Przejdź do treści

Włosy łonowe – 19 ciekawych informacji o goleniu

Czas czytania: 5 minut

Wszyscy mamy włosy łonowe. O tych na naszych głowach rozmawiamy z dużą otwartości. Ale nie jesteśmy już tak otwarci, jeśli chodzi o owłosienie przy genitaliach.

Często pojawiają się przeróżne informacje i mity dotyczące tego tematu. Po pierwsze jest on dla większości wstydliwy i nie potrafimy o nim rozmawiać choćby z własnym partnerem. Po drugie bardziej się kojarzy z żartami niż z sprawą ważną.

Oto 19 ciekawostek na temat włosów łonowych:

1. Większość ludzi się depiluje

golenie

Niedawne badanie przeprowadzone na zróżnicowanej grupie kobiet wykazało, że ponad 80 % kobiet regularnie goli swoje włosy łonowe. Około 5 % robi to codziennie, ale najczęściej jest to comiesięczny reżim. Około 75 % kobiet usuwa włosy z przodu i z linii bikini.

Według badań mężczyźni też się pielęgnują, a około 50 % robi to regularnie. Spośród tych, którzy to robią, prawie 90 % usuwa włosy nad penisem, a ponad połowa usuwa również włosy łonowe z moszny i trzonu penisa. 

2. Zranienie podczas golenia jest normą

W dążeniu do gładkości łona, często się zacinamy i ranimy. Ponad 25 % osób, które się golą doznają zacięcia, w tym kobiety częściej niż mężczyźni.

Zachowaj ostrożność, nadając swoim delikatnym miejscom elegancki wygląd. Wszyscy narażamy się na zwiększone ryzyko urazów stosując maszynki do golenia. Dobra wiadomość: w przypadku kobiet depilacja woskiem może znacznie zmniejszyć ryzyko urazów.

3. Starsi mężczyźni powinny uważać podczas golenia moszny

Nacięcie na genitaliach może doprowadzić do zagrażającej życiu, infekcji zwanej Zgorzelcem Fourniera. Dotyka on 1 na 7500 osób, ale występuje częściej u starszych mężczyzn i może zniszczyć mosznę. (Choć rzadko, kobiety mogą również zarazić się infekcją zewnętrznych fałdów pochwy w wyniku niektórych zabiegów chirurgicznych).

Niektóre stany, takie jak cukrzyca, toczeń, choroba Leśniowskiego-Crohna, białaczka lub HIV, mogą zwiększać ryzyko zgorzeli Fourniera. Jeśli masz którykolwiek z tych schorzeń lub osłabiony układ odpornościowy, porozmawiaj ze swoim lekarzem o najbezpieczniejszych metodach pielęgnacji włosów łonowych. Jeśli zadrapiesz mosznę, dokładnie oczyść rany mydłem i wodą, a następnie alkoholem. W przypadku nagłego bólu lub gwałtownej zmiany koloru skóry w tym miejscu lub wysokiej gorączki należy zwrócić się o pomoc lekarską.

4. Miesiączka wpływa na odczuwanie bólu podczas depilacji

Najpierw wyjaśnijmy jedną rzecz: w czasie trwania miesiączki możesz się depilować.

Ale warto poczekać do końca okresu. Z badań wynika, że​​ podczas tych dni oraz w dniach poprzedzających miesiączkę wahania hormonalne mogą powodować zwiększone odczuwanie bólu.

5. 73% mężczyzn i 55,6% kobiet jest za depilacją przed stosunkiem

Badanie pokazuje, że ponad połowa kobiet, które golą włosy łonowe, woskują lub przycinają, robią to najczęściej przed stosunkiem.

Odrębne badanie wykazało, że prawie 3/4 mężczyzn (w wieku od 25 do 34 lat), którzy usuwają swoje włosy łonowe, robią to z tego samego powodu.

6. Osoby wygolone, są bardziej skłonne do uprawiania seksu oralnego

Zarówno faceci, jak i kobiety lubią przygotowywać swoje łono przed seksem oralnym, nie ma tu podziału na płeć.

Badania przeprowadzone zarówno na mężczyznach, jak i kobietach pokazują, że seks oralny, który stał się bardziej popularny w ostatnich latach, wiąże się z pielęgnacją włosów łonowych.

7. Usunięcie owłosienia łonowego nie zwiększy przyjemności seksualnej

To, w jaki sposób zadbasz o włosy łonowe lub jeśli zdecydujesz się je w ogóle przyciąć zależy od osobistych preferencji. Twój wybór nie będzie miał bezpośredniego wpływu na orgazm.

Należy pamiętać, że łono może stanowić niewielką barierę przed zbyt dużym uderzaniem i otarciami. Podczas aktywności seksualnej tarcie występuje w wyniku kontaktu skóry ze skórą. Bez włosów łonowych istnieje większe prawdopodobieństwo otarć i urazów skóry.

8. Kobiety golą się dla mężczyzn

bikinie

Ponad 20 % kobiet, które się pielęgnują na dole, twierdzi, że robią to, ponieważ ich partner tego wymaga. I chociaż badania pokazują, że więcej mężczyzn (60%) niż kobiet (24%) woli wygolonego partnera seksualnego, nie ma powodu, aby na siłę się depilować, chyba że tego chcesz.

9. Przycinanie trawniczka może zwiększyć poczucie własnej wartości

Jest coś, co zwiększa pewność siebie podczas nagości, co sprawia, że seks będzie trochę gorętszy. Jeśli pomaga w tym czesanie lub przycinanie włosów łonowych, zrób to.

Jedno z badań wiąże całkowite usunięcie owłosienia łonowego z bardziej pozytywnym obrazem swoich narządów płciowych u kobiet. 

Inne badanie pokazuje, że pielęgnacja pachwiny może prowadzić do poprawy własnego wizerunku u mężczyzn. Oczywiście posiadanie włosów jest całkowicie normalne, a jak nie kochać swojego naturalnego ja?

10. Z wiekiem rzadziej golimy włosy łonowe

Może bardziej akceptujemy nasze ciała i jego naturalny stan, gdy z wiekiem nabieramy życiowej mądrości.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają tendencję do mniejszego przycinania lub całkowitego pozostawienia swojego owłosienia, gdy się starzeją, natomiast odwrotność tego szczytu ma miejsce od wieku młodzieńczego do połowy lat 30.

Oczywiście spadek pielęgnacyjnej w późniejszych latach może mieć coś wspólnego z mniejszą liczbą włosów łonowych do zgolenia.

11. Wizyta u lekarza motywuje kobiet do depilacji

Wycieczka do ginekologa jest czynnikiem motywującym dla kobiet, aby się ogolić. A badania pokazują, że 40 % dokonywało wcześniej dogolenie. 

Natomiast mniej niż 20 % mężczyzn, którzy się golą, podaje wizytę w ośrodku zdrowia jako powód do uporządkowania swoich dolnych regionów.

Ginekolodzy mówią, że kobiety cały czas przepraszają, że nie ogoliły się przed wizytą. I powtarzają, że zarówno pielęgnacja owłosienia, jak i przeprosiny są niepotrzebne. Lekarze nie dbają o to. To Twój wybór.

12. Twoje włosy łonowe nie będą rosły nieskończoność

Niektórzy ludzie są obdarzeni długimi bujnymi włosami na głowie, podobnymi do Roszpunki, ale te na łonie nie rosną tak długie.

Ale bez obaw, owłosienie na naszych łonach ma krótszy cykl wzrostu, trwający tylko kilka tygodni.

13. Brak włosów łonowych a higiena

Prawie 60% kobiet, które lubią się pielęgnować, jako powód podają higienę. Około 60% mężczyzn (w wieku od 25 do 34 lat) zgłasza tę samą motywację. 

Ale obecność owłosienia nie utrudnia higieny ani nie powoduje nieprzyjemnego zapachu.

Tak, twój naturalny zapach może przylgnąć do włosów, ale może to być dobra rzecz. Te feromony wytwarzane przez nasze gruczoły apokrynowe są częścią przyciągania się partnerów.

14. Twoje łono nie jest barierą przed chorobami

Badania na ten temat wciąż trwają, ale pozostawiając swoje dywaniki na miejscu, może dać większe zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Dzieje się tak, ponieważ niektóre metody usuwania owłosienia stwarzają zagrożenie dla rozmnażania się bakterii poprzez skaleczenia lub odsłonienie mieszka włosowego.

Nie rezygnuj z prezerwatyw i innych metod ochrony tylko dlatego, że masz owłosienie.

15. Włosy łonowe mogą przerzedzać się z wiekiem

Jeśli masz teraz bujną fryzurę, wiele czynników może ją rozrzedzić, sprawić, że stanie się szara lub biała, a nawet sprawić, że wyłysiejesz.

W przypadku kobiet menopauza jest jednym z nich. Dla mężczyzn to naturalny proces starzenia się i obniżanie poziomu testosteronu.

Należy pamiętać, że wszystko, co powoduje wypadanie włosów z głowy, jak niektóre leki, schorzenia lub chemioterapia, mogą również prowadzić do utraty włosów na ciele.

16. Wielokrotna depilacja woskiem może spowolnić wzrost włosów

Jeśli jesteś osobą, która nie odważyłaby się przegapić comiesięcznej depilacji woskiem, możesz zauważyć, że twoje włosy łonowe z czasem rosną rzadziej lub wcale. To dlatego, że powtarzający się uraz mieszka włosowego może go uśmiercić.

17. Golenie nie zwiększa grubości włosów

Podczas golenia obcinamy włosy łonowe u nasady, pozbywając się ich naturalnie węższych, miękkich końcówek.

Niektórzy mylą uczucie dotykania zarostu z ich większą grubością i uważają, że golenie stymuluje wzrost włosów.

Nauka mówi, że tak nie jest. To, co naprawdę zauważamy, to niewiele grubszy trzon włosa, który przy pełnej długości jest niewyczuwalny.

18. Swędzenie to największy efekt uboczny golenia

mężczyzna

Badanie z 2015 roku wykazało, że ponad 80 % osób golących łono doświadcza jakiejś formy swędzenia narządów płciowych. 

To przerażające swędzenie w kroczu może być skutkiem zarostu lub oparzenia brzytwą. Aby zminimalizować podrażnienia, należy zawsze golić się czystą maszynką na czystej, wilgotnej skórze w kierunku pod włos i przy użyciu żelu lub pianki. Stosuj produkty z kwasem salicylowym do zwalczania guzków i balsam do pielęgnacji skóry i pojawiających się włosów.

19. Włosy łonowe mogą mieć inny kolor niż te na głowie

Nawet jeśli nie farbujesz włosów na głowie, możesz nadal mieć włosy łonowe w innym odcieniu. Dzieje się tak, ponieważ ilość melaniny w we włosach decyduje o jego kolorze, a my mamy jej różne ilości we włosach na różnych częściach ciała.

Więc już wszystko wiesz!

Jeśli chodzi o włosy łonowe, decyzja o tym, czy je pielęgnować, czy nie, należy do Ciebie. Nie ma absolutnie nic złego w pozostawieniu ich w sposób nieokiełznany. Twoja higiena nie ucierpi, podobnie jak przyjemność seksualna.

Jeśli przycięty lub odsłonięty trójkąt bermudzki doda Ci pewności siebie, to zrób to. Po prostu uważaj na swoje delikatne części podczas przycinania i nie spiesz się z kształtowaniem fryzurki. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące twoich genitaliów lub zdobiących je włosów, nigdy nie wahaj się zapytać swojego lekarza. I nie, nie musisz przycinać ich przed wizytą.