Przejdź do treści

Sucha skóra na penisie – 7 przyczyn

Czas czytania: 3 minut

Możesz być zaniepokojony, jeśli zauważysz suchą skórę na penisie, ale w większości przypadków nie jest to oznaką poważnego stanu. Sucha skóra na penisie, objawia się następująco:

 • napięta skóra, szczególnie po kąpieli lub pływaniu
 • swędzenie, łuszczenie się skóry
 • zaczerwienienie skóry
 • wysypka na skórze
 • drobne linie lub pęknięcia na skórze
 • głębokie pęknięcia na skórze, które mogą krwawić

Sucha skóra na penisie – 7 przyczyn

Oto siedem możliwych przyczyn wysuszenia skóry na penisie.

1. Wysuszające mydła

ból sucha skóra penis

Bardzo mocne mydło lub środek myjący może wysuszyć skórę na penisie. Rozważ mycie penisa wyłącznie wodą. Jeśli chcesz użyć środka, wybierz bardzo łagodne mydło lub nawet szampon dla dzieci.

Możesz również użyć hipoalergiczny detergent do prania i płyn do zmiękczania tkanin.

2. Sucha skóra na penisie a Alergia

Jeśli masz reakcję alergiczną na lateks, środek plemnikobójczy czy antyperspirant, możesz odczuwać suchość skóry na penisie. Mężczyźni uczuleni na lateks mogą również mieć czerwoną, swędzącą wysypkę lub obrzęk na penisie po założeniu prezerwatywy.

Inne możliwe objawy reakcji alergicznej to:

 • kichanie
 • świszczący oddech
 • katar
 • łzawiące oczy

Używaj prezerwatyw, które nie zawierają lateksu (np. Poliuretanu lub silikonu) i nie zawierają środka plemnikobójczego.

3. Sucha skóra na penisie i masturbacja lub seks na sucho

Brak nawilżenia podczas długotrwałej aktywności seksualnej, takiej jak masturbacja lub stosunek, może powodować suchość skóry na penisie. Lubrykant może sprawić, że seks i masturbacja będą wygodniejsze i pomoże Ci to uniknąć suchości.

Lubrykanty występują w trzech rodzajach:

 • na bazie wody
 • na bazie oleju
 • na bazie silikonu

Wybierz organiczny lubrykant, który nie zawiera parabenów ani gliceryny, ponieważ mogą one również powodować podrażnienia. Lubrykanty na bazie wody najrzadziej powodują podrażnienia.

4. Ciasna odzież lub otarcia

sucha skóra

Ciasta bielizna, może otrzeć skórę i prowadzić do wysuszenia. Może również spowodować gromadzenie się wilgoci pod napletkiem, co będzie pożywką dla grzybów i zwiększać ryzyko infekcji.

Noś miękką, luźną bawełnianą bieliznę lub z lekkich, oddychających tkanin.

5. Sucha skóra na penisie a Infekcja drożdżakowa

Drożdże mogą powodować:

 • suchość i łuszczenie się skóry
 • wysypkę
 • białe plamy na skórze
 • obrzęk lub podrażnienie wokół głowy prącia
 • wydzieliny pod napletkiem

Oddawanie moczu i uprawianie seksu może być również bolesne.

Utrzymuj obszar intymny w stanie suchym i czystym oraz nałóż dostępny bez recepty krem ​​przeciwgrzybiczy zgodnie z zaleceniami producenta na głowę prącia, aż wszystkie objawy ustąpią. Pełne wyzdrowienie może zająć do 10 dni.

Powstrzymaj się od seksu do czasu ustąpienia wszystkich objawów. Jeśli nie ustąpią lub się nasilą, skonsultuj się z lekarzem.

6. Wypryski a Sucha skóra na penisie

Wiele rodzajów egzemy może wpływać na skórę na penisie, w tym:

 • wyprysk atopowy
 • wyprysk kontaktowy z podrażnienia

Oprócz suchej skóry wyprysk może również powodować intensywne swędzenie i guzy pod skórą o różnej wielkości.

Jeśli nigdy nie zdiagnozowano u Ciebie egzemy, poproś swojego lekarza o skierowanie do dermatologa w celu ustalenia diagnozy.

Pierwszym lekiem na wyprysk jest miejscowy kortykosteroid o niskiej sile. Skóra na penisie jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż skóra na innych częściach ciała, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcjami lekarza i ostrożnie stosować leki.

7. Sucha skóra na penisie a Łuszczyca

Najczęstszym rodzajem łuszczycy wpływającym na narządy płciowe, w tym na penisa, jest łuszczyca odwrócona. Początkowo objawia się suchymi, czerwonymi zmianami na skórze. Możesz również zauważyć małe czerwone plamy na żołędzi lub trzonie penisa.

Lekarz może przepisać kortykosteroid o małej mocy do stosowania miejscowego. Jeśli miejscowe kortykosteroidy nie są skuteczne w leczeniu łuszczycy na penisie, można zalecić terapię światłem ultrafioletowym.

Domowe środki zaradcze na suchą skórę na penisie

mężczyzna

Przed leczeniem suchej skóry penisa powstrzymaj się od wszelkiej aktywności seksualnej przez co najmniej 24 godziny, aby dać czas na gojenie. Obejmuje to masturbację. Pij też dużo wody, aby nawodnić organizm.

Podczas kąpieli lub prysznica używaj produktów przeznaczonych do skóry wrażliwej. Możesz unikać używania mydła na genitaliach, a zamiast tego po prostu użyj ciepłą wodą. Jeśli używasz mydło, dokładnie spłucz je po umyciu, aby usunąć wszelkie jego ślady.

Po kąpieli lub prysznicu użyj nawilżającego kremu na penisa. Zalecany jest krem ​​przeznaczony specjalnie do skóry penisa, ponieważ zwykłe balsamy do rąk i ciała mogą zawierać substancje chemiczne, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Poszukaj takiej, która zawiera masło Shea i witaminę E, które mogą pomóc zatrzymać wilgoć i zapobiec wysuszeniu.

Sucha skóra na penisie i seks

Jeśli sucha skóra na twoim penisie jest spowodowana infekcją drożdżakową, powinieneś powstrzymać się od aktywności seksualnej do czasu ustąpienia infekcji. Dzieje się tak, ponieważ infekcje drożdżakowe są zaraźliwe, więc możesz przenieść infekcję na swoją partnerkę.

Uprawianie seksu, gdy masz suchą skórę na penisie, nie jest niebezpieczne, jeśli nie jest to spowodowane infekcją drożdżakową, ale może być niewygodne.