Przejdź do treści

Czy pochwa może być za ciasna?

Czas czytania: 3 minut

Jeśli doświadczyłaś bólu lub dyskomfortu podczas penetracji, możesz obawiać się, że twoja pochwa jest zbyt mała lub zbyt ciasna. 

Mylisz się. Praktycznie żadna pochwa nie jest za ciasna do stosunku. Czasami po prostu musisz trochę bardziej przygotować się do penetracji.

Pochwa ma 7-10 cm długości. Może się to wydawać za mało. Ale kiedy jesteś podniecona, staje się ona dłuższa i szersza. Uwalnia również naturalny lubrykant.

Jeśli odczuwasz ból lub trudności w penetracji, może to oznaczać, że nie zostałeś odpowiednio pobudzona, a nie że jesteś zbyt ciasna. Ponadto ból podczas penetracji może być oznaką infekcja, urazu lub wady wrodzonej.

Czy pochwa się rozszerza i kurczy?

Pochwa bardzo się zmienia przez całe życie. Jest przeznaczona do seksu i urodzenia dziecka. Obie te czynności zmieniają kształt i napięcie pochwy. Zrozumienie tego może pomóc stwierdzić, czy jest jakiś problem.

Pochwa podczas seksu

Pochwa jest zaprojektowana do rozszerzania i wydłużania się podczas podniecenia. Wtedy, górna część pochwy wydłuża się i bardziej wciska szyjkę macicy i macicę do wnętrza ciała. W ten sposób penis nie uderza w szyjkę macicy podczas penetracji i nie powodują dyskomfortu.

Pochwa uwalnia również naturalny środek nawilżający, dzięki czemu penetracja jest mniej bolesna lub trudna. Jeśli penetracja zaczyna się zbyt wcześnie i nie jesteś nawilżona, możesz odczuwać ból. Odpowiednia gra wstępna może pomóc w zapewnieniu wystarczającej ilości naturalnego nawilżenia. Jeśli to wciąż za mało, możesz użyć lubrykantu na bazie wody kupionego w sklepie.

Ale te naturalne procesy nie zawsze oznaczają, że seks jest wygodny. Jedno z badań to wykazało 30% kobiet odczuwa ból podczas seksu. Jeśli ból lub uczucie ucisku nie ustąpią, umów się na wizytę u lekarza.

Pochwa podczas porodu

Twoja pochwa może rosnąć i rozszerzać się, aby dostosować się do narodzin dziecka. Następnie powróci do swojego normalnego rozmiaru.

Jednak po porodzie możesz mieć wrażenie, że nie jest taka sama. To nie znaczy, że nie jest już ciasna.

Kształt i elastyczność pochwy zmieniają się w ciągu całego życia, a to oznacza, że ​​musisz dostosować się do tych zmian. Może to oznaczać wypróbowanie nowych pozycji seksualnych lub wzmocnienie mięśni dna miednicy, aby odzyskać siłę i napięcie.

Dlaczego pochwa jest za ciasna?

Na to, jak ciasna jest pochwa, może wpływać kilka czynników. Większość z tych problemów jest nieistotna i łatwa do leczenia. Są to:

Niewystarczające pobudzenie lub nawilżenie

Pobudzenie zapewnia organizmowi naturalne nawilżenie. Spróbuj skorzystać z masturbacji, aby się bardziej podniecić. Pamiętaj, że twoja łechtaczka jest większa niż myślisz. Ale jeśli penetracja nadal wydaje się trudna nawet po grze wstępnej, użyj lubrykantu kupionego w sklepie.

Infekcja lub zaburzenie

Infekcje, w tym infekcje przenoszone drogą płciową, nie zmieniają kształtu ani napięcia pochwy. Mogą jednak sprawić, że seks będzie bardziej bolesny.

Uraz

Uraz miednicy lub genitaliów może spowodować ból. Poczekaj, aż w pełni się zagoi, zanim podejmiesz aktywność seksualną.

Jeśli kiedykolwiek zostałeś wykorzystana seksualnie, każdy kontakt seksualny może być trudny bez odpowiedniej terapii.

Wrodzone wady

Niektóre kobiety rodzą się z grubą lub nieelastyczną błoną dziewiczą. Podczas seksu penis naciska na błonę, co może być bolesne. Nawet po jej rozdarciu możesz odczuwać bolesność.

Pochwica

Pochwica powoduje mimowolne skurcze mięśni dna miednicy. Przed penetracją stan ten powoduje, że mięśnie dna miednicy napinają się tak bardzo, że penis nie może wejść.

Ten stan może być spowodowany niepokojem lub strachem. Niektóre osoby z tym schorzeniem mają również trudności z używaniem tamponów lub badaniem miednicy.

Leczenie obejmuje terapie rozmową, jak i leczenie przy użyciu rozszerzaczy lub trenerów pochwy. Te urządzenia w kształcie stożka pomagają uzyskać kontrolę nad dnem miednicy i nauczyć się uwalniać mimowolne reakcje mięśniowe, których doświadczasz przed penetracją.

Czy pochwa może być za luźna?

Rozmowy z przyjaciółmi mogą prowadzić do przekonania, że ​​pochwa może się „zużyć” lub zbytnio rozszerzyć. Jednak to po prostu nieprawda.

Pochwa bardzo się zmienia w ciągu twojego życia. Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń, które może zmienić naturalną szczelność pochwy. Należy jednak pamiętać, że pochwa powróci do swojego kształtu sprzed porodu. Może wydawać Ci się inaczej i tego należy się spodziewać. To nie znaczy, że nie jest tak ciasna jak kiedyś.

Ćwiczenia Kegla są kluczem do wzmocnienia mięśni dna miednicy. Istnieje wiele ćwiczeń, ale te są najbardziej skuteczne.

„Luźność” w okresie menopauzy

Menopauza może również spowodować pewne zmiany w pochwie. Gdy poziom estrogenu spada, Twój naturalny lubrykant może nie być wystarczający do ułatwienia penetracji. Poszukaj żeli w sklepie, aby się nawilżyć.

Tkanki pochwy również stają się cieńsze w tej fazie życia. Nie oznacza to, że twoja pochwa jest luźniejsza, ale wrażenia z penetracji mogą się zmienić.

Podsumowanie

Każda pochwa jest inna. Oznacza to, że nie możesz polegać na doświadczeniu innej osoby, która powie Ci, czy Twoja pochwa jest „normalna”, czy nie. Ty najlepiej znasz swoje ciało, więc jeśli coś jest nie tak podczas seksu, zatrzymaj się. Znajdź rozwiązanie, które Ci odpowiada, i spróbuj ponownie.

Seks nie musi być niewygodny i nie powinieneś dawać uczucia zbyt ciasnego lub nieelastycznego. Wiele schorzeń, które mogą prowadzić do tego, można łatwo wyleczyć. Jeśli martwisz się bólem, dyskomfortem lub krwawieniem podczas seksu, skontaktuj się z lekarzem. Razem możecie znaleźć przyczynę i rozwiązanie.