Przejdź do treści

Na czym polega zabieg leczenia kanałowego?

Czas czytania: 2 minut

Leczenie kanałowe (endodontyczne) to usunięcie miazgi z kanałów korzeniowych zęba. Na czym polega leczenie kanałowe i jaki jest jego przebieg?

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zęba należy przeprowadzić, jeżeli jego miazga została nieodwracalnie uszkodzona. Z komory i kanałów zębowych usuwa się tkankę zakażoną przez bakterie pochodzące z ubytku próchnicowego. Po oczyszczeniu i opracowaniu kanałów wypełnia się je specjalnymi materiałami zabezpieczającymi, a ząb odbudowuje tradycyjnym wypełnieniem lub koroną.

Kiedy wykonuje się zabieg leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe stosowane jest w przypadku stanu zapalnego miazgi, spowodowanego zaniedbaniem lub złym leczeniem próchnicy. Dentysta może je również zaproponować, jeżeli ząb uległ poważnemu urazowi. Rozwój nowoczesnych technologii pozwala po leczeniu kanałowym zachować własne zęby, dawniej skazane od razu na usunięcie.

Wskazania do leczenia kanałowego

Poza rozległym stanem próchnicowym, który powoduje nieodwracalne zapalenie miazgi zęba, wskazaniami do przeprowadzenia leczenia kanałowego są:

  • martwica miazgi;
  • próchnica wtórna, która pojawia się wokół opracowanych już zębów;
  • urazy powodujące złamanie korony i odsłonięcie miazgi zęba;
  • mikrourazy powstające pod wpływem bodźców mechanicznych (po nieprawidłowym wypełnieniu, uzupełnieniu protetycznym lub w wyniku bruksizmu – zgrzytania zębami);
  • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe (np. niedopełnienie kanału);
  • zmiany okołowierzchołkowe diagnozowane na podstawie zdjęć RTG.

Zmiany chorobowe lekarz ocenia na podstawie wywiadu z pacjentem, standardowego badania jamy ustnej oraz zdjęć radiologicznych. Sygnałem, który powinien skłonić pacjenta do jak najszybszego podjęcia leczenia są dolegliwości bólowe. Jeśli pojawiają się one sporadycznie, np. w czasie picia zimnych i gorących napojów, są zazwyczaj oznaką początkowego zapalenia miazgi, którą można jeszcze wyleczyć, zachowując żywotność zęba.

Przeciwwskazania do zabiegu leczenia kanałowego

Ząb może nie nadawać się do leczenia endodontycznego ze względu na zły stan kliniczny. W przypadku zbyt dużego zniszczenia ścian sięgającego pod dziąsło lub rozległych uszkodzeń ozębnej wokół korzeni, leczenie kanałowe może być nieskuteczne lub nawet niemożliwe do wykonania. Dlatego też dla prawidłowej oceny stanu zęba istotne jest wykonanie zdjęcia RTG.

Decyzję o podjęciu leczenia zęba kanałowo należy szczególnie ostrożnie podejmować w przypadku osób z chorobami podwyższonego ryzyka jak:

  • schorzenia serca,
  • schorzenia stawów,
  • schorzenia nerek,
  • niektóre zaburzenia endokrynologiczne,
  • stany obniżenia odporności,
  • cukrzyca insulinozależna.

U pacjentów cierpiących na wymienione choroby, możliwe jest leczenie kanałowe zębów, jednak najczęściej musi być ono poprzedzone podaniem osłaniającej dawki antybiotyku. Zapobiega to zapaleniu innych narządów spowodowanego wysiewem bakterii do organizmu w trakcie zabiegu.

Przebieg leczenia

Po diagnozie z wykorzystaniem zdjęć rentgenowskich, które pozwalają na ocenę kanałów korzeniowych, dentysta przystępuje do zabiegu, otwierając ząb w znieczuleniu miejscowym, usuwając próchnicę i tworząc dojście do kanałów. W trakcie leczenia zakładany jest koferdam – specjalna osłona gumowa, która izoluje nadmiar śliny od wnętrza zęba.

W kolejnym etapie dentysta usuwa miazgę z komory i kanałów, poszerza je specjalnymi pilnikami i poddaje dezynfekcji poprzez płukanie specjalnym płynem, dzięki któremu pozbywa się resztek miazgi i bakterii. Długość kanałów wielokrotnie jest sprawdzana endometrem, co umożliwia ich dokładne opracowanie i zwiększa powodzenie leczenia.

Po dokładnym zdezynfekowaniu i opracowaniu, lekarz przystępuje do osuszania i wypełniania kanałów materiałem termoplastycznym – gutaperką, który przeciwdziała ponownemu zakażeniu. Na koniec ząb odbudowuje się tradycyjnym wypełnieniem lub koroną protetyczną. Wykonywane jest również ponownie zdjęcie RTG, aby sprawdzić efekty zabiegu.

Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy na skutek usunięcia tkanek zapewniających jego ukrwienie. Jednak prawidłowo przeprowadzony zabieg powoduje, że może on jeszcze przez wiele lat posłużyć pacjentowi.

Endodoncja w Warszawie

Wykwalifikowana kadra stomatologiczna pracująca w warszawskiej klinice Warsaw Dental Center przeprowadza zabiegi leczenia endodontycznego w pełni profesjonalnie i bezboleśnie. Dokładna diagnostyka z użyciem najnowocześniejszego sprzętu i bezstresowe leczenie dzięki stosowaniu znieczulenia powodują, że jest to miejsce przyjazne pacjentom, które pozwoli im zadbać o zdrowie zębów.