Przejdź do treści

Seks łagodzi czy powoduje migrenę i ból głowy?

Czas czytania: 3 minut

Tak! Seks naprawdę pomaga u niektórych złagodzić ataki migreny i ból głowy. Ale nie zdejmuj majtek i nie wyrzucaj jeszcze tabletek przeciwbólowych. 

Musisz wiedzieć jeszcze kilka rzeczy.

Jak to działa?

Badacze wciąż nie są do końca pewni, jak seks łagodzi bóle głowy, ale podejrzewają, że główną rolę odgrywa przypływ endorfin podczas podniecenia i orgazmu. Endorfiny są naturalnym lekiem przeciwbólowym i działają jak opioidy.

Wzrost poziomu endorfin, podczas podniecenia, może złagodzić ból migrenowy i inne rodzaje bólów głowy.

Czy są jakieś badania, które to potwierdzają?

Udowodniono, że bycie podnieconym, łagodzi ból pleców, skurcze menstruacyjne, a nawet ból porodowy.

Lekarze od lat podejrzewali, że seks może złagodzić migrenę i bóle głowy, ale mieli tylko kilka opisów przypadków. W 2013 r duże badanie  w końcu to potwierdziło.

Na podstawie wyników 60 % uczestników z migreną stwierdziło, że aktywność seksualna dała im znaczną lub całkowitą poprawę w ilości ataków migreny.

To samo badanie wykazało również, że 37% uczestników, którzy doświadczało bóle głowy, zgłosiło, że aktywność seksualna zmniejszyła ich ataki.

Wielu uczestników stwierdziło, że używali seksu jako niezawodnego narzędzia w łagodzeniu migreny.

A co, jeśli mam migrenę a nie chce uprawiać seksu?

Nie jesteś sama. Seks nie działa na wszystkich, a wiele kobiet nie chce być dotykaną i podejmować aktywność fizyczne podczas ataku migreny.

Możesz spróbować delikatnej eksploracji, jeśli chcesz złagodzenia bólu.

Połóż się w ciemnym pokoju i masuj dowolną ze stref erogennych (np. kark, uszy, wnętrza ud, okolice łona). Użyj dowolnej szybkości lub techniki, z którą czujesz się komfortowo. Jeśli prowadzi to do podniecenia lub orgazmu, świetnie! Jeśli nie, pomoże przynajmniej rozluźnić napięte mięśnie.

Gdy nie chcesz się dotykać, są inne rzeczy, które możesz zrobić.

Oto kilka propozycji:

 • Udaj się w ciemne i ciche miejsce. Ataki migreny zwiększają wrażliwość na światło i hałas. Znajdź ciemne, ciche miejsce, zamknij oczy i spróbuj zdrzemnąć się, jeśli możesz.
 • Spróbuj terapii ciepłem i zimnem. Zimny okładu na czole lub karku może uśmierzyć ból i złagodzić stan zapalny. Ciepły kompres pomoże rozluźnić napięte mięśnie.
 • Napij się imbiru. Imbir pomaga złagodzić nudności spowodowane migreną i innymi schorzeniami. Sproszkowany imbir może być skuteczny w zmniejszaniu ciężkości i czasu trwania napadów migreny.
 • Wypij napój z kofeiną. Niewielka ilości kofeiny we wczesnych stadiach migreny może zmniejszyć ból. Może również wzmocnić działanie leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol.

A odwrotnie, czy seks może wywołać migrenę?

Przykro mi, ale seks wywołuje ataki migreny i inne rodzaje bólów głowy.

Dlaczego tak się dzieje, nie jest jeszcze do końca zrozumiałe, ale naukowcy uważają, że może to mieć coś wspólnego z zaangażowaniem tkanki mięśniowej pleców i szyi.

Innym możliwym wyjaśnieniem jest związek między stresem, pobudliwością i nastrojem.

Istnieją dwa rodzaje bólów głowy podczas seksu: łagodne związane z seksem i bóle związane z orgazmem.

Osoby z migrenami są bardziej podatne na bóle głowy podczas seksu, ale mogą się one przydarzyć każdemu, kto jest aktywny seksualnie, nawet podczas masturbacji.

Skąd wiesz, czy seks jest dla Ciebie wyzwalaczem?

Jeśli zauważysz, że często odczuwasz objawy migreny wkrótce po seksie, jest to całkiem dobry wskaźnik.

Bóle głowy związane z seksem są łatwiejsze do samodzielnego zdiagnozowania. Pojawiają się szybko, w przeciwieństwie do napadów migreny, które mają bardziej stopniowy początek.

Seksualne bóle głowy są również dość intensywne i zaczynają się w najbardziej nieodpowiednim momencie, na przykład, gdy jesteś w ferworze namiętności lub prawie osiągasz orgazm.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę, to:

 • tępy ból głowy, który nasila się wraz ze wzrostem podniecenia seksualnego
 • silny, pulsujący ból głowy tuż przed lub w trakcie orgazmu

Silny ból podczas seksu może trwać od minuty do około 24 godzin, po czym czasami występuje łagodniejszy ból, który może utrzymywać się do 72 godzin.

W przeciwieństwie do migreny, bóle głowy podczas seksu zwykle nie powodują objawów, takich jak zaburzenia widzenia czy nudności.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Bóle głowy związane z seksem i orgazmem zwykle nie są poważne, ale mogą być objawem innej choroby.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli odczuwasz ból głowy podczas seksu lub jeśli wystąpi silny ból głowy, który zaczyna się nagle lub trwa dłużej niż 24 godziny.

W rzadkich przypadkach ból głowy podczas seksu może być oznaką poważnego zagrożenia, takiego jak udar.

Udaj się do lekarza, jeśli, masz dodatkowo objawy:

 • utrata czucia
 • osłabienie mięśni
 • wymioty
 • utrata przytomności
 • drgawki
 • częściowe lub całkowite porażenie

Podsumowując

Możesz czuć wszystko oprócz podniecenia, gdy twoja głowa pulsuje tak mocno, że aż chcesz wymiotować, ale seks może być kluczem do powstrzymania ataku migreny.

Jeśli chcesz wypróbować to bardzo przyjemne lekarstwo, poproś swojego partnera o pomoc lub pozwól, aby Twoje ręce same ci pomogły.