Przejdź do treści

Dlaczego na moim penisie jest strup?

Czas czytania: 4 minut

Za każdym razem, gdy uszkodzisz skórę na ciele, płytki krwi przybywają w to miejsce, tworząc skrzep i ograniczając utratę krwi. Skrzep ten może stwardnieć i przekształcić się w strup, który działa jak warstwa ochronna na powierzchni skóry i umożliwia tworzenie się pod nią nowych komórek skóry. Kiedy na otartym kolanie tworzy się strup, rozumiesz, że jest to część procesu gojenia. Kiedy na twoim penisie pojawi się strup, może to być znacznie bardziej zagadkowe i prawdopodobnie niepokojące doświadczenie.

Przyczyny strupa na penisie

Na penisie może utworzyć się strup, ponieważ cierpisz na chorobę skóry powodującą powstawanie pęcherzy, wysypek lub strupów w dowolnym miejscu na ciele. Bez wątpienia problemy skórne powstające na penisie mogą być bardziej bolesne niż w innych obszarach.

Stan skóry wpływający na prącie może wymagać innego leczenia niż to, które stosuje się w przypadku tego samego problemu dotyczącego mniej wrażliwej części ciała.

Niektóre typowe problemy skórne, które mogą mieć wpływ na penisa, obejmują:

Łuszczyca

Łuszczyca to choroba skóry charakteryzująca się nienormalnie szybkim cyklem komórkowym skóry. Nowe komórki skóry powstają szybciej niż to konieczne, co powoduje gromadzenie się martwych komórek skóry na powierzchni. Obszary te mogą wyglądać jak suche, łuszczące się plamy lub strupy.

Ponieważ skóra prącia jest bardzo wrażliwa, leczenie łuszczycy narządów płciowych może być bardziej skomplikowane niż leczenie łuszczycy innych części ciała.

Niektóre leki stosowane miejscowo mogą spowolnić produkcję komórek skóry i złagodzić ból i swędzenie, które często towarzyszą łuszczycy. Skuteczne mogą być również niskie dawki fototerapii ultrafioletem B (UVB).

Mięczak zakaźny

Wywołany przez wirusa mięczak zakaźny pojawia się w postaci białawych guzków na skórze. Guzki mogą pojawić się wszędzie, łącznie z penisem. Skubanie ich może spowodować utworzenie się strupa i łatwiejsze rozprzestrzenienie się infekcji.

Kontakt skóra do skóry z osobą zakażoną może prowadzić do rozwoju mięczaka zakaźnego, podobnie jak kontakt z ręcznikami lub innymi powierzchniami zawierającymi wirusa.

Alergia

Strupy lub sucha skóra na penisie mogą również wynikać z alergii na nowy detergent, lateks prezerwatywy lub którykolwiek z kilku alergenów. Oprócz suchości skóry może wystąpić również łzawienie oczu i przekrwienie zatok.

Jeśli przyczyną jest lateks, wypróbuj prezerwatywy niezawierające lateksu, takie jak te wykonane z silikonu lub poliuretanu.

Czy mam chorobę przenoszoną drogą płciową?

Nie wszystkie choroby przenoszone drogą płciową powodują owrzodzenia lub inne zauważalne zmiany na penisie. Jednak guzki, owrzodzenia, wysypki i strupy należą do typowych objawów choroby przenoszonej drogą płciową (STD) – powszechnie używanego, ale mniej dokładnego określenia STI.

Aby pomóc zidentyfikować, która choroba przenoszona drogą płciową mogła się u Ciebie rozwinąć, pomocne jest zrozumienie, jak wygląda strup i jakie inne objawy mogą występować.

Oto podsumowanie niektórych z bardziej powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą powodować strupy na penisie.

Opryszczka narządów płciowych

Kiedy objawy opryszczki narządów płciowych zaczynają się pojawiać – dwa dni do dwóch tygodni po ekspozycji na wirusa – zwykle mają one postać małych guzków lub pęcherzy na penisie.

Pęcherze mogą wkrótce stać się sączącymi lub krwawiącymi wrzodami, a następnie w miarę gojenia tworzą się strupy.

Te same objawy mogą również rozwinąć się w innych miejscach narządów płciowych i towarzyszyć im ból i swędzenie.

Opryszczka narządów płciowych nie jest wyleczalna, ale leki przeciwwirusowe mogą pomóc w kontrolowaniu objawów. Dwa powszechnie przepisywane leki to acyklowir (Zovirax) i walacyklowir (Valtrex).

Brodawki narządów płciowych

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to wirus wywołujący brodawki narządów płciowych. Możesz jednak mieć infekcję HPV i nie rozwinąć się brodawki narządów płciowych.

W niektórych przypadkach brodawki narządów płciowych są ledwo widoczne. Możesz także mieć większe, cieliste guzki na penisie i wokół niego.

Brodawki narządów płciowych mogą swędzić, ale zwykle są bezbolesne. Drapanie może spowodować powstawanie strupów i przedłużenie procesu gojenia.

Układ odpornościowy Twojego organizmu może zwalczyć infekcję, więc brodawki mogą zniknąć bez żadnego leczenia. Jeśli nie, lekarz może przepisać miejscowy krem lub maść stworzoną specjalnie na brodawki narządów płciowych.

Nie należy stosować dostępnych bez recepty produktów do usuwania brodawek na penisie.

Do leczenia ostatniej szansy zalicza się krioterapię (zamrażanie brodawek) i operację.

Syfilis

Kiła może być chorobą zagrażającą życiu, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Ta infekcja bakteryjna może spowodować utworzenie się jednego lub więcej ran na prąciu.

Ten ból, zwany wrzodem, jest zwykle bezbolesny i może pozostać niezauważony. Wkrótce na ranie może utworzyć się strup, który może zniknąć w ciągu kilku tygodni, nawet bez leczenia antybiotykami.

Jeśli jednak infekcja nadal występuje, może rozwinąć się wysypka na tułowiu, a później na resztę ciała. Objawy towarzyszące obejmują zmęczenie, bóle mięśni i obrzęk węzłów chłonnych.

Kiłę można łatwo wyleczyć we wczesnym stadium. Często wystarczy wstrzyknięcie antybiotyku penicyliny. Jeśli jednak infekcja utrzymuje się przez ponad rok, mogą być potrzebne dodatkowe zastrzyki.

Chlamydia weneryczna

Chlamydia weneryczna jest spowodowana rodzajem chlamydii, częstą infekcją bakteryjną przenoszoną drogą płciową. Pierwszym objawem jest zwykle jedna lub więcej ran na prąciu, które mogą być bezbolesne. Rany mogą pokrywać się strupami, nawet jeśli pozostajesz zakaźny. Może wystąpić obrzęk i ból pobliskich węzłów chłonnych.

Antybiotyki, takie jak tetracyklina, zwykle wystarczą do leczenia choroby i zapobiegania przenoszeniu wirusa na inne osoby.

Kiedy powinienem szukać pomocy?

Pojawienie się guzków, strupów lub innych zmian na skórze penisa powinno skłonić do wizyty u lekarza lub innego pracownika służby zdrowia.

Jeśli okaże się, że objawy wywołała infekcja, możesz zalecić wizytę u dermatologa, urologa, a nawet specjalisty chorób zakaźnych. W niektórych przypadkach niewielka próbka tkanki z guza lub strupa może zostać wysłana do laboratorium w celu analizy. Wyniki mogą potwierdzić diagnozę.

Jeśli strupy lub rany są bolesne lub zauważysz ból i obrzęk węzłów chłonnych w pobliżu pachwiny, jak najszybciej zasięgnij porady lekarskiej. Możesz chcieć odwiedzić pogotowie lub ośrodek pilnej opieki.

Jeśli przepisano Ci antybiotyk lub lek przeciwwirusowy, możesz nadal zarażać podczas przyjmowania leku. Pamiętaj, aby omówić ze swoim lekarzem, kiedy możesz bezpiecznie wznowić aktywność seksualną.

Podsumowanie

Istnieje wiele powodów, dla których na penisie może utworzyć się strup. Ponieważ jednak wiele schorzeń powoduje podobne objawy, ważne jest, aby jak najszybciej postawić właściwą diagnozę.

Niektóre schorzenia powodujące strup na penisie mogą prowadzić do bardzo poważnych schorzeń i mogą być zaraźliwe. Niezależnie od tego, czy jest to choroba przenoszona drogą płciową, czy choroba łagodniejsza, wczesna diagnoza i leczenie dają większe szanse na wyleczenie przy mniejszej liczbie powikłań zdrowotnych.

Wczesne leczenie pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji zakaźnych.