Przejdź do treści

Poranny wzwód, co należy o nim wiedzieć?

Czas czytania: 3 minut

Poranny wzwód, formalnie znany jako poranna erekcja, jest powszechnym zjawiskiem u chłopców i mężczyzn. Najczęściej występuje u młodszych mężczyzn, chociaż występuje w każdym wieku.

Wiele osób zakłada, że ​​poranna erekcja jest oznaką pobudzenia seksualnego, jednak nie zawsze tak jest. Poranny „drąg” jest prawdopodobnie odpowiedzią twojego organizmu na jedno z kilku naturalnych zjawisk.

Co powoduje poranny wzwód?

Przyczyna jest prawdopodobnie wieloczynnikowa. Lekarze mają kilka teorii, które pomagają wyjaśnić, dlaczego mężczyźni od czasu do czasu budzą się ze wzwodem, ale żadna z nich nie jest poparta konkretnymi, medycznymi dowodami.

Oto kilka z nich:

Fizyczna stymulacja

Chociaż oczy są zamknięte, twoje ciało nadal jest bardzo świadome tego, co dzieje się wokół ciebie. Jeśli Ty lub Twoja partnerka przypadkowo dotkniecie lub otrzecie się o genitalia, możesz dostać erekcji. Twoje ciało wyczuwa stymulację i reaguje.

Zmiany hormonów

Poziom testosteronu jest najwyższy rano po przebudzeniu z fazy snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM).

Sam wzrost tego hormonu może wystarczyć do wywołania erekcji, nawet przy braku jakiejkolwiek fizycznej stymulacji. W miarę starzenia się mężczyzn, zwykle między 40 a 50 rokiem życia, naturalny poziom testosteronu zaczyna spadać. Gdy on spada, epizody poranne również mogą się zmniejszyć.

Relaksacja mózgu

W czasie czuwania organizm uwalnia hormony, które hamują erekcję. Kiedy śpisz, twoje ciało wydziela mniej tych hormonów. Połącz to z innymi czynnikami, a poranny wzwód staje się bardziej prawdopodobny.

Wyjaśnia to, co nie powoduje wzwodu. Na przykład potrzeba oddania moczu nie jest odpowiedzialna za poranną erekcję. Niektórzy uważają, że poranny wzwód zapobiega oddawaniu moczu podczas snu, ale to nieprawda.

Poranny drągal również nie zawsze jest oznaką pobudzenia seksualnego. W wielu przypadkach nie jest spowodowany snami lub marzeniami o charakterze seksualnym.

U kogo występuje poranny wzwód?

Erekcja poranna może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku. Jest zdrowa w każdym wieku i jest oznaką prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i nerwowego w penisie i wokół niego.

Młodzi chłopcy mogą doświadczać wzwodów już w wieku od 6 do 8 lat. Poranna erekcja może również wystąpić u mężczyzn w wieku 60 i 70 lat. Staje się rzadsza, gdy zaczną pojawiać się problemy z zaburzeniami erekcji, a te występują częściej wraz z wiekiem.

Mężczyźni mogą doświadczać erekcji od 3 do 5 razy w ciągu nocy. Niezależnie od tego, czy masz sny erotyczne, erekcje mogą trwać do 30 minut, a nawet dłużej. Niektórzy podczas snu mogą mieć erekcję nawet przez 2 godziny. Większość z nich ustąpi w ciągu kilku minut po przebudzeniu.

Co oznacza brak porannego wzwodu?

Erekcja po przebudzeniu jest wskaźnikiem zdrowego zaopatrzenia penisa w krew oraz układu nerwowego. Obecność porannego wzwodu wskazuje również, że jesteś fizycznie zdolny do uzyskania i utrzymania erekcji.

Jeśli przestaniesz doświadczać porannej erekcji lub zauważysz, że nie budzisz się już z penisem we wzwodzie, może to być wczesny objaw problemu zdrowotnego.

Najprawdopodobniej jest to oznaka zaburzeń erekcji. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zaburzeń może być większe, jeśli:

  • masz nadwagę
  • wysokie ciśnienie krwi
  • wysoki poziom cholesterolu
  • cukrzycę
  • depresję

Niektóre niepełnosprawności fizyczne mogą również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji.

Leki mogą również wpływać na twoją zdolność doświadczania porannego drąga. Środki przeciwbólowe i niektóre leki przeciwdepresyjne mogą mu zapobiegać.

Te erekcje mogą stać się mniej powszechne wraz z wiekiem, ale jeśli jesteś młody i nie doświadczasz porannej erekcji lub jeśli erekcja nagle ustąpi, być może czas na wizytę u lekarza.

Kiedy iść do lekarza

Poranne erekcje są zdrowe i rzadko są powodem wizyty u lekarza. Jednak dwie sytuacje mogą oznaczać, że pora umówić się na wizytę:

Gdy przestajesz mieć poranne erekcje

Jeśli często doświadczałeś porannego erekcji, ale teraz jej nie doświadczasz lub masz ich mniej, powinieneś porozmawiać z lekarzem.

Chociaż epizody wzwodów pojawiają się rzadziej wraz z wiekiem, nagły spadek ich częstotliwości może być oznaką problemu medycznego.

Gdy zaczynasz doświadczać bolesnych erekcji

Większość porannych erekcji ustępuje w ciągu 30 minut od przebudzenia. Jeśli trwają dłużej niż godzinę po przebudzeniu lub stają się bolesne, należy umówić się na wizytę u lekarza.

Trudno jest zadeklarować „za dużo” czy „za mało”, jeśli chodzi o poranny wzwód. Niektórzy mężczyźni codziennie doświadczają porannej erekcji, inni rzadziej niż raz w tygodniu.