Przejdź do treści

Czy uprawianie seksu podczas okresu jest bezpieczne?

Czas czytania: 3 minut

Miesiączka jest nieunikniona u kobiet w wieku rozrodczym. O ile nie jesteś szczególnie wrażliwa, nie musisz unikać seksu podczas okresu. Chociaż seks w czasie miesiączki może być nieco niehigieniczny, jest bezpieczny. A może przynieść kilka korzyści, w tym złagodzić skurcze menstruacyjne.

Zapraszam do lektury, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o seksie podczas okresu.

Jakie korzyści przynosi uprawianie seksu podczas okresu?

Uprawianie seksu w czasie okresu ma kilka zalet:

1. Ulga od skurczów

Orgazmy mogą złagodzić bóle menstruacyjne. Są one wynikiem kurczenia się macicy w celu uwolnienia jej wyściółki. Podczas orgazmu mięśnie macicy również się kurczą, potem popuszczają. To popuszczenie powinno przynieść ulgę w skurczach menstruacyjnych.

Seks wyzwala uwalnianie substancji chemicznych zwanych endorfinami, które poprawiają samopoczucie. Ponadto angażowanie się w aktywność seksualną zajmuje twój umysł, co może złagodzić dyskomfort menstruacyjny.

2. Krótszy okres

Seks może skrócić twoją miesiączkę. Skurcze mięśni podczas orgazmu szybciej wypychają zawartość z macicy. Może to skutkować krótszym okresem.

3. Zwiększony popęd seksualny

Twoje libido zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego dzięki wahaniom hormonalnym. Wiele kobiet twierdzi, że ich popęd seksualny zwiększa się podczas owulacji, czyli około dwa tygodnie przed miesiączką, inne zgłaszają, że podczas miesiączki czują się bardziej pobudzone.

4. Naturalne nawilżenie

Możesz odłożyć wszelkie lubrykanty podczas okresu. Krew działa jak naturalny żel.

5. Może złagodzić bóle głowy

Nawet połowa kobiet ma migrenowe bóle głowy podczas miesiączki. Chociaż większość kobiet z migreną menstruacyjną unika seksu, te które uprawiają seks, mówią, że częściowo lub całkowicie mija im ból głowy.

Skutki uboczne seksu podczas okresu

Największym minusem uprawiania seksu w okresie jest czystość. Krew może pozostać na Tobie, twoim partnerze i prześcieradle, zwłaszcza jeśli masz silne krwawienie. Oprócz zabrudzenia łóżka, krwawienie może wywoływać uczucie skrępowania. Lęk przed pobrudzeniem może odebrać przyjemność z seksu.

Innym zmartwieniem związanym z uprawianiem seksu w czasie okresu jest ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji przenoszonej drogą płciową, takich jak HIV lub wirusowe zapalenie wątroby. Wirusy te żyją we krwi i mogą przedostać się poprzez kontakt z zakażoną krwią menstruacyjną. Używanie prezerwatyw może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się lub złapania choroby przenoszonej drogą płciową.

Jeśli planujesz uprawiać seks w trakcie miesiączki i nosisz tampon, musisz go wcześniej wyjąć. Ponieważ tampon może zostać wepchnięty bardzo głęboko do pochwy i będziesz musiała udać się do lekarza, aby go usunąć.

Czy możesz zajść w ciążę podczas okresu?

Jeśli nie próbujesz zajść w ciążę, stosowanie antykoncepcji jest ważne, bez względu na to, w jakiej części cyklu miesiączkowego się znajdujesz.

Twoje szanse na poczęcie są niższe w trakcie miesiączki, ale nadal jest możliwe zajścia w ciążę w tym czasie .

Największe szanse na zajście w ciążę są podczas owulacji, co zdarza się około 14 dni przed rozpoczęciem okresu. Jednak długość cyklu każdej kobiety jest inna, a jego długość może zmieniać się co miesiąc. Jeśli masz krótki cykl menstruacyjny, ryzyko zajścia w ciążę w trakcie okresu jest większe.

Weź również pod uwagę, że plemniki mogą pozostać żywe w twoim ciele do kilku dni. Tak więc, jeśli masz 22-dniowy cykl i owulujesz wkrótce po wystąpieniu miesiączki, istnieje szansa, że uwolnisz komórkę jajową, podczas gdy plemniki są nadal w drogach rozrodczych.

Czy potrzebujesz prezerwatywy podczas okresu?

Korzystanie z zabezpieczeń ochroni Cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie tylko możesz zarazić się chorobą weneryczną w trakcie miesiączki, ale także łatwiej ją przekażesz partnerowi, ponieważ wirusy takie jak HIV żyją we krwi menstruacyjnej.

Poproś partnera, aby zakładał prezerwatywę za każdym razem, gdy uprawiasz seks, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową.

Wskazówki – jak podejść do seksu podczas okresu

Oto kilka wskazówek, które sprawią, że seks miesiączkowy będzie wygodniejszym i mniej niechlujnym doświadczeniem:

  • Bądź otwarta i szczera ze swoim partnerem. Powiedz mu, co cię martwi i zapytaj, co o tym myśli. Jeśli któreś z was się waha, porozmawiajcie o przyczynach tego dyskomfortu.
  • Jeśli masz tampon, wyjmij go, przed seksem.
  • Rozłóż na łóżku ciemny ręcznik, aby ograniczyć ryzyko pobrudzenia pościeli. Opcjonalnie uprawiaj seks pod prysznicem lub w wannie, aby całkowicie uniknąć bałaganu.
  • Miej wilgotne chusteczki do higieny intymnej przy łóżku, aby szybko wytrzeć ciało.
  • Niech twój partner założy prezerwatywę. Chroni ona przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
  • Jeśli pozycja seksualna, którą zazwyczaj stosujecie jest niewygodna, spróbuj czegoś innego. Na przykład możesz położyć się na boku z partnerem za sobą.

Podsumowanie

Nie pozwól, aby miesiączka ograniczyła Twoje życie seksualne. Jeśli się wcześniej przygotujesz, seks może być tak samo przyjemny przez te pięć dni, jak przez resztę miesiąca. Możesz być zaskoczona, że jest jeszcze bardziej ekscytujący podczas okresu.