Przejdź do treści

Ból pochwy po seksie, sprawdź jakie są przyczyny

Czas czytania: 5 minut

Jeśli po stosunku odczuwasz ból pochwy, ważne, aby zrozumieć, skąd pochodzi, aby móc zdiagnozować potencjalną przyczynę i najlepsze jej leczenie.

Pochwa jest długim, umięśnionym kanałem biegnącym od ujścia pochwy do szyjki macicy.

Srom obejmuje wargi sromowe, łechtaczkę, otwór pochwy i otwór cewki moczowej. Wargi sromowe to fałdy skóry wokół otworu pochwy.

Wiele kobiet mówi „pochwa”, kiedy naprawdę mają na myśli „srom”. Wyjaśnimy te różnice, gdy będziesz czytać ten artykuł.

Jeśli odczuwasz ból w pochwie lub sromie po penetracji seksualnej, istnieje kilka przyczyn, dlaczego może się to zdarzyć. Możesz leczyć lub zapobiegać większości z nich. Rzadko może być on oznaką nagłego wypadku.

Przyjrzyjmy się wielu przyczynom bólu pochwy po aktywności seksualnej, jak zapobiegać mu i co możesz zrobić, aby go leczyć.

Przyczyny bólu pochwy po seksie

ból kobieta

Za bólem pochwy po penetracji seksualnej może kryć się kilka przyczyn, oto one:

Brak nawilżenia

Kiedy jesteś podniecona, twoje ciało uwalnia naturalne nawilżenie. Ale czasami to nie wystarcza. Jeśli twoje podniecenie seksualne jest niewielkie lub za szybko zaczynasz współżyć, możesz doświadczyć nieco większego tarcia niż zwykle.

To tarcie może powodować maleńkie, mikroskopijne pęknięcia w pochwie, które mogą powodować ból i dyskomfort. W niektórych przypadkach może to prowadzić do infekcji.

Przedłużony lub energiczny seks

Jeśli penetracja seksualna stanie się nieco „szorstka”, możesz odczuwać ból lub dyskomfort, zarówno w pochwie, jak i wokół sromu. Tarcie i dodatkowy nacisk mogą podrażnić wrażliwą tkankę.

Jeśli ty lub twój partner używaliście palców, zabawki erotycznej lub innego przedmiotu podczas aktywności seksualnej, możesz również odczuwać dodatkowy ból.

W zależności od materiału, z którego wykonane są zabawki erotycznej, niektóre mogą wymagać dodatkowego nawilżenia w celu zmniejszenia tarcia. Niewłaściwe używanie zabawek erotycznych może również powodować ból po aktywności seksualnej.

Reakcja alergiczna na prezerwatywy, lubrykanty lub inne produkty

Reakcja alergiczna na prezerwatywy, lubrykanty lub inne produktu, które przynosisz do sypialni może spowodować ból tam na dole.

Może również powodować podrażnienie narządów płciowych w sromie. Jeśli coś zostało włożone do pochwy, ból może rozciągać się, aż do kanału.

Infekcje przenoszone drogą płciową 

Ból pochwy podczas seksu może być pierwszym objawem chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydia, rzeżączka lub opryszczka narządów płciowych.

Jeśli się nie przebadałaś, rozważ badanie przesiewowe, aby wykluczyć infekcje. Jeśli twój partner się nie przebadał, poproś go również o badanie przesiewowe. Leczenie was obojga jest niezbędne, aby zapobiec przyszłym reinfekcjom.

Drożdżaki

Ból po aktywności seksualnej w obrębie sromu lub pochwy jest jednym z najczęstszych objawów infekcji drożdżakowej. Inne jej objawy to:

 • swędzenie pochwy
 • obrzęk
 • ból podczas oddawania moczu

Zakażenie dróg moczowych (ZUM)

ZUM może powodować nie tylko ból podczas oddawania moczu. Może również powodować go w okolicy pochwy i miednicy.

Jeśli masz ZUM podczas stosunku płciowego, możesz doświadczyć dodatkowego podrażnienia i stanu zapalnego.

Torbiel Bartholina

Dwa gruczoły Bartholina znajdują się po obu stronach ujścia pochwy. Zapewniają naturalne nawilżenie pochwy.

Czasami te cysty lub przewody, które przenoszą płyn, mogą zostać zablokowane. Powoduje to delikatne, wypełnione płynem guzki po jednej stronie ujścia pochwy.

Aktywność seksualna może podrażniać torbiele Bartholina i otaczającą je tkankę, co może powodować nieoczekiwany ból.

Klimakterium

Przed menopauzą i w jej trakcie poziom hormonów w organizmie zmienia się dramatycznie. Przy mniejszej ilości estrogenu organizm wytwarza mniej własnego naturalnego nawilżenia.

Dodatkowo tkanka pochwy staje się bardziej sucha i cieńsza. To może sprawić, że seks będzie bardziej nieprzyjemny, a nawet bolesny.

Zapalenie pochwy

Zmiana naturalnej równowagi bakteryjnej pochwy może spowodować stan zapalny. Ten stan, zwany zapaleniem pochwy, może również powodować swędzenie i pojawienie się wydzieliny.

Ból może być obecny w pochwie lub wargach sromowych nawet bez kontaktu seksualnego. Aktywność seksualna może ją zwiększyć lub uczynić bardziej zauważalną.

Ból sromu

Dotyk podczas seksu może powodować ból sromu, zarówno z powodu tarcia, jak i nacisku. Jeśli występuje przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, może to być objaw choroby, takiej jak owrzodzenie sromu.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli podrażnienie sromu utrzymuje się dłużej niż kilka godzin lub dni. Możesz mieć poważniejszy problem, taki jak wulwodynia.

Wulwodynia

Vulvodynia to ból sromu trwający co najmniej 3 miesiące. Nie jest jasne, co powoduje ten stan, ale nie jest to rzadkie.

Oprócz bólu po aktywności seksualnej możesz odczuwać pulsowanie, pieczenie lub kłucie w okolicy pochwy. W ciężkich przypadkach wrażliwość jest tak duża, że ​​noszenie odzieży lub wykonywanie codziennych czynności jest prawie niemożliwe.

Endometrioza

Endometrioza występuje, gdy tkanka podobna do endometrium rośnie poza macicą w obszarach takich jak jajniki, brzuch i jelita.

Ból podczas stosunku płciowego i bolesne miesiączki są częstymi objawami endometriozy. Ten ból może być odczuwany głębiej w ciele, np. w miednicy lub górnej części pochwy.

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to nienowotworowe narośle, które mogą rozwijać się na lub w macicy. Kiedy stają się duże, mogą być dość bolesne. Jeśli masz mięśniaki macicy, możesz odczuwać ból w miednicy po aktywności seksualnej.

Choroba zapalna miednicy (PID)

PID to infekcja bakteryjna. Niektóre z tych samych bakterii, które powodują choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka i chlamydia, mogą powodować PID. Infekcja może rozprzestrzenić się na:

 • macicę
 • jajowody
 • szyjkę macicy
 • jajniki

PID może powodować:

 • ból w miednicy
 • bolesny stosunek seksualny
 • bolesne oddawanie moczu
 • krwawienie
 • upławy

Pochwica

Pochwica powoduje, że mięśnie w pochwie i jej okolicach oraz otwór pochwy same się kurczą. To odcina pochwę i może sprawić, że penetracja podczas seksu będzie niewygodna, jeśli nie niemożliwa.

Jeśli jesteś w stanie odbyć stosunek płciowy, rezultatem może być ból w pochwie i wokół otworu pochwy po aktywności seksualnej.

Napięte mięśnie dna miednicy

Napięte mięśnie dna miednicy mogą powodować niewygodny stosunek seksualny. Mięśnie dna miednicy mogą się napinać w wyniku:

 • słabej postawy
 • niektórych rodzajów aktywności fizycznej, np. jazda na rowerze
 • naturalnie napiętej struktury mięśni w miednicy i wokół niej

Odwrócony Kegel może pomóc. Zamiast napinać i przytrzymywać mięśnie, aby budować siłę, będziesz musiała popracować nad ich rozluźnieniem.

Opuchnięte wargi sromowe po seksie

Obrzęk i podrażnienie warg sromowych po aktywności seksualnej nie zawsze są normalne. W końcu te tkanki naturalnie pęcznieją z pobudzenia, gdy krew i płyny przesuwają się w te okolice.

Ale jeśli oprócz stanu zapalnego odczuwasz ból, możesz mieć niewielkie podrażnienie spowodowane tarciem i naciskiem. Powinno one zniknąć w ciągu kilka godzin lub następnego dnia.

Umów się na wizytę u lekarza, jeśli obrzęk warg sromowych utrzymuje się lub jeśli zaczynasz odczuwać inne objawy, takie jak:

 • bolesne oddawanie moczu
 • pulsacje
 • palenie

Mogą to być objawy infekcji wymagającej leczenia.

Jak znaleźć ulgę w bólu?

kobieta łóżko

Niektóre z tych schorzeń można leczyć w domu. Inni mogą potrzebować pomocy lekarza.

Worek lodu

Ból spowodowany tarciem lub naciskiem powinien zakończyć się samoistnie w ciągu kilku godzin. W międzyczasie okład z lodu może pomóc złagodzić dyskomfort sromu.

Trzymaj lód przez 5 do 10 minut. Nie umieszczaj okładu lodowego bezpośrednio na sromie, użyj ręcznika pomiędzy. Nie wkładaj też opakowania z lodem do pochwy.

Jeśli używanie okładu z lodem jest niewygodne lub bolesne, skonsultuj się z lekarzem.

Antybiotyki

Antybiotyki na receptę mogą leczyć infekcje, takie jak ZUM, PID i niektóre choroby przenoszone drogą płciową. Niektóre leki dostępne bez recepty są również dostępne w przypadku infekcji drożdżakami. Jednak wskazane jest, aby przed samoleczeniem poprosić o diagnozę i zalecane leczenie od lekarza.

Leczenie hormonalne

Hormonalna terapia zastępcza może przynieść korzyści niektórym osobom. Pozwala to organizmowi na stopniowe dostosowywanie się do zmian hormonalnych spowodowanych np. menopauzą. Może również pomóc przywrócić naturalne nawilżenie i zmniejszyć bolesną penetrację seksualną.

Lekarz może przepisać hormonalną kontrolę urodzeń osobom z endometriozą. Może to zatrzymać bolesne epizody.

Chirurgia

Jeśli masz torbiel Bartholina lub mięśniaki macicy, lekarz może zalecić operacyjne ich usunięcie. W przypadku torbieli przed usunięciem gruczołu można podjąć próbę drenażu.

Lubrykanty

Jeśli chcesz pomóc w zmniejszeniu tarcia, użyj lubrykant. Wybierz taki na bazie wody, ponieważ rzadziej podrażniają delikatną skórę pochwy i sromu.

Lubrykanty na bazie oleju mogą rozkładać prezerwatywy, co może powodować pęknięcia.

Nie bój się ponownie aplikować żel, jeśli poczujesz podrażnienie. Jeśli chodzi o lubrykanty, więcej prawie zawsze jest lepsze.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Odwrócony Kegel może pomóc rozluźnić mięśnie dna miednicy. Może to nie tylko zmniejszyć ból po stosunku seksualnym, ale także sprawić, że penetracja seksualna będzie przyjemniejsza od samego początku.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż dzień lub dwa lub wystąpi krwawienie lub nietypowa wydzielina, skontaktuj się z lekarzem.  Może on postawić diagnozę i zapewnić odpowiednie leczenie. Wcześniejsze leczenie może zapobiec dalszym powikłaniom.