Przejdź do treści

Czym jest chlamydia i co musisz o niej wiedzieć?

Czas czytania: 4 minut

Chlamydia to częsta infekcja przenoszona drogą płciową, wywoływana przez bakterie. Osoby  zakażone we wczesnym etapie często nie mają objawów.

Nieleczona choroba może powodować poważne komplikacje, dlatego ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom przesiewowym i rozmawiać z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek obawy.

Chlamydia, jak się można zarazić?

Seks klasyczny jak i oralny bez zabezpieczenia to główne sposoby przenoszenia zakażenia. Dotykanie genitaliów również może przenosić bakterie, jak i seks analny.

Noworodki mogą zarazić się od matki podczas porodu. Zakażenie chlamydią w oku, może nastąpić poprzez kontaktu ust lub narządów z oczami, ale nie jest to powszechne.

Chlamydią można zarazić się nawet, gdy już raz się przeszło infekcję i skutecznie ją wyleczono.

Objawy chlamydii u mężczyzn

Wielu mężczyzn nie zauważa objawów chlamydii. Większość nie ma ich w ogóle.

Jeśli objawy się pojawią, zwykle jest to 1 do 3 tygodnia po transmisji.

Najczęstsze objawy chlamydii u mężczyzn to:

 • pieczenie podczas oddawania moczu
 • żółta lub zielona wydzielina z penisa
 • ból w dolnej części brzucha
 • ból jąder

Możliwe jest również zakażenie chlamydią odbytu. W tym przypadku głównymi objawami są często wydzielina, ból i krwawienie z tego obszaru.

Uprawianie seksu oralnego z osobą zakażoną zwiększa ryzyko zakażenia chlamydią w gardle. Objawy mogą obejmować ból gardła, kaszel lub gorączkę. 

Objawy chlamydii u kobiet

Chlamydia jest często nazywana „cichą infekcją”. Dzieje się tak, ponieważ osoby zakażone mogą w ogóle nie odczuwać jej objawów.

Jeśli kobieta zachoruje na chorobę przenoszoną drogą płciową, może minąć kilka tygodni, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy.

Najczęstsze objawy chlamydii u kobiet to:

 • bolesny stosunek płciowy (dyspareunia)
 • wydzielina z pochwy
 • pieczenie podczas oddawania moczu
 • ból w dolnej części brzucha
 • zapalenie szyjki macicy ( zapalenie szyjki macicy )
 • krwawienie między miesiączkami

U niektórych kobiet infekcja może rozprzestrzenić się na jajowody, co może powodować stan zwany chorobą zapalną miednicy mniejszej.

Jej objawy to:

 • gorączka
 • silny ból miednicy
 • nudności
 • nieprawidłowe krwawienie z pochwy między miesiączkami

Chlamydia może również zakażać odbytnicę. Kobiety mogą nie odczuwać jej objawów. Jeśli jednak wystąpią, mogą obejmować ból odbytu, wydzielinę lub krwawienie.

Ponadto kobiety mogą mieć infekcję gardła, jeśli uprawiają seks oralny z osobą zainfekowaną. Objawy zakażenia chlamydią w gardle obejmują kaszel, gorączkę i ból gardła.

Objawy choroby u mężczyzn i kobiet mogą być różne, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych.

Leczenie chlamydii

Dobra wiadomość jest taka, że ​​chlamydia jest łatwa do wyleczenia. Ponieważ ma charakter bakteryjny, jest leczona antybiotykami.

Azytromycyna jest antybiotykiem przepisywanym zwykle w pojedynczej, dużej dawce. Doksycyklina to antybiotyk, który należy przyjmować dwa razy dziennie przez około tydzień.

Można również podać inne antybiotyki. Bez względu na przepisany antybiotyk, należy dokładnie przestrzegać instrukcji dawkowania, aby upewnić się, że infekcja całkowicie ustąpiła. Może to zająć do 2 tygodni, nawet w przypadku leków jednodawkowych.

W czasie leczenia ważne jest, aby nie uprawiać seksu. Nadal możliwe jest przeniesienie i zarażenie się chlamydią w przypadku ponownego narażenia, nawet jeśli leczyłeś wcześniejszą infekcję.

Chociaż chlamydia jest uleczalna, nadal ważne jest, aby zachować ochronę i zapobiegać nawrotom.

Domowe sposoby na chlamydię

Chlamydia jest spowodowana infekcją bakteryjną. Jedynym prawdziwym lekarstwem na tego typu infekcje są antybiotyki.

Ale niektóre alternatywne metody leczenia mogą pomóc złagodzić objawy. Należy pamiętać, że nieleczona choroba może prowadzić do długotrwałych powikłań, w tym problemów z płodnością i przewlekłego zapalenia.

Domowe środki zaradcze na chlamydię, które mogą być skuteczne (w przypadku objawów, a nie samej infekcji) obejmują:

 • Gorzknik kanadyjski. Ta roślina lecznicza może ograniczyć objawy podczas infekcji poprzez zmniejszenie stanu zapalnego.
 • Echinacea. Roślina ta jest szeroko stosowana w celu wzmocnienia układu odpornościowego, aby pomóc ludziom przezwyciężyć różnego rodzaju infekcje, od przeziębienia po rany skóry. Może pomóc zmniejszyć objawy chlamydii.

Chociaż związki zawarte w tych roślinach mogą pomóc złagodzić stany zapalne i infekcje, nie ma żadnych badań, które wykazałyby, że są skuteczne w przypadku chlamydii.

Chlamydia nieleczona

Można doświadczyć poważnych problemów zdrowotnych, jeśli będzie się czekać zbyt długo na leczenie.

Żeńskie powikłania nieleczonej chlamydii

U niektórych kobiet rozwija się choroba zapalna miednicy mniejszej, infekcja, która może uszkodzić macicę, szyjkę macicy i jajniki. To bolesna choroba, która często wymaga leczenia szpitalnego.

Kobiety mogą również stać się bezpłodne, gdy chlamydia nie jest leczona, ponieważ jajowody mogą zostać pokryte bliznami.

Kobiety w ciąży z zakażeniem mogą przenosić bakterie na swoje dzieci podczas porodu, co może powodować infekcje oczu i zapalenie płuc u noworodków.

Męskie powikłania nieleczonej chlamydii

Mężczyźni mogą również doświadczać komplikacji, gdy chlamydia nie jest leczona. Zapalenie najądrzy, które może, powodować ból.

Infekcja może również rozprzestrzenić się na gruczoł krokowy, powodując gorączkę, bolesny stosunek i dyskomfort w dolnej części pleców. Innym możliwym powikłaniem jest chlamydiowe zapalenie cewki moczowej u mężczyzn.

To tylko niektóre z najczęstszych powikłań nieleczonej chlamydii, dlatego ważne jest, aby natychmiast uzyskać pomoc medyczną. Większość osób, które szybko otrzymują leczenie, nie ma długotrwałych problemów zdrowotnych.

Chlamydia w gardle

Choroby przenoszone drogą płciową mogą być również przenoszone i podczas seksu oralnego. Kontakt z ustami, wargami lub językiem może wystarczyć do przeniesienia chlamydii.

Jeśli zarazisz się podczas seksu oralnego, możesz nie odczuwać żadnych objawów. Podobnie jak w przypadku infekcji pochwy lub chlamydii odbytu, objawy nie zawsze się pojawiają.

Jeśli objawy chlamydii występują w gardle, mogą obejmować:

 • ból gardła
 • suchość w gardle
 • gorączka
 • kaszel

W gardle mogą rozwinąć się inne choroby przenoszone drogą płciową.

Chlamydia w oku

Infekcja chlamydią występuje najczęściej w okolicy narządów płciowych, ale może wystąpić w mniej powszechnych miejscach, takich jak odbyt, gardło, a nawet oczy. Może wystąpić w oczach poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z bakterią.

Na przykład infekcja może przejść od genitaliów do oka, jeśli dotkniesz oka bez mycia rąk.

Jeśli masz zakażenie oka chlamydią, znane również jako chlamydiowe zapalenie spojówek, mogą wystąpić następujące objawy:

 • zaczerwienienie
 • obrzęk
 • swędzący
 • podrażnienie
 • śluz lub wydzielina
 • wrażliwość na światło (światłowstręt)

Nieleczona chlamydia oka może prowadzić do ślepoty. Ale jest łatwa w leczeniu, a wczesne leczenie pomoże wyleczyć infekcję i zapobiec powikłaniom.

Chlamydia w oku może być mylona z bardziej powszechnymi infekcjami oka.

Zapobieganie chlamydii

Najpewniejszym sposobem uniknięcia zakażenia chlamydią przez osobę aktywną seksualnie jest używanie prezerwatywy podczas stosunku płciowego.

Aby uprawiać bezpieczny seks, zaleca się:

 • Używaj ochrony z każdym nowym partnerem.
 • Regularnie badaj się, gdy często uprawiasz seksu z nowymi partnerami.
 • Unikaj seksu oralnego lub używaj zabezpieczeń podczas seksu oralnego, dopóki partner nie zostanie przebadany pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową.

Bezpieczny seks może uchronić każdego przed infekcjami, niezamierzoną ciążą i innymi komplikacjami.

Tagi: