Przejdź do treści

Swędzenie penisa, co może być przyczyną? Domowe środki zaradcze.

Czas czytania: 4 minut

Swędzenie penisa może mieć wiele przyczyn, jedne są poważne inne mało istotne. Jedno jest pewne, jest to bardzo uciążliwe i denerwujące.

Sprawdź jakie mogą być przyczyny tej przypadłości i co możesz z tym zrobić.

Przyczyny swędzenia penisa

guzki

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych wywoływana przez wirus opryszczki pospolitej (HSV) może wywoływać ból i swędzenie w okolicy narządów płciowych i na penisie. Wirus może znajdować się w organizmie w stanie uśpienia przez lata, więc niektóre osoby zarażone HSV o tym nie wiedzą. Wraz ze swędzeniem może powodować powstawanie niewielkich skupisk pęcherzy wypełnionych płynem.

Liszaj lśniący

Lichen lśniący to zapalenie komórek skóry, które powoduje drobne guzki na różnych częściach ciała, w tym na penisie. Guzki są zwykle płaskie, wielkości szpilki i cielistego koloru.

Kandydoza (drożdżyca)

Kandydoza, znana również jako infekcja drożdżakowa, może rozwinąć się na główce prącia. Wraz ze swędzeniem pod napletkiem i na czubku prącia, stan ten może powodować pieczenie, zaczerwienienie, wysypkę i wydzielinę pod napletkiem przypominającą twarożek.

Brodawki narządów płciowych

Te małe guzki są spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), chorobę przenoszoną drogą płciową. Brodawki narządów płciowych mają cielisty kolor, przypominają kalafior i mogą czasami swędzieć i krwawić podczas stosunku.

Liszaj płaski i łuszczyca

Liszaj płaski to stan zapalny, który wpływa na włosy, paznokcie i skórę, w tym na penisa. Może powodować swędzące, płaskie guzki lub pęcherze.

Łuszczyca to kolejna przewlekła choroba skóry, która może wpływać na penisa. W tym stanie komórki skóry rozwijają się zbyt szybko, co powoduje gromadzenie się komórek skóry na powierzchni skóry. Powoduje to swędzące, czerwone plamy łuszczącej się skóry.

Świerzb

Świerzb to stan, w którym drobne roztocza kryją się pod powierzchnią skóry. Te roztocza mają tendencję do bytowania w fałdach skóry, ale mogą również zagnieździć się w skórze wokół penisa i męskich narządów płciowych.

Świerzb powoduje intensywne swędzenie i możesz zauważyć na swoim penisie drobne śladowe wgłębienia.

Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry to wysypka, która może rozwinąć się w przypadku kontaktu z alergenem. Może to obejmować mydła, perfumy i tkaniny. Wraz ze swędzeniem kontaktowe zapalenie skóry może powodować suchość skóry, czerwoną wysypkę narządów płciowych i drobne guzki.

Balanitis

Balanitis to zapalenie gruczołów prącia. Inne objawy to bolesność, swędzenie penisa, zaczerwienienie i obrzęk. Niektórzy mężczyźni doświadczają również bólu podczas oddawania moczu.

Wrośnięty włos

Wrastanie włosów u nasady penisa może powodować swędzenie i wytworzenie miękkiego guza.

Zapalenie cewki moczowej

Jest to zapalenie organu, która przenosi mocz z pęcherza na zewnątrz ciała. Inne objawy zapalenia cewki moczowej obejmują częste oddawanie moczu, trudności w oddawaniu moczu i krew w nasieniu.

Przyczyny swędzenia łonowego 

Nie każde swędzenie w okolicy pachwiny dotyczy penisa. Przyczyny, które mogą powodować swędzenie w tym obszarze, obejmują:

  • wszy łonowe to małe pasożytnicze owady, które przyczepiają się do włosów i skóry w okolicy łonowej
  • zapalenie mieszków włosowych to stan, w którym dochodzi do stanu zapalnego mieszków włosowych
  • mięczak zakaźny to łagodna infekcja wirusowa skóry
  • swędzenie pachwin to infekcja grzybicza skóry w okolicy narządów płciowych
  • wyprysk (atopowe zapalenie skóry) to stan, w którym skóra reaguje na alergen

Domowe sposoby na swędzenie penisa 

Drapanie może złagodzić swędzenie penisa, ale ulga może być tylko tymczasowa. A jeśli za bardzo się podrapiesz, istnieje ryzyko uszkodzeń i możliwej infekcji skóry. Kilka domowych środków może złagodzić swędzenie i zatrzymać stan zapalny.

Zimny ​​okład

Ten zabieg może złagodzić swędzenie spowodowane świerzbem, kontaktowym zapaleniem skóry lub wrastającymi włosami. Nałóż wilgotną, zimną szmatkę na penisa na 5 do 10 minut lub okład z lodu owinięty w ręcznik. Chłodzący efekt zimnego kompresu może również złagodzić stany zapalne spowodowane zapaleniem żołędzia lub zapaleniem cewki moczowej.

Ocet jabłkowy

Jeśli łuszczyca powoduje swędzenie penisa, ocet jabłkowy może powstrzymać swędzenie i podrażnienie. Wymieszaj jedną część octu jabłkowego z jedną częścią wody. Nałóż roztwór bezpośrednio na penisa, a po wyschnięciu spłucz.

Nie używaj octu, jeśli masz pęknięcie lub uszkodzenia skóry, ponieważ może to spowodować oparzenie skóry.

Sól z Morza Martwego

Innym lekarstwem na swędzenie penisa z powodu łuszczycy jest sól z Morza Martwego lub sól Epsom. Dodaj sól do ciepłej kąpieli i mocz się przez około 15 minut.

Soda oczyszczona

Jeśli masz pleśniawki lub drożdżycę na penisie, stosowanie sody oczyszczonej może zmniejszyć swędzenie. Dodaj 1 szklankę sody oczyszczonej do letniej kąpieli oraz wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą, aby uzyskać pastę. Nałóż pastę na penisa, a następnie spłukuj przez kilka minut.

Zabiegi medyczne na swędzenie penisa

mężczyzna

Możesz potrzebować kremu do stosowania miejscowego, jeśli domowe środki zaradcze nie są skuteczne. Rodzaj leku zależy od przyczyny swędzenia.

Przykłady leków:

  • antybiotyk (łagodzi infekcje wywołane przez bakterie na skórze)
  • kremy sterydowe i hydrokortyzon (łagodzi swędzenie skóry, zaczerwienienie i stany zapalne)
  • leki przeciwgrzybicze (eliminuje infekcje grzybicze, w tym infekcje drożdżakowe)
  • antyhistamina (łagodzi podrażnienia skóry spowodowane alergią)

Kiedy iść do lekarza? 

Niektóre przyczyny swędzenia penisa nie wymagają wizyty u lekarza. Na przykład wrastający włos sam się zagoi po około tygodniu. Podobnie swędzenie, zaczerwienienie i stan zapalny spowodowany kontaktowym zapaleniem skóry mogą ustąpić, gdy nie będziesz już narażony na działanie alergenu lub substancji drażniącej.

Niektóre schorzenia mogą jednak nie ustąpić bez leczenia.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli swędzenie penisa jest intensywne lub nie ustępuje, lub jeśli masz towarzyszące objawy, takie jak wydzielina, pęcherze, ból lub wysypka.

Lekarz może zdiagnozować przyczynę swędzenia prącia po zbadaniu skóry. Lub może pobrać wymaz z twojego penisa i wysłać próbkę do laboratorium. Może to potwierdzić lub wykluczyć infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze.

Swędzenie penisa, jak zapobiegać? 

Unikaj substancji, które powodują podrażnienia, jeśli masz kontaktowe zapalenie skóry. Obejmuje to mydła zapachowe i perfumowane oraz niektóre tkaniny lub materiały.

Praktykowanie dobrej higieny może również zmniejszyć swędzenie. Codziennie się kąp lub bierz prysznic i dokładnie spłukuj mydło ze stref intymnych. Upewnij się, że myjesz penisa pod napletkiem, aby usunąć martwe komórki skóry, brud i bakterie, które mogą powodować podrażnienie i swędzenie członka.

Ważne jest również całkowite osuszenie ciała po kąpieli. Wilgoć może sprzyjać wzrostowi drożdży.

Jeśli miałeś już wrastające włoski, unikaj dokładnego golenia, gól się w kierunku wzrostu włosów i nakładaj krem ​​lub piankę przed goleniem, aby zmiękczyć skórę.

Noś też luźną bieliznę. Ciasna może powodować tarcie i wysypkę skórną.