Przejdź do treści

Test ciążowy – 5 symptomów, kiedy należy go wykonać

Czas czytania: 3 minut

Myślisz, że możesz być w ciąży? Nawet przy najskuteczniejszych metodach antykoncepcji zawsze istnieje ryzyko. W końcu do zapłodnienia komórki jajowej wystarczy jeden plemnik. Możesz to potwierdzić wykonując test ciążowy.

Test ciążowy zazwyczaj bada mocz na obecność hormonu zwanego ludzką gonadotropiną kosmówkową (HCG). HCG jest obecna tylko wtedy, gdy jesteś w ciąży. Ten hormon jest uwalniany, gdy zapłodnione jajo przyczepia się poza macicą lub do wyściółki macicy.

Istnieją różne sposoby zbierania moczu do badania. W zależności od wybranego testu:

 • zbierz mocz do kubka i zanurz patyczek testowy w płynie
 • zbierz mocz do kubka i za pomocą zakraplacza przenieś niewielką ilość płynu do specjalnego pojemnika
 • umieść patyk testowy w obszarze spodziewanego strumienia moczu, tak aby złapał mocz w środku strumienia

Większość testów jest skuteczna w 99%, jeśli są wykonywane po czasie spodziewanego okresu. Najlepsze jest, że możesz go wykonać żowyw zaciszu domu. Po prostu otwórz opakowanie, postępuj zgodnie z instrukcjami i odczekaj zalecaną ilość czasu, aby zobaczyć wyniki.

Po upływie zalecanego czasu testy pokazują wyniki w jeden z następujących sposobów:

 • zmiana koloru
 • linia
 • symbol, taki jak plus lub minus
 • słowa „w ciąży” lub „nie w ciąży”

Jak szybko można wykonać test ciążowy?

Z wykonaniem testu ciążowego powinnaś poczekać do tygodnia po nieudanej miesiączce, aby uzyskać najdokładniejszy wynik.

Jeśli nie chcesz czekać, aż minie ten okres, zaczekaj co najmniej jeden do dwóch tygodni po seksie. Jeśli jesteś w ciąży, Twój organizm potrzebuje czasu, aby osiągnąć wykrywalny poziom HCG. Zwykle trwa to od 7 do 12 dni po udanej implantacji komórki jajowej.

Możesz otrzymać niedokładny wynik, jeśli test zostanie wykonany zbyt wcześnie.

Oto kilka oznak wskazujących na konieczność wykonania testu ciążowego.

1. Spóźnia Ci się okres

Jednym z pierwszych i najbardziej wiarygodnych objawów ciąży jest brak miesiączki.

Jeśli nie śledzisz dokładnie swojego cyklu, ustalenie, czy się spóźnia, może być trudne. Wiele kobiet ma 28-dniowy cykl menstruacyjny. Rozważ zrobienie testu, jeśli minął ponad miesiąc od ostatniej miesiączki.

Pamiętaj, że okres może być czasami opóźniony lub pominięty z powodu stresu, diety, ćwiczeń lub pewnych schorzeń.

Zwróć także uwagę na swój okres, jeśli podejrzewasz ciążę. We wczesnych tygodniach często występuje lekkie krwawienie lub plamienie, gdy jajo zagrzebuje się głębiej w wyściółce macicy podczas implantacji. Zwróć uwagę na wszelkie różnice w kolorze, fakturze lub ilości krwi.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz krwawienie i pozytywny wynik testu ciążowego.

2. Odczuwasz skurcze

Implantacja może również wywołać uczucie podobne do skurczów menstruacyjnych. We wczesnej ciąży możesz odczuwać dyskomfort i myśleć, że okres zaraz nadejdzie, ale to się nie zdarza.

Brzmi znajomo? Zrób test. Poziom hormonów różni się w zależności od kobiety i ciąży.

3. Bolą cię piersi

W ciąża Twój organizm wytwarza coraz więcej estrogenu i progesteronu, hormony te zaczynają wprowadzać zmiany w organizmie, aby wspierać rozwój dziecka.

Twoje piersi stają się delikatne i mogą wydawać się większe z powodu zwiększonego przepływu krwi. Twoje sutki będą boleć, a żyły mogą wyglądać na ciemniejsze pod skórą.

Ponieważ wiele kobiet odczuwa dyskomfort piersi również w dniach poprzedzających okres, objaw ten nie zawsze wskazuje na ciążę.

4. Czujesz się inaczej

Wraz ze skurczami i bólem piersi wczesna ciąża może powodować:

 • nudności
 • niechęć do jedzenia
 • zmęczenie
 • częste oddawanie moczu

W miarę upływu tygodni objawy te mogą się nasilać, zanim poziom HCG wyrówna się pod koniec pierwszego trymestru.

Znasz siebie, więc zwróć uwagę na swoje ciało. Wszelkie nietypowe objawy fizyczne mogą skłonić Cię do wykonania testu ciążowego.

5. Gdy antykoncepcja zawiodła

Pigułki antykoncepcyjne, prezerwatywy i inne rodzaje środków antykoncepcyjnych nie zapewniają 100% ochrony przed ciążą. Innymi słowy, zawsze istnieje niewielka szansa na zajście w ciążę, bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożna.

Bez względu na środek antykoncepcyjny, rozważ wykonanie testu, jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych przez nas objawów.

Błąd ludzki lub wady mogą również skutkować nieplanowaną ciążą. O pigułkach antykoncepcyjnych trzeba pamiętać każdego dnia, co nie zawsze jest łatwe. 9 na 100 kobiet stosujących pigułkę zajdzie w ciążę, jeśli nie przyjmie jej zgodnie z zaleceniami.

Prezerwatywy mogą pękać lub być używane nieprawidłowo. Prawie 18 na 100 kobiet stosujących prezerwatywy do antykoncepcji zachodzi w ciążę każdego roku.

Jeśli martwisz się małą skutecznością używanej antykoncepcji, zapytaj lekarza o alternatywne metody antykoncepcji, takie jak wkładka wewnątrzmaciczna. Mniej niż 1 na 100 kobiet używających wkładki domacicznej zachodzi w ciążę każdego roku.