Spis treści
Dysfunkcja orgazmu to stan, który pojawia się, gdy masz trudności z osiągnięciem orgazmu. Pojawia się nawet wtedy, gdy jesteś podniecona i występuje wystarczająca stymulacja seksualna.
Kiedy ten stan występuje u kobiet, jest znany jako dysfunkcja kobiecego orgazmu. Mężczyźni również mogą doświadczać dysfunkcji, ale jest to znacznie mniej powszechne.
Orgazmy to intensywne uczucie podczas stymulacji seksualnej. Mogą różnić się intensywnością, czasem trwania i częstotliwością. Orgazm może wystąpić przy niewielkiej stymulacji seksualnej, ale czasami konieczna jest znacznie intensywniejsza.
Wiele kobiet ma trudności z osiągnięciem orgazmu, nawet po dużej stymulacji. Badania sugerują, że zaburzenie orgazmu dosięga 11 do 41 % kobiet.
Dysfunkcja orgazmu jest również nazywana anorgazmią lub kobiecym zaburzeniem orgazmu.
Co powoduje dysfunkcję orgazmu?
Ustalenie podstawowej przyczyny dysfunkcji orgazmu może być trudne. Kobiety mogą mieć trudności z osiągnięciem orgazmu z powodu czynników fizycznych, emocjonalnych lub psychologicznych.
Czynniki przyczyniające się to:
- starszy wiek
- schorzenia, takie jak cukrzyca
- operacje ginekologiczne, takie jak histerektomia
- stosowanie niektórych leków, zwłaszcza selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny w leczeniu depresji
- przekonania kulturowe lub religijne
- nieśmiałość
- poczucie winy z powodu przyjemności seksualnej
- wykorzystanie seksualne w dzieciństwie
- schorzenia psychiczne, takie jak depresja lub lęk
- stres
- niska samoocena
- problemy w relacjach, konflikty lub brak zaufania
Czasami połączenie tych czynników może utrudniać osiągnięcie orgazmu. Niemożność osiągnięcia przyjemności może prowadzić do niepokoju, co jeszcze bardziej utrudnia osiągnięcie orgazmu w przyszłości.
Jakie są objawy dysfunkcji orgazmu?
Głównym objawem jest niemożność osiągnięcia orgazmu. Inne objawy to niezadowalające orgazmy i dłuższy niż zwykle czas potrzebny do ich osiągnięcia.
Kobiety z zaburzeniami orgazmu mogą mieć trudności z jego osiągnięciem podczas stosunku płciowego lub masturbacji.
Istnieją cztery rodzaje zaburzeń orgazmu:
- Pierwotna anorgazmia: stan, w którym nigdy nie miałaś orgazmu.
- Wtórna anorgazmia: Trudność w osiągnięciu orgazmu, nawet jeśli miałaś go wcześniej.
- Anorgazmia sytuacyjna: najczęstszy rodzaj dysfunkcji orgazmu. Występuje, gdy możesz osiągnąć orgazm tylko w określonych sytuacjach, takich jak seks oralny czy masturbacja.
- Ogólna anorgazmia: niezdolność do osiągnięcia orgazmu w żadnych okolicznościach, nawet gdy jesteś bardzo podniecona, a stymulacja seksualna jest wystarczająca.
Jak leczy się dysfunkcję orgazmu?
Leczenie dysfunkcji orgazmu zależy od przyczyny choroby. Może być konieczne:
- wyleczenie podstawowego schorzenia
- zmiana leków
- terapia poznawczo-behawioralną lub terapia seksualna
- zwiększona stymulacja łechtaczki podczas masturbacji lub stosunku
W niektórych przypadkach można zastosować terapię hormonalną estrogenem. Estrogen może pomóc zwiększyć pożądanie seksualne lub przepływ krwi do genitaliów, zwiększając ich wrażliwość. Terapia hormonalna estrogenem może obejmować przyjmowanie pigułki, noszenie plastra lub nakładanie żelu na genitalia.
Niektóre produkty dostępne bez recepty i suplementy mogą również pomóc kobietom z zaburzeniami orgazmu. Olejki pobudzające, rozgrzewają łechtaczkę i zwiększają pobudzenie. Oleje te mogą być korzystne w stosowaniu podczas stosunku płciowego i masturbacji.
Porozmawiaj z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek produktów lub leków. Mogą one powodować reakcję alergiczną lub zakłócać działanie innych przyjmowanych leków.
Dysfunkcja orgazmu a rokowania?
Niemożność osiągnięcia orgazmu może być frustrująca i mieć wpływ na Twój związek. Jednak możesz osiągnąć punkt kulminacyjny dzięki odpowiedniemu leczeniu. Ważne, aby wiedzieć, że nie jesteś sama. Wiele kobiet na pewnym etapie życia boryka się z dysfunkcją orgazmu.
Jeśli masz dysfunkcję, terapia może być szczególnie pomocna. Część terapii indywidualnej lub dla par skupia się na tym, jak postrzegasz stosunek seksualny. Spotkanie z terapeutą może pomóc Tobie i Twojemu partnerowi dowiedzieć się więcej o potrzebach i pragnieniach seksualnych drugiej osoby. Zajmie się również wszelkimi problemami w związku lub codziennymi stresorami, które mogą przyczyniać się do niezdolności do orgazmu. Rozwiązanie tych podstawowych przyczyn może pomóc w osiągnięciu przyjemności w przyszłości.