Przejdź do treści

Czy wiesz, że mocz nie jest sterylny?

Czas czytania: 3 minut

Czy wiesz, że mocz nie jest sterylny? To prawda, nawet jeśli jesteś zdrowy, Twój mocz zawiera bakterie. Nie są one szkodliwe, ale oznaczają, że mocz nie jest tak czysty, jak się często wydaje. Niektórzy wierzą, że picie moczu może pomóc im przeżyć w ekstremalnych sytuacjach, ale to nieprawda. To tylko mit, który należy obalić.

W tym artykule dowiesz się, dlaczego mocz nie jest substancją sterylną i jakie inne mity o moczu krążą wśród ludzi. Może się zdziwisz, co jeszcze odkryjesz!

Dlaczego tak nie jest?

W 2014 r. naukowcy przebadali mocz 65 osób, z których niektóre miały objawy zakażenia dróg moczowych. Okazało się, że w 80% próbek znajdowały się bakterie, które normalnie żyją w pęcherzu.

To oznacza, że mocz nie jest sterylny, nawet jeśli ma niskie stężenie bakterii. W 2015 r. inni badacze potwierdzili to, sprawdzając mocz 52 mężczyzn i kobiet. Znaleźli średnio 5,8 rodzaju bakterii u kobiet i 7,1 u mężczyzn.

Nie musisz się tym przejmować. Twój pęcherz ma naturalną „zdrową” florę bakteryjną, która chroni jego ścianki. Zbyt dużo bakterii może być niebezpieczne, ale niewielka ilość może być korzystna.

Dlaczego ludzie twierdzą, że mocz jest sterylny?

Niektórzy twierdzą, że mocz jest sterylny, ponieważ można go pić w celu przetrwania lub ze względu na rzekome korzyści zdrowotne. Gdyby mocz taki był, ryzyko zachorowania byłoby mniejsze, gdyby go wypił lub użył do przemycia rany.

Chociaż mocz składa się głównie z wody (około 95%) nadal obecne są w nim inne składniki, jak:

  • mocznik
  • chlorek
  • sód
  • potas
  • produkty przemiany materii, w tym kreatynina
  • bakterie w różnych ilościach

U niektórych osób w moczu mogą znajdować się inne składniki, które mogą wskazywać na infekcję lub stan chorobowy. Należą do nich białka, czerwone krwinki i glukoza.

Badania na zwierzętach wykazały, że jeśli musisz wypić mocz, spróbuj go wypić natychmiast po opuszczeniu organizmu. Dzieje się tak, ponieważ mocz w naturalny sposób przyciąga bakterie ze względu na wilgotne środowisko. Jeśli szybko wypijesz mocz, prawdopodobnie przyjmiesz najmniejszą ilość bakterii.

Inne mity dotyczące moczu

Pomysł, że mocz jest sterylny, nie jest jedynym mitem związanym z moczem. Oto jeszcze kilka, które warto dać odpocząć.

Sikanie na poparzenie od meduzySikanie na poparzenie od meduzy

Nie daj się nabrać na mit, że najlepszym sposobem na poparzenie meduzy jest sikanie na ranę. Mocz ma w sobie amoniak i mocznik, które mogą łagodzić ból, ale ma też inne składniki, które mogą zaszkodzić.

Na przykład, mocz zawiera sól, która może podrażnić ranę i sprawić, że żądła meduzy wbiją się głębiej. Nie chcesz tego doświadczyć.

Zamiast tego, postępuj tak, jak radzą eksperci. Delikatnie usuń macki meduzy, opłucz ranę wodą morską i nałóż maść przeciwbólową. Jeśli nie masz wody morskiej, możesz użyć zwykłej wody, ale nie moczu. Sól to sól, niezależnie od źródła.

Mocz może wyleczyć stopę sportowca?

Nie daj się zwieść mitowi, że mocz może pozbyć się stopy sportowca. To grzybica stóp, która powoduje swędzenie, łuszczenie się i zaczerwienienie skóry.

Może Ci się wydawać, że mocz pomoże, bo zawiera mocznik, który jest w kremach na stopę sportowca. Lecz to nieprawda. Mocznika w moczu jest za mało, żeby zniszczyć grzyba. To tylko plotka, którą trzeba zapomnieć.

Urynoterapia, czyli picie moczu

Krążą mity, że picie moczu może wyleczyć wszystko, od wypadania włosów po raka. Jednakże nie ma dowodów naukowych potwierdzających, że picie moczu może rozwiązać którykolwiek z tych schorzeń. Zamiast tego trzymaj się zwykłej wody.

Podsumowanie

Nie wierz w plotki, że mocz jest sterylny. To nieprawda. Mocz ma w sobie bakterie, więc nie jest czysty. Może Ci się wydawać, że jego picie jest dobre dla zdrowia albo że pomoże Ci przeżyć. To też nieprawda. Picie moczu może być niebezpieczne. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał go pić. Jeśli tak, to teraz wiesz, jakie jest ryzyko.