Przejdź do treści

Wydzielina z pochwy, podział i przyczyny

Czas czytania: 3 minut

Wydzielina z pochwy jest zjawiskiem normalnym i regularnym. Jednak istnieją pewne rodzaje upławów, które mogą wskazywać na infekcję. Nieprawidłowa wydzielina może być żółta lub zielona, mieć gęstą konsystencję lub cuchnący zapach.

Infekcja drożdżakowa lub bakteryjna zwykle powoduje nieprawidłowe wydzieliny. Jeśli zauważysz taką, która wygląda nietypowo lub cuchnie, skontaktuj się z lekarzem w celu diagnozy i leczenia.

Rodzaje wydzielin z pochwy

Istnieje kilka różnych rodzajów wydzielin z pochwy. Te są podzielone na kategorie ze względu na kolor i konsystencję. Niektóre są normalne, inni mogą wskazywać na stan, który wymaga leczenia.

Biała wydzielina

Niewielka biała wydzielina, szczególnie na początku lub na końcu cyklu miesiączkowego, jest normalna. Jeśli jednak towarzyszy jej swędzenie i ma gęstą, podobną do twarogu konsystencję, nie jest to normalne i wymaga leczenia. Ten rodzaj wydzieliny może być oznaką infekcji drożdżakowej.

Przejrzysta i wodnista wydzielina

Przejrzyste i wodniste wydzieliny są całkowicie normalne. Mogą wystąpić przez cały miesiąc, oraz być szczególnie intensywne po wysiłku.

Przejrzysta i śluzowata wydzielina

Kiedy wydzielina jest przejrzysta, ale rozciągliwa i śluzowata, a nie wodnista, oznacza to, że prawdopodobnie masz owulację. Jest to normalny rodzaj wydzieliny.

Brązowa lub krwawa wydzielina

Brązowe lub krwawe wydzieliny są zwykle normalne, zwłaszcza gdy pojawiają się w trakcie lub tuż po zakończeniu cyklu miesiączkowego. Późne wyładowanie pod koniec okresu może wyglądać na brązowe, a nie czerwone. Między miesiączkami może również wystąpić niewielka ilość krwi. Nazywa się to plamieniem.

Jeśli plamienie pojawia się w czasie gdy powinnaś mieć miesiączkę, a ostatnio uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, może to być oznaką ciąży. Plamienie we wczesnej fazie ciąży może być oznaką poronienia, dlatego należy to omówić z lekarzem .

W rzadkich przypadkach brązowa lub krwawa wydzielina może być oznaką raka endometrium lub szyjki macicy. Mogą to być również objaw mięśniaka lub innej nieprawidłowej narośli. Dlatego ważne jest coroczne badanie miednicy i cytologia. Twój ginekolog sprawdzi podczas tych zabiegów nieprawidłowości w szyjce macicy.

Żółta lub zielona wydzielina

Żółte lub zielone wydzieliny, zwłaszcza gdy są gęste, masywne lub towarzyszy im nieprzyjemny zapach, nie są normalne. Ten typ wydzieliny może świadczyć o zakażeniu rzęsistkowicą. Zwykle rozprzestrzenia się poprzez stosunek seksualny.

Przyczyny wydzieliny z pochwy

Wydzielina z pochwy jest zdrową funkcją organizmu. To sposób, w jaki twoje ciało oczyszcza i chroni pochwę. Na przykład normalne jest, że wydzielina wzrasta wraz z podnieceniem seksualnym i owulacją. Ćwiczenia, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych i stres mogą również skutkować upławami.

Jednak nieprawidłowe wydzielanie z pochwy jest zwykle spowodowane infekcją.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy jest dość powszechną infekcją bakteryjną. Powoduje zwiększone wydzielanie z pochwy, które ma silny, obrzydliwy i czasami rybi zapach, chociaż w niektórych przypadkach nie daje żadnych objawów.

Kobiety, które uprawiają seks oralny lub mają wielu partnerów seksualnych, są narażone na większe ryzyko zakażenia.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to inny rodzaj infekcji. Jest spowodowana przez pierwotniaka lub organizm jednokomórkowy. Infekcja jest zwykle przenoszona przez kontakt seksualny, ale można się również zarazić, dzieląc się ręcznikami lub kostiumami kąpielowymi.

Powoduje żółtą lub zieloną wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu. Ból, stan zapalny i swędzenie, chociaż niektóre kobiety nie odczuwają żadnych objawów.

Infekcja drożdżakowa

Infekcja drożdżakowa to infekcja grzybicza, która oprócz pieczenia i swędzenia wywołuje białe wydzieliny przypominające twaróg. Obecność drożdży w pochwie jest normalna, ale w pewnych sytuacjach ich wzrost może wymknąć się spod kontroli.

Następujące czynniki mogą zwiększyć prawdopodobieństwo infekcji drożdżakowych:

  • stres
  • cukrzyca
  • stosowanie pigułek antykoncepcyjnych
  • ciąża
  • antybiotyki, szczególnie długotrwale stosowane powyżej 10 dni

Rzeżączka i chlamydia

Rzeżączka chlamydia to infekcje przenoszone drogą płciową, które mogą powodować nieprawidłowe wydzieliny. Często ma ona kolor żółty, zielonkawy lub mętny.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej

Zapalenie narządów miednicy mniejszej to infekcja, która często przenosi się podczas kontaktów seksualnych. Występuje, gdy bakterie rozprzestrzeniają się w pochwie i do innych narządów rozrodczych. Może powodować gęste wydzieliny o cuchnącym zapachu.

Wirus brodawczaka ludzkiego lub rak szyjki macicy

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to infekcja przenoszona przez kontakty seksualne. Może prowadzić do raka szyjki macicy. Chociaż mogą nie występować żadne objawy, ten typ raka może powodować krwawe, brązowe lub wodniste wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Rak szyjki macicy można łatwo zbadać za pomocą corocznych wymazów cytologicznych.

Kiedy szukać pomocy medycznej

Jeśli masz nietypowe upławy wraz z innymi objawami, skontaktuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Objawy, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

  • gorączka
  • ból brzucha
  • niewyjaśniona utrata wagi
  • zmęczenie
  • zwiększone oddawanie moczu

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące tego, czy wydzielina jest normalna, umów się na wizytę u lekarza.