Przejdź do treści

Opryszczka narządów płciowych- to warto wiedzieć

Czas czytania: 2 minut

Opryszczka narządów płciowych to choroba przenoszona drogą płciową (STI), która dotyka około 8,2 procenta mężczyzn w wieku od 14 do 49 lat.

Dwie wirusy mogą powodować opryszczkę narządów płciowych:

– wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1)
– wirus opryszczki pospolitej typu 2 (HSV-2)

Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?

Objawy opryszczki narządów płciowych często zaczynają się bardzo łagodnie. Łatwo je pomylić z oznakami małego pryszcza lub wrastającego włosa. Opryszczka objawia się małymi, czerwonymi guzkami lub białymi pęcherzykami. Mogą one pojawić się w dowolnym obszarze narządów płciowych.

Jeśli jeden z tych pęcherzyków pęknie, możesz zauważyć powstanie bolesnego wrzodu na jego miejscu. Może on wydzielać płyn lub sprawiać ból podczas oddawania moczu.

W miarę gojenia się wrzodu utworzy się strup. Unikaj jego drapania, ponieważ tylko podrażnisz obszar jeszcze bardziej.

Inne potencjalne objawy to:

– swędzenie narządów płciowych
– ból w narządach płciowych
– objawy grypopodobne, takie jak bóle ciała i gorączka
– powiększone węzły chłonne w okolicach pachwinowych

Czy wywołuje objawy opryszczki?

Oba wirusy mogą się rozprzestrzeniać poprzez seks analny lub oralny bez zabezpieczenia z osobą zakażoną wirusem.

Opryszczka narządów płciowych nie zawsze wywołuje objawy. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że jesteś zakażony, dopóki nie zarazisz kogoś innego lub nie wykonasz testu.

Jeśli wcześniej miałeś opryszczkę i stosujesz leczenie, będziesz mieć okresy bezobjawowe. Nazywa się je utajonymi. Jednak nie oznacza to, że wirus zniknął. Wciąż możesz go przenosić na innych w okresie utajonym, chociaż ryzyko jest mniejsze.

Kiedy pojawiają się objawy?

Objawy zazwyczaj pojawiają się nagle od dwóch dni do dwóch tygodni po zakażeniu wirusem.

Pierwsze pojawienie się objawów nazywane jest wystąpieniem. Po leczeniu tego pierwszego wystąpienia, mogą występować kolejne przez następny rok, a czasem przez resztę życia.

Jak potwierdzić, czy mam opryszczkę narządów płciowych?

Opryszczka nie zawsze wywołuje objawy, dlatego najlepiej umówić się na wizytę u specjalisty. Lekarz może zdiagnozować chorobę, po prostu przyglądając się objawom.

Może również pobrać próbkę płynu z pęcherzyka i zbadać ją lub zlecić wykonanie badania krwi.

Prawdopodobnie zostaniesz zapytany o swoją historię seksualną. Bardzo ważne jest, abyś były szczery w swoich odpowiedziach. To pomoże określić, czy powinieneś zostać przebadany pod kątem innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych?

Pamiętaj, że nie ma leku na opryszczkę. Ale leki przeciwwirusowe mogą pomóc w zapobieganiu reprodukcji wirusa i zmniejszeniu liczby wystąpień. To także może zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa na innych.

Do powszechnie stosowanych leków przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu opryszczki należą:

– acyklowir (Zovirax)
– famcyklowir (Famvir)
– walacyklowir (Valtrex)

Dla niektórych osób stosowanie leków przy pierwszych objawach wystarczy. Ale jeśli masz częste wystąpienia, możliwe, że będziesz potrzebować codziennego leczenia.

Aby złagodzić ból i swędzenie, staraj się utrzymać higienę narządów płciowych i zachować je w jak najbardziej suchym stanie podczas wystąpienia. Możesz także stosować okłady z lodu kilka razy dziennie.

Podsumowanie

Opryszczka narządów płciowych jest stosunkowo częstym STI. Nie zawsze wywołuje objawy, więc jeśli istnieje szansa, że możesz być zakażony, najlepiej jak najszybciej wykonasz test, aby przypadkiem nie zarazić innych.

Chociaż nie ma leku na opryszczkę, leki przeciwwirusowe mogą pomóc w zmniejszeniu liczby wystąpień. Należy jednak pamiętać, że wciąż istnieje możliwość przeniesienia wirusa na innych podczas braku objawów, dlatego zawsze stosuj jakieś formy zabezpieczenia podczas aktywności seksualnej.