Przejdź do treści

Jak długo plemniki mogą przetrwać po wytrysku?

Czas czytania: 2 minut

Poza ciałem plemniki szybko umierają. Czas ich przeżycia, ma wiele wspólnego z czynnikami środowiskowymi i szybkością wysychania. Zamrożone nasienie może przetrwać lata, pod warunkiem, że zapewniono mu odpowiednie kontrolowane środowisko.

Plemniki, mogą przeżyć w macicy do 5 dni. Dlatego jest możliwe zajście w ciążę, jeśli podczas okresu uprawiacie seks bez zabezpieczenia. Jeśli owulujesz po zakończeniu miesiączki, plemniki mogą przeżyć i zapłodnić komórkę jajową.

Czy możesz zajść w ciążę, jeśli plemniki znajdują się w pobliżu pochwy?

Tak, możesz zajść w ciążę, jeśli sperma znajdują się w pobliżu pochwy i nie wyschły. Być może słyszeliście, że tlen zabija plemniki. To nieprawda! Mogą się one poruszać aż do wyschnięcia.

Czy można zajść w ciążę gdy uprawiasz seks analny bez zabezpieczenia?

Sperma może wyciekać i dostać się w pobliże ujścia pochwy. Wilgotna, może wpłynąć do pochwy i przez szyjkę, aż do macicy, gdzie może zapłodnić komórkę jajową. Chociaż ten scenariusz jest możliwy, jest mało prawdopodobny.

Czy możesz zajść w ciążę, jeśli mężczyzna wytryskuje w wannie?

Jest bardzo mało prawdopodobne, że zajdziesz w ciążę, jeśli plemniki będą musiały przedostać się wraz z wodą do ciała kobiety. Gorącą woda lub środki myjące zabiłyby je w ciągu kilku sekund.

W wannie wypełnionej zwykłą ciepłą wodą nasienie może żyć nawet kilka minut. Mimo to musiałoby szybko dostać się do pochwy po przejściu przez całą tę wodę. Następnie przez szyjkę macicy, aż do macicy. W tym przypadku zajście w ciążę jest wysoce nieprawdopodobne.

Czy środek plemnikobójczy zabija plemniki?

Środki plemnikobójcze to rodzaj antykoncepcji, której można używać z prezerwatywami lub bez. Występują w wielu różnych formach, w tym:

  • krem
  • żel
  • pianka
  • czopek

Środki plemnikobójcze nie zabijają plemników. Zamiast tego zatrzymują ruch nasienia, co zmniejsza ich ruchliwość. Kobieta aplikuje go w pobliżu szyjki macicy, aby plemniki nie mogły dostać się do macicy.

Bez prezerwatyw środek plemnikobójczy nie jest uważany za skuteczną formę antykoncepcji, ponieważ zapobiega ciąży tylko w 82%.

Ruchliwość plemników a zajście w ciąże

Gdy podczas stosunku dojdzie do wytrysku, plemniki przemieszczają się z pochwy do macicy. Stamtąd skurcze macicy pomagają przesuwać je do jajowodów.

Pierwszy plemnik może dostać się tam już po kilku minutach. Im bliżej jesteś owulacji, tym łatwiejsza staje się podróż dla plemników.

Abyś mogła zajść w ciążę, śluz szyjki macicy musi być korzystny. Najlepszy jest o konsystencji białka jajka. Jeśli śluz szyjki macicy jest gęsty lub suchy, podróż plemników jest znacznie trudniejsza.

Wiele par martwi się liczbą plemników podczas próby poczęcia, ale to tylko część równania męskiej płodności.

Termin „ruchliwość plemników” odnosi się do zdolności plemników do prawidłowego pływania. Ruchliwość może mieć takie samo znaczenie, jak liczba plemników, przy zajściu w ciążę. Jeśli plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej, ciąża nie nastąpi.

Na ruchliwość plemników mężczyzny może wpływać kilka czynników, w tym:

  • poziom stresu
  • nadmierne ciepło
  • niektóre leki
  • zła dieta

Podsumowanie

Długość życia plemników zależy od warunków, na które są narażone. Wiele mitów, które słyszycie o zajściu w ciążę w wannie lub z powierzchni, nie są prawdą.

Plemniki żyją dłużej, gdy są wilgotne. Możliwe, ale mało prawdopodobne jest zajście w ciążę, nawet jeśli sperma  wytryśnie w pobliżu ujścia pochwy. Jeśli dojdzie do wytrysku w pochwie, dotarcie do jaja może zająć tylko kilka minut.