Przejdź do treści

Seks w ciąży, najczęściej zadawane pytania

Czas czytania: 3 minut

Seks w ciąży jest często tematem tabu. Przecież nie wypada, aby przyszła matka w ogóle próbowała współżyć, gdy pod sercem nosi życie. Możesz czuć się gorzej jako ciężarna, ale to nie znaczy, że powinnaś rezygnować z przyjemności w zaciszu sypialni. 

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, związane ze współżyciem w czasie ciąży.

1. Dlaczego mam większą ochotę na seks w ciąży?

Ze względu na zmiany hormonalne niektóre kobiety odczuwają duży popęd seksualny.

Powodem może być 50% wzrost przepływu krwi, który ma miejsce podczas ciąży. Ta krew trafia również do sromu, pochwy, łechtaczki i miednicy, powodując obrzęk tkanek. W zależności od kobiety może to być przyjemne, irytujące lub gdzieś pomiędzy tym i tym.

Niektóre kobiety mogą doświadczyć orgazm po raz pierwszy dopiero podczas ciąży.

Kobiety, które osiągają orgazm podczas ciąży, mają wyższy poziom hormonów uspokajających i zwiększony przepływu krwi w układzie sercowo-naczyniowym, a te korzyści są przekazywane dziecku.

Brzmi niesamowicie. Ale to nie jest wszystko. W czasie ciąży Twoje ciało się zmienia, a każdy dzień, tydzień i miesiąc mogą się różnić od poprzedniego.

2. Czy seks w ciąży zaszkodzi ciąży?

Mówiąc najprościej, nie.

Podczas penetracji macica może się trochę poruszyć i jesteś w stanie to poczuć. Kobiety boją się, że coś się dzieje z dzieckiem. Tak naprawdę macica jest bardziej ruchoma podczas ciąży. Coś w rodzaju mobilnego domu.

Dziecko jest bardzo dobrze chronione i ma własny system „filtrów”, który chronią przed tym, co wchodzi i wychodzi do macicy. O ile lekarz nie zalecił inaczej, seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka.

Zakaz współżycia występuje w przypadku, takich problemów jak niewydolność szyjki macicy lub łożyska przodującego.

Badania pokazują, że aż 80 procent mężczyzn martwi się „zranieniem dziecka”. Jeśli to konieczne, zabierz partnera ze sobą na następną wizytę lekarską. Usłyszą zapewnienie eksperta, że ich penis nie dotyka dziecka.

3. Czy seks w ciąży spowoduje poronienie?

Seks w ciąż nie spowoduje poronienia. Są one często wynikiem nieprawidłowego rozwoju płodu. Badanie z 2011 roku potwierdziło również, że seks nie wywołuje wczesnego porodu w ciążach niskiego ryzyka.

Seks w ciąży może nawet pomóc w porodzie. Niektóre pary uprawiają seks, do momentu, aż kobieta nie zacznie rodzić.

O ile nie ma powodów medycznych lub jeśli jedno z was lub oboje nie stracicie zainteresowania współżyciem, możecie robić, co Wam się podoba.

4. Krwawienie po seksie, czy należy się martwić?

Zawsze najlepiej jest porozmawiać z lekarzem o wszelkich obawach. Ale jeszcze nie panikuj.

Ze względu na zmiany w czasie ciąży szyjka macicy jest wrażliwa i może łatwo ulec podrażnieniu, co prowadzi do krwawienia. Zauważysz plamienie po seksie, podczas podcierania i pewnie następnego dnia.

Kiedy iść do lekarza?

Plamienie nie powinno się pojawiać i znikać, zwłaszcza w ciągu kilku dni lub tygodni. Jeśli tak się dzieje, może być to oznaką przodującego łożyska.

Jeśli masz inne objawy, takie jak ostre bóle, ucisk w odbycie lub nieregularne krwawienie, może to być ciąża pozamaciczna. Seks nie jest tego przyczyną.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby uzyskać informacje, jak zminimalizować wszelkie podrażnienia, aby pozbyć się wszelakich obaw.

5. Seks w ciąży boli, czy to normalne?

Większa wrażliwość piersi i sutków może być seksowna. Ale dla niektórych kobiet nadwrażliwość może być bolesna.

Przepływ krwi i hormony, mogą powodować nadwrażliwość łechtaczki. Będzie to dla ciebie dużym wyzwaniem. Nie zmuszaj się. Seks nie powinien przypominać maratonu ani sportu wytrzymałościowego.

Seks nigdy nie powinien boleć i najlepiej rozmawiać otwarcie o tym z partnerem. Są inne sposoby na zapewnienie intymności w związku.

6. Czy podczas ciąży sny z orgazmem są normalne?

Tak. Wiele kobiet w ciąży ma „wilgotne sny” lub orgazmy podczas snu.

To kolejna zaleta wynikająca z wyższego poziomu estrogenu i zwiększonego przepływu krwi. To często powoduje u kobiet uczucie niepokoju i wstydu. Niepotrzebnie, to normalne i najprawdopodobniej ustąpi po porodzie, więc ciesz się tym!

7. Dlaczego nie czuję się sexy w ciąży?

Ciąża to wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich kobiet. Wraz ze zmianami hormonalnymi i wyglądem ciała, możesz czuć się mniej atrakcyjna. Według  badań, wiele kobiet zauważa mniejsze zainteresowanie seksem, mniejszy komfort i spadek pożądania w 3 trymestrze ciąży. I chociaż zmęczenie i poranne mdłości mogą minąć, niektóre blokady mogą pozostać w Twojej głowie.

Nadal króluje przekonanie, ze kobieta w ciąży nie może uprawiać seksu, ponieważ nosi w brzuchu dziecko. Jest to brednia, wielu mężczyzn podnieca seks z ciężarną i może być to dodatkowe urozmaicenie życia intymnego.

Ciąża może być również czasem poszukiwań psychologicznych i seksualnych dla ciężarnej i jej partnera.

Możliwe, że odkryjesz, że to, co kiedyś Cię podniecało, już nie działa. Może to być tylko kwestia różnych gustów (jak chwilowe zachcianki na jedzenie) i eksperymentów, aby zobaczyć, co zadziała.

8. Jakie zabawy są niebezpieczne w czasie ciąży?

Jeśli masz ochotę, aby odegrać „50 twarzy ciąży”, to śmiało, o ile ty i twój partner macie już doświadczenie z chłostami, wiązaniem i nie tylko.

Jeśli lubisz dostawać klapsy, twój partner powinien unikać obszarów brzucha.

Zdecydowanie utwórz granice, jakie zabawy są akceptowalne.

I chociaż seks analny jest w porządku, nie pozwól partnerowi wdmuchnąć powietrza do pochwy. Chociaż jest to rzadkie, powietrze wdmuchiwane do pochwy może powodować zator, a nawet śmierć płodu.