Przejdź do treści

Co może powodować krwawienie z penisa?

Czas czytania: 6 minut

Nawet jeśli nie masz innych objawów krwawienie z penisa może być niepokojące. Chociaż istnieje przyczyn, które powodują powstawanie krwi w moczu lub nasieniu, ważne, aby skontaktować się z lekarzem.

Przyczyny krwawienia z prącia mogą być różne, od szczególnie energicznego treningu do poważniejszych schorzeń.

W niektórych przypadkach obecność innych objawów może pomóc w określeniu możliwych przyczyn. Twój lekarz przeprowadzi badania, aby ustalić przyczynę twojego stanu i postawić diagnozę.

Krwawienie z penisa, jakie są przyczyny?

kolor krwi

Penis ma dwa główne zadania. Pomaga w usuwaniu moczu i nasienia z organizmu. Te dwa zadania są końcowymi rezultatami złożonych procesów obejmujących inne części ciała i funkcje. Co może prowadzić do krwawienia z prącia i innych objawów.

Krew w moczu

Jeśli w moczu pojawi się krew (krwiomocz), problem może dotyczyć dowolnego miejsca w drogach moczowych. Poinformuj lekarza, jeśli masz trudności z oddawaniem moczu lub ból podczas oddawania moczu.

Ból pleców lub boków może być oznaką infekcji dróg moczowych, kamieni nerkowych lub podobnego stanu.

Twój mocz też może wyglądać inaczej. Zwróć uwagę, jeśli wydaje się mętny lub ciemniejszy niż zwykle.

Krew w nasieniu

Krwi w nasieniu (hematospermia) może towarzyszyć ból podczas oddawania moczu lub ból podczas wytrysku.

Inne wydzieliny z twojego penisa mogą być objawem choroby przenoszonej drogą płciową.

Kiedy skontaktować się z lekarzem lub urologiem?

Jeśli krwawienie zbiega się z gorączką, możesz mieć infekcję, która może wymagać antybiotyków lub innych leków do jej leczenia.

Bez względu na przyczynę lub konkretne objawy należy zgłosić się do lekarza lub urologa. Urolog to lekarz specjalizujący się w chorobach męskich narządów rodnych oraz leczeniu chorób układu moczowego męskiego i żeńskiego.

Hematospermia i krwiomocz to częste objawy, które urolodzy widują u pacjentów każdego dnia. Chociaż na początku możesz czuć się niezręcznie, omawiając swoje objawy, możesz mieć pewność, że lekarz słyszał to wszystko już wcześniej.

Ponieważ oznaki niektórych przyczyn zwykle się pokrywają, ważne, aby opisywać je tak dokładnie, jak to możliwe, i kiedy zaczęły się pojawiać. Pomoże to lekarzowi zdiagnozować twój stan.

Powiększona prostata a krwawienie z penisa

Prostata to mały gruczoł, który pomaga wytwarzać część płynu, z którego składa się nasienie. Znajduje się tuż pod pęcherzem i otacza cewkę moczową. Zwykle jest wielkości orzecha włoskiego. W miarę starzenia się człowieka gruczoł krokowy często powiększa się i zaczyna uciskać cewkę moczową.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) występuje, gdy gruczoł krokowy zostaje powiększony. Typowe objawy to:

 • małe ilości krwi w moczu (często niewidoczne gołym okiem, ale wykrywalne w badaniu moczu)
 • częste oddawanie moczu
 • trudności z oddawaniem moczu

Nacisk na cewkę moczową może spowodować pojawienie się krwi w moczu. Fizyczne badanie i obrazowanie, takie jak USG, mogą pomóc w zdiagnozowaniu BPH.

W zmniejszaniu gruczołu krokowego pomocne mogą być leki , w tym alfa-blokery i inhibitory 5-alfa reduktazy.

BPH i rak prostaty mają podobne objawy. Jeśli lekarz podejrzewa raka prostaty, może zalecić biopsję prostaty, podczas której pobierana jest próbka tkanki z gruczołu krokowego.

Po zabiegu możesz zobaczyć krew w moczu i niewielkie ilości czerwieni w spermie. Objawy te mogą utrzymywać się przez kilka tygodni i zwykle ustępują samoistnie.

Zapalenie gruczołu krokowego

Infekcja bakteryjna gruczołu krokowego, znana jako zapalenie gruczołu krokowego, może powodować pojawienie się krwi w moczu i objawy podobne do BPH. Badania moczu mogą czasami ujawnić, czy masz infekcję.

Aby zobaczyć rozmiar, kształt i stan prostaty, można zastosować badanie ultrasonograficzne lub tomografię komputerową. Twój lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyki w celu leczenia infekcji.

Rak prostaty a krwawienie z penisa

mocz krew

Rak prostaty rozwija się bez zauważalnych objawów. Badanie krwi, które sprawdza poziom antygenu specyficznego dla prostaty, może pomóc potwierdzić, czy masz raka prostaty.

Objawy raka prostaty obejmują:

 • krew w moczu lub spermie
 • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
 • trudności w utrzymaniu erekcji
 • bolesny wytrysk
 • ból lub ucisk w odbytnicy

Chirurgiczne usunięcie prostaty jest częstą opcją. Procedura wiąże się z pewnymi potencjalnymi skutkami ubocznymi, takimi jak nietrzymanie moczu i zaburzenia seksualne.

Rak prostaty jest zwykle powoli rozwijającym się nowotworem i w zależności od wieku i ogólnego stanu zdrowia, może nie wymagać leczenia. Lekarz może zalecić obserwację i odczekanie w celu monitorowania choroby.

Zakażenie dróg moczowych

ZUM może wystąpić w dowolnym miejscu dróg moczowych, w tym w cewce moczowej, moczowodzie, pęcherzu i nerkach. Zwykle ZUM znajduje się w cewce moczowej lub pęcherzu.

Oprócz krwi w moczu, inne objawy obejmują silny zapach moczu i pieczenie podczas chodzenia do łazienki.

ZUM to infekcja, która często zaczyna się od bakterii z przewodu pokarmowego, które dostają się do dróg moczowych. Do leczenia infekcji zwykle wystarczają antybiotyki.

Rak pęcherza a krwawienie z penisa

Krew w moczu, która jest albo jasnoczerwona, albo bardzo ciemna, jest oznaką raka pęcherza. Krew może pojawić się jednego dnia, a następnego już nie.

Na początku jedynym objawem jest krwiomocz. Później oddawanie moczu może być trudne lub bolesne. Należy jednak pamiętać, że krwiomocz i bolesne oddawanie moczu są objawami wielu mniej poważnych schorzeń, takich jak ZUM.

Niemniej jednak takie objawy należy zawsze zgłaszać lekarzowi.

Leczenie raka pęcherza moczowego zależy od stadium raka. Jeśli jest w zaawansowanym stadium, czasami konieczna jest operacja usunięcia pęcherza i zastąpienia go syntetycznym.

Chemioterapia, radioterapia i immunoterapia mogą być innymi opcjami, w zależności od wielu czynników.

Infekcja nerek a krwawienie z penisa

Twoje nerki pełnią bardzo ważne role. Oprócz pomagania organizmowi w wydalaniu odpadów w postaci moczu, pomagają również filtrować produkty przemiany materii z krwi.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to ciężka infekcja nerek, która zwykle zaczyna się jako ZUM. Może się rozwinąć, jeśli infekcja pęcherza nie zostanie skutecznie wyleczona.

Objawy obejmują:

 • krwawy lub mętny mocz
 • cuchnący mocz
 • częste lub bolesne oddawanie moczu
 • gorączka lub dreszcze

Infekcja nerek może trwale uszkodzić nerki. Możesz potrzebować silnych antybiotyków przez tydzień lub dłużej, aby usunąć infekcję.

Kamienie nerkowe a krwawienie z penisa

krwinki

Kamienie nerkowe to małe, stwardniałe złogi minerałów i soli, które mogą tworzyć się w nerkach. Podrażniają narząd i mogą powodować pojawienie się krwi w moczu.

Jeśli kamień nie przeniósł się do moczowodu, może nie powodować żadnych objawów. W twoim moczu może znajdować się niewielka ilość krwi, ale możesz jej nie widzieć.

Gdy kamień dostanie się do dróg moczowych, możesz odczuwać silny ból pleców, boku lub brzucha. Oddawanie moczu może stać się bolesne, a mocz może stać się czerwonawy, różowy lub brązowy.

Obrazowanie i testy moczu mogą pomóc lekarzowi zdiagnozować kamień nerkowy. W niektórych przypadkach wszystko, co możesz zrobić, to wypić dużo płynów i poczekać, aż to minie.

W poważniejszych przypadkach fale dźwiękowe mogą pomóc rozbić kamień. Ureteroskop, cienka, elastyczna rurka, może zostać przepuszczona przez cewkę moczową w celu usunięcia kamienia lub rozbicia go na drobne kawałki, aby mógł przejść naturalnie.

Zapalenie jąder a krwawienie z penisa

Objawy obejmują obrzęk jednego lub obu jąder, a także ból, a czasem krew w moczu lub nasieniu. Możesz także mieć gorączkę i nudności.

Zapalenie jąder może rozwinąć się w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej i może być dość poważne. Jeśli nie jest odpowiednio leczone, może wpływać na twoją płodność. Antybiotyki mogą leczyć bakteryjne zapalenie jąder, ale odpoczynek i środki przeciwbólowe to wszystko, co możesz zrobić w przypadku wirusowego zapalenia jąder.

Brachyterapia

Brachyterapia to rodzaj leczenia raka, który obejmuje urządzenie emitujące fale radioaktywne w pobliżu guza nowotworowego. Może być stosowany w leczeniu raka prostaty, ale skutki uboczne mogą obejmować krew w moczu i stolcu.

Inne potencjalne objawy to zaburzenia erekcji i problemy z oddawaniem moczu. Jeśli lekarz zaleci brachyterapię, należy omówić wszystkie potencjalne zagrożenia i korzyści.

Uraz a krwawienie z penisa

Uraz prącia może spowodować pojawienie się krwi w moczu lub spermie. Może to być spowodowane wypadkiem, kontuzją sportową lub ostrym seksem.

Inne objawy mogą obejmować ból, zasinienie lub inne zauważalne ślady na zewnętrznej stronie prącia. Traktuj każdy uraz penisa jako nagły wypadek i natychmiast zasięgnij porady lekarza.

Choroba przenoszona drogą płciową

Kilka różnych rodzajów chorób przenoszonych drogą płciową może powodować pojawienie się krwi w nasieniu. Należą do nich rzeżączka, opryszczka narządów płciowych i chlamydia.

W większości przypadków choroby przenoszone drogą płciową rozprzestrzeniają się poprzez seks pochwowy, analny lub oralny. Objawy często obejmują bolesne lub palące oddawanie moczu. Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia, mogą również powodować wydzielinę z penisa.

Jeśli podejrzewasz, że twoje objawy są spowodowane chorobą przenoszoną drogą płciową, powiedz swojemu lekarzowi o wszelkich czynnościach, które mogą narazić Cię na ryzyko. W leczeniu mogą być konieczne leki przeciwbakteryjne lub przeciwwirusowe.

Nie ignoruj ​​swoich objawów. Choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym bezpłodności i infekcji, które rozprzestrzeniają się na inne części ciała.

Wazektomia a krwawienie z penisa

Wazektomia jest formą kontroli urodzeń. Jest to zabieg chirurgiczny, w którym nasieniowody w jądrach, które przenoszą nasienie, są przecinane, uniemożliwiając plemnikom wytrysk.

Chociaż procedura jest ogólnie bezpieczna i dobrze tolerowana, niektóre z początkowych skutków ubocznych mogą obejmować krew w spermie, łagodny ból i obrzęk. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Ekstremalne ćwiczenia

Maratończycy i inni sportowcy, którzy uprawiają ekstremalne treningi, mogą czasami zauważyć krew w moczu. Zwykle jest to stan przejściowy, który trwa krócej niż 72 godziny.

Krwiomocz wywołany wysiłkiem fizycznym może mieć związek z rozpadem czerwonych krwinek w organizmie i odwodnieniem.

Podsumowanie

Chociaż krew w moczu lub nasieniu może być denerwujące, pamiętaj, że jest to objaw stanu, który można łatwo wyleczyć. Prosty cykl antybiotyków może wystarczyć do leczenia krwawienia i innych objawów.

Porozmawiaj z lekarzem o objawach i dostępnych opcjach leczenia. Urolog może odpowiedzieć na Twoje pytania i zalecić odpowiednie testy lub badania, aby zdiagnozować Twój stan.

Nie wahaj się umówić na wizytę, zwłaszcza jeśli masz inne objawy, takie jak gorączka lub ból. Im szybciej dowiesz się, co powoduje krwawienie z twojego penisa, tym szybciej możesz rozpocząć leczenie.