycznego powodu obniżonego libido, lub poradę małżeńską, jeśli ty i twój partner chcecie poprawy swoich relacji.

Co powiedzieć podczas wywiadu lekarskiego?

Rozmowa o seksie z lekarzem może sprawić, że poczujesz się nieswojo, ale pamiętaj, że ich zadaniem jest dbanie o wszystkie aspekty Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia bez oceniania.

Jeśli taka rozmowa jest dla ciebie trudna, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

  • Przynieś notatki. Mów konkretnie o swoich obawach. Pomoże to lekarzowi, jeśli będziesz mieć notatki dotyczące objawów, w tym, co je poprawia lub pogarsza, i jak się czujesz, gdy się pojawią.
  • Zapisz pytania, które przyniesiesz na wizytę. Wcześniejsze spisanie pytań pomogą Ci uzyskać wszystkie potrzebne informacje i pomogą pokierować rozmową.
  • Dowiedz się, o co może zapytać lekarz. Chociaż każda sytuacja jest inna, zrozumienie, o co może zapytać lekarz, może pomóc uspokoić nerwy. Prawdopodobnie zapyta, jak długo utrzymują się twoje objawy i czy powodują ból lub niepokój, jakie terapie testowałaś i czy zmieniło się twoje zainteresowanie seksem.

Menopauza a libido- jak je podnieść?

Istnieje wiele sposobów leczenia zmian libido spowodowanych menopauzą.

Hormonalna terapia zastępcza

Jednym ze sposobów jest leczenie podstawowych zmian hormonalnych za pomocą terapii hormonalnej. Tabletki estrogenowe mogą zmniejszyć suchość pochwy i atrofię pochwy, zastępując hormony, których organizm już nie wytwarza.

Istnieje potencjalne poważne ryzyko związane z terapią estrogenową, w tym zakrzepy krwi, zawały serca i rak piersi. Jeśli masz tylko objawy ze strony pochwy, lepszym wyborem może być krem estrogenowy lub pierścień dopochwowy.

Istnieją również dowody, że umiarkowane dawki testosteronu mogą pomóc kobietom przechodzącym menopauzę zwiększyć ich libido. Terapia testosteronem ma również potencjalne negatywne skutki uboczne, w tym ryzyko wyższego poziomu cholesterolu i zwiększonego wzrostu włosów i trądziku.

Lubrykanty

Lubrykant może złagodzić suchość pochwy i sprawić, że seks będzie wygodniejszy. Może pomóc w zwiększeniu libido, jeśli ból lub dyskomfort podczas stosunku wpływa na Twój popęd seksualny.

Ćwiczenia a menopauza

Ćwiczenia nie tylko pomagają zwalczyć przyrost masy ciała, ale mogą również poprawić nastrój. Uwalniają endorfiny, które mogą zmniejszyć stres i wywołać pozytywne emocje.

Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć lub nie ćwiczyłaś od jakiegoś czasu, zacznij powoli i wykonuj je przez co najmniej 30 minut dziennie. Na początku zacznij od 10 minut dziennie, aż do zwiększenia wytrzymałości.

Możesz również rozważyć wykonanie czynności, która zawsze Cię interesowała, ale których wcześniej nie próbowałeś. Chodzi o to, aby zrobić coś, co sprawia ci przyjemność a ćwiczenia nie były dla ciebie pracą.

Porozmawiaj ze swoim partnerem

Utrata libido w okresie menopauzy jest często spowodowana objawami fizycznymi, ale poczucie większej więzi z partnerem może również pomóc w uzyskaniu nastroju do seksu.

Rozmawiaj i bądź szczera na temat swojego związku oraz tego, przez co przechodzisz, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Skoncentruj się na intymności

Seks to nie jedyny sposób na poczucie bliskości z partnerem. Całowanie, pieszczoty i inne nieseksualne akty intymności mogą w rzeczywisty sposób zwiększyć popęd seksualny, tworząc więź między tobą a twoim partnerem.

Ćwiczenia mięśni Kegla a menopauza

Ćwiczenia mięśni Kegla mogą pomóc wzmocnić mięśnie miednicy i poprawić doznania podczas seksu.

Aby wykonać to ćwiczenie, musisz najpierw zlokalizować odpowiednie mięśnie. Najłatwiej to zrobić, wstrzymując sikanie. Aktywowane mięśnie to mięśnie dna miednicy.

  1. Napnij mięśnie dna miednicy i utrzymuj skurcz przez pięć sekund. Następnie powoli zwolnij na kolejne pięć sekund.
  2. Powtarzaj tą czynność 10 razy, 3 razy dziennie.

Podsumowanie

Utrata libido w okresie menopauzy jest na ogół spowodowana obniżeniem poziomu hormonów.

Podczas menopauzy i po menopauzie produkcja hormonów spada do bardzo niskiego poziomu. Oznacza to, że niektóre objawy, takie jak suchość pochwy, prawdopodobnie nie ustąpią bez leczenia.

Inne, które prowadzą do utraty libido, takie jak nocne poty, ostatecznie ustępują u większości kobiet.

Istnieją terapie, które mogą pomóc w większości przyczyn zmniejszonego popędu seksualnego w okresie menopauzy.