Przejdź do treści

Jak zwiększyć szanse aby zajść w ciążę?

Czas czytania: 4 minut

Po podjęciu decyzji o urodzeniu dziecka wiele kobiet stara się zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zajść w ciążę w jak najszybszym czasie. Ale należy pamiętać, że może to zająć trochę czasu.

Zdrowa 30-letnia kobieta ma tylko 20% szans na zajście w ciążę każdego miesiąca. To normalne, że trwa to kilka miesięcy lub dłużej.

Jeśli pragniesz zajść w ciążę, możesz podjąć kilka kroków, aby „próby” były bardziej skuteczne.

Oto jak bezpiecznie zwiększyć swoje szanse.

Podstawy zapłodnienia

Kiedy byliście nastolatkami to wszyscy wam powtarzali, że można zajść w ciążę za każdym razem, gdy uprawiacie seks. Ale tak naprawdę jest to trochę bardziej skomplikowane.

Każdego miesiąca w twoim ciele zachodzi szereg zmian hormonalnych, które powodują wzrost i dojrzewanie komórki jajowej w jajniku. Cykl każdej kobiety jest inny. Proces ten trwa średnio około 2 tygodni i zaczyna się od miesiączki.

Gdy jajo jest dojrzałe, jest uwalniane z jajnika w procesie znanym owulacją. Jajo następnie przemieszcza się w dół jajowodu w kierunku macicy. Przeżywa ono tylko około 24 godziny po uwolnieniu.

Jeśli w tym czasie komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik, będzie przemieszczać się w dół w kierunku macicy. Następnie wszczepi się do wyściółki macicy.

Kluczem do sukcesu jest uprawianie seksu w dniach przed i podczas owulacji. W ten sposób plemniki znajdą się w jajowodach po uwolnieniu komórki jajowej. Ułatwia to zapłodnienie. Plemniki mogą przetrwać w żeńskim układzie rozrodczym do 4 lub 5 dni.

Kiedy jesteś najbardziej płodna?

bez orgazmu

Najlepszym sposobem na zwiększenie szans na szybkie zajście w ciążę jest upewnienie się, że uprawiasz seks we właściwym czasie cyklu.

Jeśli masz regularne cykle, będziesz mieć owulację na około 2 tygodnie przed okresem. Oznacza to, że okres płodności przypada na 7 dni przed spodziewaną owulacją.

Jeśli masz nieregularne cykle, może być trochę trudniej przewidzieć, kiedy będziesz mieć owulację i kiedy nadejdzie okres płodności.

Istnieje wiele technik, które pomogą dokładniej określić swoją owulację i okres płodności.

Zestaw do przewidywania owulacji

Zestawy te są podobne do testu ciążowego. Każdego ranka będziesz oddawać mocz na paski testowe, zaczynając na kilka dni przed spodziewaną owulacją.

Paski testowe wykrywają hormon luteinizujący (LH). Wzrasta on tuż przed owulacją.

Gdy uzyskasz pozytywny wynik, powinnaś uprawiać seks tego dnia i przez kilka następnych dni. Te zestawy testowe są dostępne bez recepty w aptece.

Temperatura ciała

Mierząc temperaturę ciała każdego ranka przed wstaniem z łóżka, możesz być w stanie wykryć najpierw bardzo niewielki spadek, a następnie bardzo niewielki wzrost temperatury przez 3 poranki z rzędu.

Wzrost temperatury może wynosić nawet pół stopnia. Może to być sygnał, że masz owulację. Pamiętaj, że komórka jajowa przeżywa tylko około 24 godzin po owulacji, więc to tak zwane płodne okno może nie być dobrym wskaźnikiem tego, kiedy powinnaś uprawiać seks.

Ta metoda nie zawsze jest niezawodna, obejmuje różne czynniki, takie jak infekcja, które mogą powodować wzrost temperatury. Niektóre kobiety mają również trudności z wykryciem wzrostu temperatury.

Zmiany śluzu szyjkowego

Wraz z rozwojem pęcherzyka jajnikowego, małego worka w jajniku zawierającego dojrzewającą komórkę jajową wzrasta poziom estrogenu. Ten wzrost estrogenu powoduje, że śluz szyjki macicy staje się gęsty i śliski. Możesz również zauważyć wzrost ilości śluzu szyjkowego.

Kiedy zauważysz te zmiany, powinnaś zacząć uprawiać seks codziennie lub co drugi dzień, aż do owulacji. Po wystąpieniu owulacji śluz szyjki macicy stanie się gęsty i lepki. Może również wydawać się mętny.

Monitorowanie pęcherzyków

Jeśli masz trudności ze śledzeniem owulacji za pomocą powyższych metod, możesz porozmawiać z lekarzem o dostępnych opcjach leczenia. Lekarze będą Cię monitorować za pomocą regularnych badań hormonów krwi i USG Twoich jajników. Pomoże ci to dokładnie wskazać, kiedy nastąpi owulacja.

Pozycje, orgazmy i lubrykanty

Istnieje wiele mitów na temat seksu, płodności i tego, jak zwiększyć prawdopodobieństwo, aby zajść w ciążę. Niektóre z nich zalecają różne pozycje lub utrzymywanie bioder uniesionych po seksie.

Inni twierdzą, że jeśli kobieta osiąga orgazm (lub nie), poczęcie jest bardziej prawdopodobne. Niestety nie ma badań potwierdzających te twierdzenia.

Jedyną rzeczą, o której powinnaś pomyśleć, jest lubrykant. Niektóre produkty mogą zmniejszać ruchliwość i żywotność plemników. Są one ważne podczas próby zajścia w ciążę.

Zdrowe ciało, zdrowa ciąża

kobieta

Zanim spróbujesz zajść w ciążę, przebadaj się i postaraj się być tak zdrową, jak to tylko możliwe.

Podczas wizyty poprzedzającej poczęcie, porozmawiaj z lekarzem o istniejących problemach zdrowotnych i wykonaj badania przesiewowe w kierunku chorób genetycznych.

Twój lekarz może zalecić zmianę stylu życia przed zajściem w ciążę. Na przykład:

  • zmniejszenie wagi ciała
  • zmiana nawyków żywieniowych/ćwiczeniowych
  • eliminacja alkoholu
  • rzucenie palenie, jeśli palisz
  • ograniczenie kofeiny

Jeśli pijesz dużo kawy lub napojów gazowanych, najlepiej zrobić to już teraz. Aktualne zalecenia to ograniczenie spożycia kofeiny do mniej niż 200 mg dziennie. Odpowiada to filiżance kawy o pojemności 350ml.

Powinnaś również zacząć przyjmować prenatalną witaminę zawierającą co najmniej 400 mikrogramów kwasu foliowego, gdy tylko zdecydujesz się zajść w ciążę. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka niektórych wad wrodzonych.

Kiedy udać się do lekarza?

Większość zdrowych par może zajść w ciążę w ciągu roku od rozpoczęcia prób. Jeśli nie zajdziesz w ciążę w ciągu roku i masz mniej niż 35 lat, powinnaś udać się do lekarza w celu oceny płodności.

Jeśli masz ponad 35 lat, powinnaś odczekać tylko 6 miesięcy przed wizytą u lekarza.

Pary powinny również udać się do specjalisty ds. płodności, jeśli występowały wielokrotne poronienia lub wiedzą, że mają chorobę genetyczną lub inną, która może wpływać na ich płodność.

Tagi: