Przejdź do treści

Kiedy penis zaczyna i przestaje rosnąć?

Czas czytania: 3 minut

Najczęściej wzrostu penisa następuje w okresie dojrzewania, a kończy się nawet w wieku 20 lat. Dojrzewanie zwykle rozpoczyna się w wieku od 9 do 14 lat i trwa około 5 lat, w zależności od wieku, w którym się rozpoczyna. Jednak zanim osiągniesz 18 lub 19 lat, prawdopodobnie już nie urośnie ani nie zwiększy swojej średnicy.

Tempo wzrostu różni się w zależności od mężczyzny. Badanie z 2010 r. wykazało, że średnie tempo wzrostu prącia wynosi mniej niż 1,2 cm rocznie w okresie od 11 do 15 lat, po czym tempo wzrostu spada i trwa do około 19 roku życia.

Produkcję nasienia rozpoczynasz również w okresie dojrzewania. W tym czasie częściej pojawiają się również erekcje i wytryski.

Jaki jest średni rozmiar penisa?

sucha skóra

Rozmiar penisa zależy od ekspozycji na hormony i różni się znacznie w zależności od mężczyzny. Średnia długość dla wiotkiego to od 8,6 do 9,4 cm, dla penisa we wzwodzie to 13-14,5 cm. Średni obwód penisa w stanie erekcji wynosi od 9-10 cm.

Czy możesz powiększyć swojego penisa?

Istnieje lukratywny rynek pigułek, balsamów i urządzeń, mówiący, że zwiększają rozmiar prącia. Jednak nie ma naukowych dowodów na to, że którykolwiek z tych produktów robi to, co twierdzi producent.

Czy możesz zwiększyć rozmiar penisa za pomocą operacji?

Istnieje procedura chirurgiczna, znana jako penoplastyka, która może zwiększyć długość wiotkiego penisa, ale nie wpływa na długość w stanie erekcji. Polega na przecięciu więzadła, które łączy penisa z kością łonową. Ta procedura może spowodować, że twoja erekcja nie będzie tak wielka, jak przed zabiegiem.

Czy pompa próżniowa może zwiększyć rozmiar penisa?

Pompki próżniowe mogą pomóc niektórym mężczyznom z zaburzeniami erekcji osiągnąć erekcję, ale próżnia nie zwiększa długości ani grubości prącia.

Czy suplementy testosteronu zwiększają rozmiar?

Możesz się zastanawiać, czy suplementy testosteronu mogą pomóc pobudzić wzrost penisa. Istnieje wiele firm, które tak twierdzą, ale nie ma badań naukowych, które by to potwierdzały.

Czy rozmiar ma znaczenie?

kalorii seks

Badanie z 2006 roku opublikowane w czasopiśmie Psychology of Men & Masculinity wykazało, że mężczyźni są znacznie bardziej zaniepokojeni rozmiarem swojego penisa niż ich partnerki. Wielu mężczyzn zastanawia się, czy ich penisy są wystarczająco duże, 85% kobiet biorących udział w badaniu stwierdziło, że są zadowolone z rozmiaru przyrodzenia swojego partnera. Tylko 14% chciało, aby ich partner miała większego penisa.

W większości przypadków rozmiar prącia nie wpływa na Twoją zdolność do angażowania się w czynności seksualne. Nie jest to również oznaką twojej męskości ani poziomu testosteronu.

Mikropenis

Mikropenis to stan, w którym penis małego chłopca jest poniżej normalnego zakresu rozmiarów dla niemowlęcia w tym samym wieku. Średnia długość prącia nowonarodzonego chłopca wynosi od 2,8 do 4 cm, a średni obwód od 9-13 mm. Pomiaru dokonuje się poprzez ostrożne rozciąganie prącia.

Mikropenis może być objawem zaburzeń hormonalnych wpływających na rozwój narządów płciowych chłopca. Zaburzenia te mogą również dotyczyć przysadki mózgowej lub podwzgórza. Zwykle badanie fizykalne jest wystarczające do zdiagnozowania mikropenisa. Terapia hormonalna może być pomocna dla niektórych dzieci z tym schorzeniem.

Czy powinieneś porozmawiać z kimś o rozmiarze swojego penisa?

Jeśli martwisz się rozmiarem swojego penisa lub masz inne pytania dotyczące prącia, jąder i zdrowia seksualnego, skontaktuj się z urologiem. Możesz zacząć od lekarza pierwszego kontaktu, ale urolog może być bardziej pomocny w:

  • diagnozowaniu problemów
  • upewnieniu się, czy wszystko jest w porządku
  • zapewnieniu ci leczenie
  • odpowiedzeniu na inne pytania

A jeśli masz pytania lub wątpliwości, nie jesteś sam. Badania pokazują, że tylko 55% mężczyzn jest zadowolonych z rozmiaru swojego penisa.

Jeśli jesteś rodzicem i podejrzewasz, że Twoje dziecko ma mikropenis lub inne nieprawidłowości dotyczące narządów płciowych lub rozwoju, porozmawiaj z pediatrą. Być może będziecie musieli udać się do urologa, który leczy dzieci.

Tagi: