Przejdź do treści

Plemniki, sperma (nasienie) – 11 najczęściej powtarzanych mitów

Czas czytania: 5 minut

Ludzki organizm ewoluował przez tysiące lat, aby zmaksymalizować zdolność płodności, podobnie jest z naszą wiedzą naukową na temat plemników i nasienia.  Ale wielu z nas nadal wierzy w dość nienaukowe, mity o spermie.

Oto 12 najpopularniejszych.

1. Plemniki pływają jak olimpijczycy

Powszechne jest twierdzenie, że miliony (a dokładniej od 20 do 300 milionów) bohaterskich plemników konkuruje ze sobą, aby zostać tym jedynym szczęśliwym pływakiem, który spenetruje komórkę jajową.

Nie jest to do końca prawda.

Po pierwsze, plemniki w większości przypadków nie płyną prosto. Ich zdolność do ruchu, znana jako ruchliwość, jest dzielona na 3 grupy:

  • ruchliwość progresywna: aktywne poruszanie się po linii prostej lub dużych okręgach
  • ruchliwość niepostępowa: każdy inny wzór niż do przodu
  • nieruchome

Ten ruch bardziej przypomina tor przeszkód niż wyścig. I nawet wtedy plemniki wymagają niewielkiej pomocy od kobiecego układu rozrodczego, aby mieć pewność, że dotrą do mety.

Tak naprawdę większość pracy związanej z ruchliwością plemników jest wykonywana przez mięśnie macicy. Przesuwają ona plemniki do jajowodów w kierunku jaja.

2. Gęstsze nasienie to bardziej płodne plemniki

Gęstsze nasienie niekoniecznie oznacza płodniejsze plemniki. Zwykle oznacza duże stężenie plemników lub dużą liczbę plemników o nieregularnym kształcie. Nadal potrzebują one pomocy ze strony żeńskiego układu rozrodczego, aby je ochronić.

Kiedy plemniki dostają się do pochwy, wchodzą w kontakt ze śluzem szyjki macicy. Śluz spełnia dwie funkcje: chroni i odrzuca. Chroni plemniki przed kwasowością pochwy, a także odrzuca plemniki, których kształt i ruchliwość uniemożliwiłaby im dotarcie do komórki jajowej.

W jaki sposób żeński układ rozrodczy pomaga plemnikom:

  • Szyjka macicy (tkanka między pochwą a macicą) rozszerza się.
  • Gruczoły szyjki macicy, zwiększają swoją liczbę i powiększają się, aby przechowywać większą ilość plemników.
  • Bariera śluzowa szyjki macicy zmniejsza się, dzięki czemu plemniki łatwiej się przemieszczają.

3. Plemniki żyją tylko przez krótki czas po wytrysku

Nie zawsze! Długość życia zależy od miejsca, gdzie plemniki lądują po wytrysku.

Plemniki, które dostają się do pochwy po ejakulacji, mogą żyć do 5 dni. Wynika to z ochronnego działania śluzu i gruczołów szyjki macicy.

Ale jeśli plemniki mają szansę na wyschnięcie, to umierają. Nasienie, które ląduje na zimnych, suchych przedmiotach, może obumrzeć po kilku minutach, ale czasem może przetrwać całe 30 minut. Jeszcze szybciej plemniki mogą umrzeć w gorącej kąpieli lub wannie z hydromasażem z powodu ciepła lub chemikaliów.

4. Plemniki kierują się prosto do komórki jajowej

Droga do jajeczka jest dość długa. Kiedy plemniki opuszczą penisa, nie kierują się bezpośrednio do macicy.

W czasie ich trasy niektóre przyczepiają się do komórek nabłonka jajowodu lub są przechowywane w gruczołach do czasu zapłodnienia: owulacji.

Droga do zapłodnienia, jaką muszą przejść plemniki, zanim dotrą do komórki jajowej:

  • pochwa: pierwsza i najbardziej zewnętrzna część, średnio od 7-15 cm
  • szyjka macicy: mały, cylindryczny kanał łączący pochwę z macicą
  • macica: miejsce, w którym płód rośnie w czasie ciąży
  • jajowody: dwie rurki, które łączą macicę z jajnikami, umożliwiając plemnikom przemieszczanie się w kierunku komórek jajowych, a zapłodnionym jajom przemieszczanie się do macicy
  • jajniki: dwa narządy wytwarzające komórki jajowe, które można zapłodnić, aby stały się płodem

5. Plemniki pozostają płodne i zdrowe przez całe życie mężczyzny

Jednym z najstarszych mitów jest, że chociaż liczba komórek jajowych jest ograniczona (co jest prawdą), nasienie jest płodne przez całe życie.

Nie tak szybko.

Produkcja plemników, czyli spermatogeneza, odbywa się w nieskończoność, ale jakość i ruchliwość plemników spada wraz z wiekiem.

Starsi mężczyźni są również bardziej skłonni do przenoszenia mutacji genetycznych na swoje dzieci cztery razy szybciej niż kobiety.

6. Majtki źle wpływają na liczbę plemników

Podobno ciasne majtki zmniejszają liczbę plemników, podczas gdy luźne bokserki utrzymują wszystko w odpowiedniej temperaturze.

Ale bielizna (prawie) nie ma wpływu na nasienie.

Badanie z 2016 roku wykazało niewielką różnicę w liczbie plemników w zależności od rodzaju bielizny.

Co ciekawe: Ciało może kompensować dodatkowe ciepło jąder, uwalniając trochę dodatkowego hormonu stymulującego pęcherzyki wytwarzającego plemniki.

Tak więc bokserki są tylko trochę bardziej przyjazne dla plemników. Noś to, co zapewnia ci wygodę.

7. Każdy plemnik jest zdrowy i żywotny

Niestety nie.

Większość plemników nigdy nie przedostaje się do komórki jajowej z wielu powodów. Aby zostać uznanym za płodnym, wystarczy ruchliwość na poziomie 40%. A z tych 40 % nie wszystkie plemniki docierają do jajeczka.

Kształt plemników również ma znaczenie. Posiadanie wielu głów, dziwnie ukształtowanych ogonów lub brakujących części mogą sprawić, że plemniki nie nadają się do podróży przez żeński układ rozrodczy.

8. Preejakulat nie może spowodować ciąży

Fałsz! Przeważnie. Z biologicznego punktu widzenia preejakulat nie powinien zawierać plemników, ale pozostaje ona w cewce moczowej, jak i uryna i mogą się zmieszać.

Jasne, nie ma ich tak dużo jak w świeżym nasieniu, ale Badanie z 2011 roku wykazało, że prawie 37 % próbek pobranych od badanych osób zawierało znaczną ilość zdrowych, ruchliwych plemników.

Więc nawet jeśli stosujesz przerywany stosunek, istnieje niewielka szansa, że ​​niektóre plemniki mogą się wydostać i spowodować ciążę.

9. Większa ilość plemników jest lepsza, gdy próbujecie zajść w ciążę

Wręcz przeciwnie.

Zwykle tylko jeden plemnik może zapłodnić jedną komórkę jajową, co prowadzi do rozwoju zarodka. Po tym, jak pierwszy plemnik przebije się przez warstwę białek wokół komórki jajowej, warstwa ta blokuje przedostawanie się większej ilości plemników.

Ale jeśli zbyt wiele plemników dotrze do komórki jajowej, w rzadkich przypadkach 2 lub więcej plemników może przebić się przez tę warstwę i zakończyć zapłodnienie komórki jajowej. Nazywa się to polispermią.

Dostarczanie dodatkowego materiału genetycznego do komórki jajowej zwiększa ryzyko mutacji DNA, chorób mózgu, takich jak zespół Downa, lub potencjalnie śmiertelnych wad serca, kręgosłupa i czaszki.

Pamiętaj o tym, jeśli Ty i Twoja partnerka zdecydujecie się na zapłodnienie in vitro. Ponieważ in vitro omija wiele funkcji reprodukcyjnych, które ograniczają liczbę plemników, dostających się do komórki jajowej, nasienie nie musi mieć milionów plemników, aby było płodne.

10 Plemniki są źródłem białka

To popularny mit, o którym wielu żartuje. Ale trzeba spożyć ponad 100 wytrysków, aby odczuć jakąkolwiek korzyść odżywczą.

Chociaż prawdą jest, że nasienie składa się z witaminy C, cynku, związków białkowych, cholesterolu i sodu, twierdzenie, że przyczynia się do zwiększenia wartości odżywczej, jest fałszem.

Ponadto niektórzy mają reakcje alergiczne na nasienie, więc spożywanie jej nie zawsze jest zalecane.

11. Ananas sprawia, że ​​Twoje nasienie smakuje niesamowicie

Ludzie mówią, że nie tylko ananasy wpływają na smak nasienia, ale żadna z anegdot nie opiera się na nauce.

Po pierwsze zapach i smak nasienia, podobnie jak wielu płynów ustrojowych, zależą od ogólnej genetyki, diety i stylu życia. Tak jak oddech każdego pachnie inaczej, sperma każdego ma swój własny, niepowtarzalny aromat.

Po drugie, chociaż żadne pokarmy ani płyny nie mogą zauważalnie zmienić zapachu nasienia, przestrzeganie diety bogatej w składniki odżywcze, takie jak witamina C i B12, może mieć pozytywny wpływ na liczbę plemników, morfologię i ruchliwość.