Przejdź do treści

Pigułki antykoncepcyjne a brak miesiączki, jakie są przyczyny?

Czas czytania: 4 minut

Pigułki antykoncepcyjne to skuteczny sposób zapobiegania ciąży i leczenia wiele schorzeń. Ponieważ pigułka działa poprzez wprowadzanie różnych hormonów do organizmu, może wpływać na cykl menstruacyjny. Niektóre kobiety mogą mieć lżejsze krwawienie, a inne mogą mieć całkowity brak okresu. 

Istnieją jednak inne powody braku miesiączki podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Stres a brak miesiączki

Nadmierny stres może wpływać na Twój umysł i ciało. Zbyt duży stres może osłabić funkcję podwzgórza. To ta część mózgu, która kontroluje regulacje hormonów. Odkrycie źródła stresu i radzenie sobie z jego poziomem może pomóc w ponownym rozpoczęciu miesiączki.

Zmiany w diecie wpływają na okres

Zmiana nawyków żywieniowych i zbyt szybka utrata wagi może przerwać cykle miesiączkowe. Niska masa ciała, zwłaszcza jeśli masz 10% niedowagę lub więcej, może również powstrzymać organizm przed owulacją i utrzymaniem regularnych cykli. Szczególnie zagrożone są kobiety z zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja i bulimia.

Ćwiczenia a brak miesiączki

Zbyt duża ilość ćwiczeń może również zaburzyć poziom hormonów i zatrzymać miesiączkę. Oczywiście ćwiczenia z umiarem to świetny sposób na zachowanie zdrowia i kondycji. Przyczyną jest zwykle cięższy trening, taki jak ten wykonywany przez profesjonalnych sportowców i tancerzy. Niektórzy sportowcy, którzy biorą udział w zawodach długodystansowych, również mogą tego doświadczyć.

Czy brak miesiączki oznacza ciąże?

okres się spóźnia brak okresu brak miesiączki

Chociaż jest to rzadkie, nadal można zajść w ciążę podczas prawidłowego przyjmowania antykoncepcji. Jeśli jesteś aktywna seksualnie i zauważyłaś jedynie plamienie lub całkowity brak miesiączki, powinnaś skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć ciążę.

Sprawdzenie, czy jesteś w ciąży, jest szczególnie ważne w przypadku pominięcia dawek leków. Możesz zrobić domowy test ciążowy, ale mogą się zdarzyć fałszywie pozytywne i negatywne wyniki. Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, konieczne jest natychmiastowa wizyta u lekarza.

Wczesne objawy ciąży to:

  • brakujący okres
  • nudności
  • nadwrażliwość piersi
  • zmęczenie
  • ból w dole pleców
  • częste oddawanie moczu

Mogą one pojawić się już tydzień po nieudanej miesiączce. Twój cykl miesiączkowy jest regulowany hormonalnie podczas przyjmowania pigułek i mniej więcej co 28 dni powinno pojawić się krwawienie. 

Większość ciąż pojawia się, gdy pominięto dwie lub więcej dawek tabletek z rzędu. Ciąża może się również zdarzyć, jeśli spóźnisz się nawet o dzień lub dwa z wstrzyknięciem antykoncepcji.

Jak działają pigułki antykoncepcyjne?

pigułki

Istnieją dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych. Pierwsza łączy sztuczne formy żeńskich hormonów – estrogenu i progesteronu. Druga to minitabletka zawierająca tylko progestagen.

Chociaż wiele kobiet przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, aby zapobiec ciąży, można je również stosować w przypadku problemów z miesiączką, takich jak silne skurcze i obfite krwawienia. Antykoncepcja może być nawet stosowana do rozwiązywania problemów skórnych, takich jak trądzik.

Pigułki antykoncepcyjne działają na kilka różnych sposobów, mogąc:

  • zapobiegać owulacji
  • zagęścić śluz szyjki macicy, aby plemniki nie mogły łatwo dotrzeć do komórki jajowej
  • rozcieńczyć wyściółkę macicy, aby zapobiec zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja

Większość tabletek antykoncepcyjnych jest dostarczana w opakowaniach zawierających po 21 tabletek z hormonami. Kolejne 7 dni przeznaczonych jest na krwawienie. Przyjmowanie pigułki o tej samej porze każdego dnia pomaga utrzymać stabilny poziom hormonów w organizmie.

Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych znacznie się zwiększa przy konsekwentnym stosowaniu. Innymi słowy, skuteczność może wynosić 99%, jeśli będziesz pamiętać o przyjmowaniu ich o tej samej porze każdego dnia i nigdy nie pominiesz żadnej tabletki. Wymaga to również, aby co miesiąc rozpoczynać nowy pakiet na czas.

Jeśli masz biegunkę lub wymioty, może to również wpływać na skuteczność. Niektóre leki wpływają również na skuteczność hormonalnej antykoncepcji.

W przypadku pominięcia dawek może wystąpić plamienie lub nieregularne krwawienie. Ponieważ wiele kobiet pomija dawki pigułek antykoncepcyjnych, ich ogólna skuteczność wynosi około 91 do 99 procent.

Jak utrzymać cykl menstruacyjny na właściwym torze?

Jeśli nie dostałaś miesiączki podczas przyjmowania pigułki antykoncepcyjnej i nie opuściłaś żadnej dawki, ciąża jest mało prawdopodobna. Prawdopodobnie przyczyną są hormony zawarte w pigułce. Jeśli nie pojawiła się druga miesiączka i nie opuściłeś żadnej dawki, ciąża jest nadal mało prawdopodobna. W tym momencie nadal warto wykonać test ciążowy lub zadzwonić do lekarza.

Twój lekarz ustali przyczyny i pomoże Ci przywrócić regularny cykl miesiączki. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Upewnij się, że masz czas na złagodzenie stresu. Wypróbuj techniki oddechowe, jogę, regenerujące spacery, aby dotrzeć do źródła stresu.
  • Stosuj zdrową dietę i staraj się utrzymać wagę w normalnym zakresie. Jeśli podejrzewasz, że masz zaburzenia odżywiania, powiedz o tym przyjaciółce lub lekarzowi, aby mogli udzielić Ci pomocy.
  • Przeanalizuj swoje aktywności fizyczne. Sprawdź, czy niewielkie ich ograniczenie pomoże wznowić regularne krwawienie.

Podsumowanie

tabletki

Brak miesiączki podczas regularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zwykle nie jest powodem do niepokoju. Skontaktuj się z lekarzem lub zrób test ciążowy w domu, aby uspokoić umysł.

Wiele kobiet zauważa, że ​​okres powraca wraz z prostymi zmianami stylu życia. Kiedy przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne, lekkie krwawienie lub brak miesiączki mogą być normalne.

Pigułki antykoncepcyjne są niezwykle skuteczne w zapobieganiu ciąży przy regularnym stosowaniu. Twój lekarz może przepisać pigułkę, która będzie działała lepiej dla twojego organizmu, w zależności od powodów, dla których ją przyjmujesz i wszelkich objawów niepożądanych. Porozmawiaj z nim o wszelkich problemach, aby wspólnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie.