Przejdź do treści

Jak przyspieszyć zapłodnienie? Obalamy najpopularniejsze mity..

Czas czytania: 2 minut

Jeśli Ty i twój partner zdecydowaliście się porzucić pigułki antykoncepcyjne, wyrzucić prezerwatywy i zaczęliście się starać o dziecko. Odwiedziłaś swojego ginekologa i zaczęłaś przyjmować witaminy. Nie pozostaje nic innego, jak działać! Lecz wiele par odkrywa, że seks jest prosty, lecz zapłodnienie już nie.

Czy istnieje właściwy sposób uprawiania seksu? Jak pozycja wpływa na zapłodnienie? Czy nadal możesz używać lubrykantów? Czy po seksie musisz odpocząć?

Oto niektóre mity związane z robieniem dzieci.

Mit: Ślina może zabijać plemniki.

Prawda: niektóre badania pokazują, że duże ilości śliny może osłabiać ruchliwość plemników u niepłodnych par. Może to dotyczyć mężczyzn, którzy mają zmniejszoną liczbę plemników.

Ale w większości przypadków, jeśli mają normalną liczbę i ruchliwość plemników, to nie jest przeszkodą.

Jeśli próbujecie zajść w ciążę przez kilka miesięcy bez powodzenia, postarajcie się unikać seksu oralnego, aby sprawdzić, czy pomoże to w poczęciu.

Niektóre kliniki zajmujące się płodnością mają szczegółowe wytyczne dotyczące, dozwolonych praktyk seksualnych, gdy mężczyzna wytwarza próbkę nasienia do analizy. Skontaktuj się z nimi, jeśli będziesz w procesie pobierania nasienia.

Mit: Nie należy używać lubrykantów, ponieważ mogą zabić plemniki.

Prawda: niektóre lubrykanty wpływają na zdolność plemników do docierania do komórki jajowej. Może to ograniczyć zapłodnienie.

Spędzanie dużej ilości czasu na grze wstępnej może zwiększyć wytwarzanie przez kobietę naturalnego nawilżenia.

Mit: Możesz począć dziecko tylko wtedy, gdy kobieta ma orgazm.

Fałsz: po wytrysku plemniki dotrą do jajowodów w ciągu kilku minut, niezależnie od tego, czy partnerka ma orgazm, czy nie. Nie ma badań potwierdzających, czy kobiecy orgazm wpływa na zapłodnienie.

Mit: Możesz począć dziecko tylko w pozycji misjonarskiej.

Fałsz: nie ma żadnych badań, które udowodniłyby, że któraś pozycja jest bardziej skuteczna. Każda pozycja seksualna może spowodować zapłodnienie.

Jest jednak kilka, które mogą pomóc plemnikom dostać się tam, gdzie muszą trochę szybsze i łatwiej. Zwykle są to te, które ułatwiają głęboką penetrację, aby plemniki zbliżyły się do otworu szyjki macicy.

Mit: Po seksie powinnaś unosić nogi przez 20-30 minut.

Fałsz: nie ma dowodów, że to prawda. Plemniki docierają do jajowodów w ciągu kilku minut po wytrysku.

Pamiętaj, że pojedynczy wytrysk może zawierać nawet setki milionów plemników. Nawet jeśli trochę wycieknie, gdy kobieta wstaje, nadal pozostaną miliony komórek w ciele.

Mit: Aby zajść w ciążę, musisz cały czas uprawiać seks.

Prawda: wiadomo, że długie powstrzymywania się od seksu obniża jakość plemników. Z drugiej strony bardzo częste uprawianie seksu może zmniejszyć liczbę plemników.

Lekarze zalecają uprawianie seksu codziennie lub co drugi dzień w płodne dni.

Mit: Picie syropu na kaszel ma wpływ na zapłodnienie.

Fałsz: nie ma naukowych dowodów na poparcie tego mitu, ale wiele kobiet przysięga, że to działa. Teoria głosi, że aktywny składnik wielu syropów na kaszel, gwajafenezyna, może rozrzedzać śluz szyjki macicy i ułatwiać plemnikom kontakt z jajeczkiem.

Ale nie ma żadnych badań medycznych, które to potwierdzają i nie jest dobrym pomysłem przyjmowanie leków, których nie potrzebujesz. Może to zmniejszyć ich skuteczność, jeśli będziesz go później potrzebować.

Mit: Twój partner powinien nosić bokserów, aby zwiększyć liczbę plemników.

Prawda: kilka badań wykazało, że noszenie majtek może podnosić temperaturę moszny. Może to obniżyć jakość i ruchliwość plemników.

Dla mężczyzny korzystne może być unikanie sytuacji, które podnoszą temperaturę w mosznie. Należą do nich: noszenie majtek, korzystanie z jacuzzi lub trzymanie laptopa na kolanach.

Podsumowanie

Zawsze należy porozmawiać z lekarzem o swojej sytuacji i zadać mu wszelkich pytaniach, które cię interesują. Bardzo często zajście w ciążę trwa kilka miesięcy, mimo że chcemy, aby stało się to od razu.

Jeśli masz mniej niż 35 lat i próbujesz od roku zajść w ciąże, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli natomiast masz ponad 35 lat, daj sobie około 6 miesięcy przed umówieniem się na wizytę.