Przejdź do treści

Czy seks analny może powodować raka jelita grubego?

Czas czytania: 4 minut

Czy seks analny może powodować raka jelita grubego?

Rak jelita grubego to rodzaj nowotworu, który rozwija się w jelicie grubym, często nazywanym okrężnicą. Jest to ostatni odcinek przewodu pokarmowego przed odbytem. Choroba zaczyna się od skupisk komórek wyściełających jelito grube. Nazywa się je polipami. Z czasem niektóre polipy zanikają same. Jednak inne nadal rosną i mogą przekształcić się w nowotwór.

Rak jelita grubego jest drugim najgroźniejszym nowotworem, który może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jest to również jeden z najłatwiejszych do wykrycia przesiewowo nowotworów, a wykryty wcześnie ma wysoki wskaźnik przeżywalności. Na każde dziesięć osób wcześnie zdiagnozowanych, dziewięć żyje nadal po pięciu latach.

Badanie przesiewowe raka jelita grubego polega na znajdowaniu polipów przedrakowych. Jeśli te zostaną usunięte, nie staną się nowotworowe.

Od dawna wiadomo, że rak jelita grubego jest spowodowany nieprawidłowym wzrostem komórek spowodowanym sporadycznymi mutacjami DNA. Chociaż często jest to normą, pojawiły się pewne kontrowersje co do tego, czy seks analny może również powodować raka jelita grubego.

W końcu ponad 90% przypadków raka odbytu jest spowodowanych wcześniejszą infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), która może wystąpić po kontakcie seksualnym. HPV jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową.

Czy seks analny może powodować raka jelita grubego? Według niektórych badaczy może istnieć związek między tymi dwoma.

Rak jelita grubego i HPV

Co roku diagnozuje się 18000 nowych przypadków raka. HPV może zarażać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jest to najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową, z którą w pewnym momencie styka się niemal każda osoba aktywna seksualnie.

Każdego roku na 100 000 Polaków odnotowuje się około 60 nowych przypadków raka jelita grubego, a 31 spośród tych chorych rocznie umiera z powodu tej choroby.

W badaniu 1436 przypadków raka jelita grubego, 31,9% było HPV-pozytywnych. W innym badaniu 55 pacjentów z rakiem jelita grubego, 51% miało DNA HPV obecne w swoich próbkach.

Związek raka jelita grubego z seksem analnym

Istnieje ponad 200 różnych typów wirusa HPV, a większość z nich nie powoduje raka. Typy, które wyrządzają najwięcej szkód, są powiązane z rakiem szyjki macicy, gardła (tyłu jamy ustnej), pochwy, sromu, penisa i odbytu. Dzieje się tak, ponieważ obszary te są zaangażowane w aktywność seksualną, a jeśli organizm nie jest w stanie zwalczyć wirusa, może on z czasem spowodować zmiany w tkance. Większość tych nowotworów to rak płaskonabłonkowy, który atakuje ściany komórkowe wyściełające dany obszar.

Istnieją pewne debaty na temat tego, czy rak jelita grubego jest spowodowany seksem analnym. Istnieją jednak ilościowe dowody na to, że w wielu przypadkach występuje HPV. Oznacza to, że nie można tego wykluczyć. Oznacza to również, że chociaż rak jelita grubego jest związany z HPV, seks analny może nie być bezpośrednią przyczyną, jak w 90% przypadków raka odbytu.

Czynniki wpływające na raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest zwykle spowodowany mutacją w DNA komórek wyściełających jelito grube i odbytnicę. Lekarze nie znają dokładnej przyczyny, która wyzwala mutację. Jednak w wielu przypadkach raka jelita grubego występują pewne czynniki, w tym praktyki seksu analnego i transmisja HPV.

Rak jelita grubego to choroba, która dotyka mężczyzn i kobiety, ale więcej przypadków dotyczy mężczyzn. Niektóre ogólne przyczyny i czynniki ryzyka obejmują:

  • Wiek – Im jesteś starszy, tym większe ryzyko. Większość osób zdiagnozowanych ma ponad 50 lat.
  • Rasa – Afroamerykanie są bardziej narażeni na zachorowanie na raka jelita grubego.
  • Stany zapalne – osoby z chorobami zapalnymi jelit, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna są w grupie większego ryzyka.
  • Polipy – występowanie polipów jelitowych, okrężnicy lub odbytnicy w wywiadzie medycznym zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
  • Dziedziczność – Jeśli w Twojej rodzinie występował rak jelita grubego, Ty również będziesz w grupie wyższego ryzyka.
  • Dieta – Dieta bogata w tłuszcze i uboga w błonnik wiąże się ze stanem zapalnym jelit i rakiem jelita grubego.
  • Styl życia – Otyłość, palenie tytoniu, alkohol i siedzący tryb życia wiążą się z rakiem jelita grubego.

Jak zapobiegać rakowi jelita grubego i jak go wykrywać?

Ponieważ nie możemy wykluczyć, że seks analny powoduje raka jelita grubego, pierwszym krokiem w profilaktyce powinny być bezpieczniejsze praktyki seksualne. Ta rada dotyczy każdego, kto jest aktywny seksualnie, ponieważ w ten sposób rozprzestrzenia się wirus HPV.

Szczepienie przeciwko HPV jest dostępne dla dzieci w wieku 9-18 lat za pomocą zastrzyków. Aby uzyskać najlepszą ochronę, osoba powinna zostać zaszczepiona przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Większość pracowników służby zdrowia uważa, że ​​szczepienie w wieku około 9-12 lat zapewnia najlepszą ochronę przed nowotworami związanymi z HPV. Jeśli nie jesteś już nastolatkiem, lekarz może zalecić zastrzyk, jeśli masz mniej niż 45 lat i jesteś w grupie wysokiego ryzyka. Jednak szczepionka nie zwalczy HPV, jeśli jesteś już zakażony.

Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek objawy lub zmiany w jelitach, powinieneś udać się do lekarza. Najważniejszym objawem, na który należy zwrócić uwagę, jest krwawienie jakiegokolwiek rodzaju podczas wypróżniania. Może to być oznaką polipów lub pęknięć w przewodzie pokarmowym. Wymaga również wykonania badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Większość lekarzy zaleca regularne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego po 50. roku życia osobom ze średnim ryzykiem zachorowania na tę chorobę. Osoby o wyższym ryzyku powinny porozmawiać ze swoimi lekarzami o wcześniejszych badaniach przesiewowych.

Ważne jest, aby pamiętać, że ten rodzaj raka jest wysoce uleczalny, jeśli zostanie wykryty wcześnie. Dostępne są nawet testy domowe.

Podsumowanie

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem. Powinieneś być wobec niego szczery w kwestii swojej historii seksualnej, w tym praktyk seksu analnego i wszelkich objawów, które odczuwasz. Pomoże to lekarzowi ocenić ryzyko i zasugerować sposoby, w jakie możesz się chronić.

Istnieją dowody na to, że rak jelita grubego i seks analny są ze sobą powiązane, ale potrzeba więcej badań, aby ustalić powiązanie. Regularne badania przesiewowe są najskuteczniejszym sposobem na wykrycie raka i jeśli zostaną wykryte wcześnie, zapobiegną rozprzestrzenianiu się choroby.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka jelita grubego, lekarz może omówić z Tobą opcje leczenia, w tym różne badania nad rakiem jelita grubego i badania kliniczne, do których możesz się obecnie kwalifikować.