Przejdź do treści

Co to jest endometrioza i czy da się ją wyleczyć?

Czas czytania: 6 minut

Endometrioza to zaburzenie, w którym tkanka podobna do tkanki tworzącej wyściółkę macicy wyrasta poza jamę macicy. Wyściółka twojej macicy nazywa się endometrium.

Endometrioza występuje, gdy tkanka endometrium rośnie na jajnikach, jelitach i tkankach wyściełających miednicę. To niezwykłe, że tkanka endometrium rozprzestrzenia się poza obszar miednicy, ale nie jest to niemożliwe. Tkanka endometrium rosnąca poza macicą jest nazywana implantem endometrium.

Hormonalne zmiany w Twoim cyklu miesiączkowym wpływają na przemieszczoną tkankę endometrium, powodując stan zapalny i bolesność. Oznacza to, że tkanka będzie rosnąć, gęstnieć i rozpadać się. Z biegiem czasu tkanka, która uległa rozpadowi, nie ma, dokąd się wydostać i zostaje uwięziona w miednicy.

Ta tkanka uwięziona w miednicy może powodować:

 • podrażnienie
 • tworzenie się blizn
 • zrosty, w których tkanka łączy ze sobą narządy miednicy
 • silny ból podczas miesiączki
 • problemy z płodnością

Endometrioza jest częstym schorzeniem ginekologicznym, dotykającym nawet 10 procent kobiet. Nie jesteś sama, jeśli masz to zaburzenie.

Objawy endometriozy

Objawy endometriozy są różne. Niektóre kobiety doświadczają łagodnych, ale inne mogą mieć od umiarkowanych do ciężkich. Nasilenie bólu nie wskazuje stopnia ani stadium choroby. Możesz mieć łagodną postać choroby, ale odczuwać bolesny ból. Możliwe jest również wystąpienie ciężkiej postaci i bardzo niewielkiego dyskomfortu.

Ból miednicy jest najczęstszym objawem endometriozy. Mogą również wystąpić następujące objawy:

 • bolesne miesiączki
 • ból w dolnej części brzucha przed i podczas miesiączki
 • skurcze w ciągu jednego lub dwóch tygodni wokół miesiączki
 • obfite krwawienie miesiączkowe lub krwawienie między miesiączkami
 • bezpłodność
 • ból po stosunku płciowym
 • dyskomfort przy wypróżnianiu
 • ból w dole pleców, który może wystąpić w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego

Możesz również nie mieć żadnych objawów. Ważne jest, abyś regularnie przechodziła badania ginekologiczne, które pozwolą Twojemu ginekologowi monitorować wszelkie zmiany. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dwa lub więcej z powyższych objawów.

Leczenie endometriozy

Co zrozumiałe, chcesz szybko pozbyć się bólu i innych objawów endometriozy. Ten stan może zakłócić twoje życie, jeśli nie jest leczony. Endometriozę nie można wyleczyć, ale jej objawy można leczyć.

Dostępne są opcje medyczne i chirurgiczne, które pomogą zmniejszyć objawy i opanować potencjalne powikłania. Twój lekarz może najpierw spróbować leczenia zachowawczego. Potem może zalecić operację, jeśli stan się nie poprawi.

Uzyskanie diagnozy i metody leczenia we wczesnym stadium choroby może być frustrujące. Ze względu na problemy z płodnością, ból i strach, że nie ma ulgi, choroba ta może być trudna do opanowania psychicznie. Rozważ znalezienie grupy wsparcia lub poszerzenie wiedzy na temat tego stanu.

Leczenie obejmuje:

Leki przeciwbólowe

Możesz wypróbować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, ale nie we wszystkich przypadkach są one skuteczne.

Terapia hormonalna

Przyjmowanie dodatkowych hormonów może czasami złagodzić ból i zatrzymać postęp endometriozy. Terapia hormonalna pomaga organizmowi regulować comiesięczne zmiany hormonalne, które sprzyjają wzrostowi tkanki i występują w przypadku endometriozy.

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Hormonalne środki antykoncepcyjne zmniejszają płodność, zapobiegając comiesięcznemu wzrostowi i gromadzeniu się tkanki endometrium. Pigułki antykoncepcyjne, plastry i krążki dopochwowe mogą zmniejszyć lub nawet wyeliminować ból w mniej ciężkiej endometriozie.

Wstrzyknięcie medroksyprogesteronu (Depo-Provera) jest również skuteczne w zatrzymywaniu miesiączki. Powstrzymuje wzrost implantów endometrium. Łagodzi ból i inne objawy. Może to jednak nie być dobry wybór ze względu na ryzyko zmniejszonej produkcji kości, przyrostu masy ciała i zwiększonej częstości występowania depresji w niektórych przypadkach.

Agoniści i antagoniści hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH)

Kobiety przyjmują agonistów i antagonistów hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH) w celu zablokowania produkcji estrogenu, który stymuluje jajniki. Estrogen to hormon odpowiedzialny głównie za rozwój kobiecych cech płciowych. Zablokowanie produkcji estrogenu zapobiega miesiączce i tworzy sztuczną menopauzę.

Terapia GnRH ma skutki uboczne, takie jak suchość pochwy i uderzenia gorąca. Jednoczesne przyjmowanie małych dawek estrogenu i progesteronu może pomóc w ograniczeniu lub zapobieganiu tym objawom.

Danazol

Danazol to kolejny lek stosowany w celu zatrzymania miesiączki i zmniejszenia objawów. Podczas przyjmowania danazolu choroba może nadal postępować. Danazol może mieć skutki uboczne, w tym trądzik i hirsutyzm. Hirsutyzm to nieprawidłowy porost włosów na twarzy i ciele.

Badane są inne leki, które mogą złagodzić objawy i spowolnić postęp choroby.

Chirurgia zachowawcza

Chirurgia zachowawcza jest przeznaczona dla kobiet, które chcą zajść w ciążę lub odczuwają silny ból i u których leczenie hormonalne nie działa. Celem chirurgii zachowawczej jest usunięcie lub zniszczenie narośli endometrium bez uszkadzania narządów rodnych.

Laparoskopia, zabieg małoinwazyjny, służy zarówno do wizualizacji, jak i do diagnozowania endometriozy. Służy również do usuwania tkanki endometrium. Chirurg wykonuje małe nacięcia w jamie brzusznej, aby usunąć narośle, spalić je lub odparować. Lasery są obecnie powszechnie używane jako sposób na zniszczenie tej tkanki.

Operacja ostatniej szansy (histerektomia)

Rzadko lekarz może zalecić całkowitą histerektomię jako ostateczność, jeśli stan nie poprawi się po zastosowaniu innych metod leczenia.

Podczas całkowitej histerektomii chirurg usuwa macicę i szyjkę macicy. Usuwa również jajniki, ponieważ te narządy wytwarzają estrogen, a estrogen powoduje wzrost tkanki endometrium. Dodatkowo usuwa widoczne zmiany na implantach.

Histerektomia zwykle nie jest uważana za leczenie lub wyleczenie endometriozy. Nie będziesz w stanie zajść w ciążę po histerektomii. 

Uzyskaj drugą opinię lekarza, zanim zgodzisz się na operację, jeśli myślisz o założeniu rodziny.

Co powoduje endometriozę?

Podczas regularnego cyklu miesiączkowego twoje ciało zrzuca wyściółkę macicy. Pozwala to na przepływ krwi menstruacyjnej z macicy przez mały otwór w szyjce macicy i na zewnątrz przez pochwę.

Dokładna przyczyna endometriozy nie jest znana i istnieje kilka teorii dotyczących przyczyny, chociaż żadna z nich nie została naukowo udowodniona.

Jedna z najstarszych teorii głosi, że endometrioza występuje w wyniku procesu zwanego menstruacją wsteczną. Dzieje się tak, gdy krew menstruacyjna przepływa z powrotem przez jajowody do jamy miednicy zamiast opuszczać ciało przez pochwę.

Inna teoria głosi, że hormony przekształcają komórki poza macicą w komórki podobne do tych wyściełających wnętrze macicy, zwanych komórkami endometrium.

Inni uważają, że stan ten może wystąpić, jeśli małe obszary brzucha przekształcą się w tkankę endometrium. Może się tak zdarzyć, ponieważ komórki w twoim brzuchu wyrastają z komórek embrionalnych, które mogą zmieniać kształt i działać jak komórki endometrium. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

Te przemieszczone komórki endometrium mogą znajdować się na ścianach miednicy i powierzchniach narządów miednicy, takich jak pęcherz, jajniki i odbytnica. Nadal rosną, gęstnieją i krwawią w trakcie twojego cyklu miesiączkowego w odpowiedzi na hormony twojego cyklu.

Możliwe jest również wyciek krwi menstruacyjnej do jamy miednicy przez bliznę chirurgiczną, na przykład po cięciu cesarskim.

Inna teoria głosi, że komórki endometrium są transportowane z macicy przez układ limfatyczny. Jeszcze inna teoria głosi, że może to być spowodowane wadliwym układem odpornościowym, który nie niszczy błędnych komórek endometrium.

Niektórzy uważają, że endometrioza może rozpocząć się w okresie płodowym z niewłaściwie umieszczoną tkanką komórkową, która zaczyna reagować na hormony dojrzewania. Nazywa się to często teorią Mullera. Rozwój endometriozy może być również powiązany z genetyką lub nawet toksynami środowiskowymi.

Etapy endometriozy

Endometrioza ma cztery etapy lub typy:

 • minimalny
 • łagodny: lekki
 • umiarkowany
 • ciężki: silny

O stadium zaburzenia decydują różne czynniki. Mogą one obejmować lokalizację, liczbę, rozmiar i głębokość implantów endometrium.

Etap 1: minimalny

W przypadku endometriozy minimalnej na jajniku występują małe zmiany lub rany oraz płytkie implanty endometrium. Może również wystąpić stan zapalny w jamie miednicy lub wokół niej.

Etap 2: łagodny

Łagodna endometrioza obejmuje lekkie zmiany i płytkie implanty na jajniku i wyściółce miednicy.

Etap 3: umiarkowany

Umiarkowana endometrioza obejmuje głębokie implanty na wyściółce jajnika i miednicy. Może być również więcej zmian.

Etap 4: ciężki

Najpoważniejszy etap endometriozy obejmuje głębokie implanty wyściółki miednicy i jajników. Mogą również wystąpić zmiany w jajowodach i jelitach.

Powikłania przy endometriozie

Problemy z płodnością są poważnym powikłaniem endometriozy. Kobiety o łagodniejszej postaci mogą być w stanie począć i urodzić dziecko. Około 30-40 procent kobiet z endometriozą ma problemy z zajściem w ciążę.

Leki nie poprawiają płodności. Niektóre kobiety są w stanie zajść w ciążę po chirurgicznym usunięciu tkanki endometrium. Jeśli to nie zadziała w Twoim przypadku, możesz rozważyć leczenie bezpłodności lub zapłodnienie in vitro, aby zwiększyć swoje szanse na urodzenie dziecka.

Rozważ posiadanie dzieci wcześniej niż później, jeśli zdiagnozowano u Ciebie endometriozę i chcesz mieć dzieci. Twoje objawy mogą się z czasem pogorszyć, co może utrudniać poczęcie. Przed zajściem w ciążę i podczas ciąży musisz zostać zbadana przez lekarza.

Nawet jeśli płodność nie jest problemem, radzenie sobie z przewlekłym bólem może być trudne. Depresja, lęk i inne problemy psychiczne nie są rzadkie. Porozmawiaj z lekarzem o sposobach radzenia sobie z tymi skutkami ubocznymi. Pomocne może być również dołączenie do grupy wsparcia.

Czynniki ryzyka przy endometriozie

Około 2 do 10 procent kobiet w wieku rozrodczym w wieku od 25 do 40 lat ma endometriozę. Zwykle rozwija się lata po rozpoczęciu cyklu miesiączkowego. Ten stan może być bolesny, ale zrozumienie czynników ryzyka może pomóc w ustaleniu, czy jesteś podatna na ten stan i kiedy powinnaś porozmawiać z lekarzem.

Wiek

Kobiety w każdym wieku są zagrożone endometriozą. Zwykle dotyka te w wieku od 25 do 40 lat, ale objawy mogą rozpocząć się w okresie dojrzewania.

Historia rodzinna

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz członka rodziny z endometriozą. Możesz mieć większe ryzyko rozwoju choroby.

Historia ciąży

Ciąża może tymczasowo zmniejszyć objawy endometriozy. Kobiety, które nie miały dzieci, są bardziej narażone na rozwój choroby. Jednak endometrioza może nadal występować u kobiet, które je urodziły. Potwierdza to założenie, że hormony wpływają na rozwój i postęp choroby.

Historia miesiączki

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz problemy z miesiączką. Te problemy mogą obejmować krótsze cykle, cięższe i dłuższe okresy lub miesiączkę, która zaczyna się w młodym wieku. Te czynniki mogą narazić Cię na większe ryzyko.

Perspektywy przy endometriozie

Endometrioza to choroba przewlekła, na której nie można wyleczyć. Nie rozumiemy jeszcze, co to powoduje.

Ale to nie znaczy, że ten stan musi wpływać na twoje codzienne życie. Dostępne są skuteczne metody leczenia bólu i problemów z płodnością, takie jak leki, terapia hormonalna i zabiegi chirurgiczne. Objawy endometriozy zwykle ustępują po menopauzie.