Przejdź do treści

Wazektomia, na czym polega i czy jest dla ciebie?

Czas czytania: 2 minut

Wazektomia jest skuteczną metodą antykoncepcji, polegająca na blokowaniu nasienia podczas wytrysku. Poprzez blokowanie lub przycinanie nasieniowodu, czyli przewodu, którym przenoszone są plemniki z jąder do cewki moczowej.

Chociaż wazektomia jest teoretycznie odwracalna, nie zawsze jest to skuteczne. Powinieneś rozważyć zabieg tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że nie chcesz już mieć więcej dzieci.

Celem wazektomii jest, aby w wytrysku nie było plemników, czyli aby ejakulat nie mógł spowodować ciąży.

Jest jedną z najskuteczniejszych metod kontroli urodzeń. Ale nie jest 100%, ponieważ 2 na 1000 par, w których mężczyzna przeszedł wazektomię zachodzą w ciąże.

Jak przebiega wazektomia?

Wazektomię należy wykonać w gabinecie lekarskim lub placówce medycznej. Umów się na wizytę, aby omówić z lekarzem, czy wazektomia jest dla Ciebie właściwą metodą kontroli urodzeń.

W jednej metodzie lekarz wykonuje dwa nacięcia, aby uzyskać dostęp do nasieniowodów po obu stronach moszny. W innej metodzie lekarz robi mały otwór, aby uzyskać dostęp do obu rurek. Następnie nacina i uszczelnia nasieniowody. Szwy są zakładane tylko wtedy, jeśli są wymagane.

Zwykle wykonuje się wazektomię w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu, przez około tydzień musisz unikać seksu i wszelkich forsownych czynności.

Jak skuteczna jest wazektomia?

Wazektomia zapobiega ciąży prawie w 100% przypadków. To najskuteczniejsza metoda kontroli urodzeń dla mężczyzn. Jednak nie jest natychmiastowo skuteczna. Obecne plemniki muszą zostać usunięte z organizmu, zanim będzie można bezpiecznie uprawiać seks bez zabezpieczenia. Może to zająć do 3 miesięcy.

Placówka w której wykonujesz zabieg przeprowadzi analizę nasienia, abyś stwierdzić, kiedy uprawianie seksu będzie bezpieczne.

Jakie są korzyści z wazektomii?

Wazektomia to skuteczny i trwały sposób zapobiegania ciąży. Zalecana tylko dla mężczyzn, którzy są pewni, że nie chcą mieć dzieci. Nie ma ona żadnego trwałego wpływu na aktywność seksualną ani sprawność seksualną.

Zabieg jest łatwiejszy i tańszy niż sterylizacja kobiet.

Jakie są wady i zagrożenia związane z wazektomią?

Niedogodności

Główną wadą wazektomii jest, że nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Odwrócenie tego zabiegu może być możliwe w niektórych okolicznościach, ale nie zawsze jest to skuteczne. Odwrócenie tego procesu jest bardziej skomplikowane niż początkowa procedura.

Ryzyko

Potencjalne krótkotrwałe ryzyko wazektomii obejmuje:

  • obrzęk
  • siniaki
  • krwawienie wewnątrz moszny
  • krew w nasieniu
  • infekcje

Długotrwałe problemy, są rzadkie i obejmują:

  • gromadzenie się płynu w jądrze
  • chroniczny ból
  • ciąża

Czy wazektomia jest dla Ciebie?

Jest to skuteczna metoda kontroli urodzeń, ale wiąże się z ryzykiem. Ponadto nie zawsze jest odwracalna. Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz mieć dzieci w przyszłości, ta procedura może być dobrą opcją dla ciebie.