Przejdź do treści

Obrzezany a nieobrzezany penis – różnice i wpływ na zdrowie

Czas czytania: 3 minut

Obrzezany penis różni się od nieobrzezanego obecnością napletka wokół głowy penisa. Obecność lub brak napletka ma pewien wpływ na higienę i ogólny stan zdrowia.

Zapraszam do lektury, aby dowiedzieć się więcej, jak obrzezanie może wpłynąć na wygląd penisa, funkcje seksualne i nie tylko.

1. Czy obrzezanie wpływa na rozmiar penisa?

Napletek może sprawić, że penis będzie wyglądał na nieco większy, gdy jest wiotki. Podczas erekcji napletek cofa się i prawie znika, więc nie wpłynie to na wielkość penisa w stanie erekcji.

Rozmiar penisa zależy głównie od genów oraz od przepływu krwi do tkanek prącia. Usunięcie napletka nie ma żadnego wpływu na inne tkanki prącia ani na wielkość penisa w stanie erekcji.

2. Obrzezany penis a wpływ na wygląd?

W nieobrzezanym penisie napletek przykrywa głowę (żołądź) prącia jak kaptur, gdy nie jest w stanie wzwodu. Główka penisa w dużej mierze nie jest widoczna. Kiedy masz wzwód, napletek chowa się i odsłania żołądź.

W obrzezanym penisie nie ma napletka. Powoduje to, że żołądź jest zawsze odsłonięty, niezależnie, czy jesteś w stanie erekcji, czy nie. Można również zauważyć niewielką różnicę w fakturze skóry w miejscu usunięcia napletka.

Skóra bliżej ciała może być twardsza i grubsza. Skóra bliżej żołędzi może być cieńsza i bardziej wrażliwa.

3. Obrzezanie a higiena

Nieobrzezany penis wymaga dodatkowej higieny. Jeśli nie czyścisz regularnie ciała pod napletkiem, bakterie, martwe komórki skóry i wydzieliny mogą powodować gromadzenie się smegmy.

Smegma powoduje nieprzyjemny zapach penisa, a nawet prowadzi do zapalenia żołędzi i napletka. Może to utrudnić lub uniemożliwić odciągnięcie napletka, to tak zwana stulejka. Stulejka związana z zapaleniem żołędzia może wymagać pomocy lekarskiej.

Uwaga: te informacje są przeznaczone tylko dla dorosłych. Przed okresem dojrzewania całkowite cofnięcie napletka może być trudne. Nigdy nie należy go wysuwać na siłę, nawet do mycia.

Obrzezany penis nie wymaga dodatkowej higieny. Nie zmienia to faktu, że także trzeba go regularnie myć.

Jednak bez napletka skóra prącia może być bardziej sucha, otarta lub podrażniona. Można temu zapobiec, zakładając luźną bieliznę i unikając obcisłych spodni.

4. Czy obrzezany penis jest bardziej wrażliwy seksualnie?

Badanie z 2016 roku wykazało, że w przypadku nieobrzezanych penisów napletek był częścią najbardziej wrażliwą na stymulację dotykiem. Jednak nie oznacza to, że odczuwanie przyjemności podczas seksu jest inne, niezależnie od tego, czy jesteś obrzezany, czy nie.

Badanie z 2011 roku pokazało, że mężczyźni z obrzezanymi penisami zgłaszali więcej „trudności z orgazmem”. Autorzy zwracają jednak uwagę, że nie wykazano bezpośredniego związku między obrzezaniem a satysfakcją seksualną.

5. Czy obrzezanie wpływa na nawilżenie?

Nieobrzezany napletek zapewnia naturalne nawilżenie penisa. Jednak nie ma rozstrzygających dowodów, że obrzezany penis będzie wymagał dodatkowego nawilżenia, aby uzyskać taką samą satysfakcję seksualną, jak osoby, które nie są obrzezane.

Obrzezany penis może potrzebować dodatkowego lubrykanta, gdy jest to konieczne, na przykład podczas seksu analnego.

6. Czy obrzezanie wpływa na produkcję nasienia lub płodność?

Bycie obrzezanym nie ma żadnego bezpośredniego wpływu na płodność. Produkcja plemników odbywa się w jądrach, a nie w penisie. Dieta, styl życia i ogólny stan zdrowia mają znacznie większy wpływ na płodność.

Obrzezanie eliminuje ryzyko stulejki i zapalenia żołędzi. Mogą one zarówno powodować stany zapalne, jak i infekcje. Jednak nie ma dowodów, że obrzezanie wpływa na płodność.

Jak się masturbować? 11 sposobów na urozmaicenie masturbacji

7. Obrzezany penis a ryzyko infekcji

Liczne dowody wskazują, że bycie nieobrzezanym zwiększa ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych, głównie w pierwszym roku życia. Gromadzenie się smegmy może również zwiększać ryzyko infekcji, które prowadzi do stulejki i zapalenia żołędzia. Przestrzeganie zasad higieny może pomóc w zapobieganiu tym infekcjom.

Obrzezani mężczyźni mogą mieć mniejsze ryzyko zarażenia się niektórymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak opryszczka narządów płciowych. Oraz o 50 do 60% mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV od partnerki.

Nie ma porównywalnych dowodów potwierdzających lub zaprzeczających temu zmniejszonemu ryzyku u mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.

8. Czy obrzezanie wpływa na ryzyko raka prącia?

Nieobrzezani mężczyźni są bardziej narażeni na raka prącia, ponieważ są bardziej podatni na smegmę i stulejkę. Oba są czynnikami ryzyka raka prącia. Nieobrzezani mężczyźni mogą prawie całkowicie zmniejszyć ryzyko, utrzymując dobrą higienę penisa.

Chociaż badania wciąż trwają, kobiety, których partnerzy zostali obrzezani, mogą rzadziej zachorować na raka szyjki macicy. Głównym czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Co powoduje ból penisa po seksie?