Przejdź do treści

Jak sprawdzić, czy jestem gejem, hetero czy kimś pomiędzy?

Czas czytania: 5 minut

Ustalenie swojej orientacji może być skomplikowane. W społeczeństwie, w którym oczekuje się, że większość z nas będzie hetero, może być trudno stwierdzić, czy jesteś gejem, hetero, czy kimś innym.

Jesteś jedyną osobą, która może stwierdzić, jaka jest Twoja prawdziwa orientacja.

Miałem sen seksualny, czy to oznacza jaką mam orientację?

Wielu z nas dorasta, zakładając, że jest hetero, a później dowiadujemy się, że tak nie jest.

Czasami zdajemy sobie z tego sprawę, ponieważ mamy sny seksualne, myśli seksualne lub uczucie silnego pociągu do osób tej samej płci co my. Jednak żadna z tych rzeczy nie musi „dowodzić” Twojej orientacji.

Sen erotyczny z kimś tej samej płci niekoniecznie oznacza, że ​​jesteś gejem. Sen o kimś przeciwnej płci niekoniecznie oznacza, że ​​jesteś hetero.

Istnieje kilka form przyciągania. Jeśli chodzi o orientację, zwykle odnosimy się do pociągu romantycznego (do kogoś masz silne uczucia i z nim pragniesz związku) i pociągu seksualnego (z kimś chcesz zaangażować się w aktywność seksualną).

Czasami pociągają nas te same grupy ludzi pod względem romantycznym i seksualnym. Czasami tak nie jest.

Na przykład można mieć romantyczny pociąg do mężczyzn, ale seksualny pociąg do mężczyzn, kobiet i osób niebinarnych. Taka sytuacja nazywa się „orientacją mieszaną” lub „orientacją krzyżową” i jest to całkowicie OK.

Miej to na uwadze, rozważając swoje seksualne i romantyczne uczucia.

Czy jest jakiś quiz, który powie czy jestem gejem (lesbijką)?

Niestety, nie ma testu, który pomorze ci określić swoją orientację seksualną. A nawet gdyby taki był, kto może stwierdzić, czy kwalifikujesz się do danej grupy?

Każdy hetero jest wyjątkowy. Każdy gej jest wyjątkowy. Każda osoba, o danej orientacji, jest wyjątkowa.

Nie musisz spełniać pewnych „kryteriów”, aby zakwalifikować się jako gej, hetero, biseksualista lub cokolwiek innego.

To jest aspekt Twojej tożsamości, a nie podanie o pracę i możesz identyfikować się z dowolnym terminem, który Ci odpowiada!

Więc skąd mam wiedzieć czy jestem gejem (lesbijką)?

Nie ma „właściwego” sposobu na pogodzenie się ze swoją orientacją. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby sprawdzić swoje uczucia i móc je zrozumieć.

Przede wszystkim pozwól sobie zrozumieć swoje uczucia. Trudno to zrobić, jeśli je ignorujesz.

Nawet w dzisiejszych czasach istnieje wiele wstydu i piętna związanego z orientacją. Ludzie, którzy nie są hetero, często czują, że powinni tłumić swoje uczucia. Pamiętaj, że twoja orientacja jest ważna, jak i twoje uczucia.

Rozważ przeprowadzenie badań, czytając fora, dołączając do grup wsparcia LGBT i ucząc się o tych społecznościach online. Może to pomóc w lepszym ich zrozumieniu.

Jak mogę się upewnić, że moja orientacja to X?

To dobre pytanie. Niestety nie ma idealnej odpowiedzi.

Tak, czasami ludzie źle rozumieją swoją orientację. Wiele osób myślało, że przez pierwszą połowę swojego życia byli hetero, ale okazało się, że to nieprawda.

Możesz również myśleć, że jesteś gejem, kiedy faktycznie jesteś bi, lub, że jesteś biseksualistą, kiedy faktycznie jesteś gejem. Można powiedzieć: „Hej, myliłem się co do tego i teraz czuję się bardziej komfortowo identyfikując się jako X”.

Należy pamiętać, że z czasem orientacja może się zmienić. Seksualność jest płynna. Orientacja jest płynna.

Wiele osób identyfikuje się jako jedna orientacja na całe życie, podczas gdy inni uważają, że zmienia się ona w czasie. I to jest OK! Twoja orientacja może się zmienić, ale nie oznacza to, że z czasem staje się mniej ważna, ani nie oznacza, że ​​jesteś w błędzie lub zdezorientowany.

Czy jest coś, co „powoduje” orientację?

Dlaczego niektórzy ludzie są gejami? Dlaczego niektórzy są hetero? Nie wiemy.

Niektórzy czują, że urodzili się w ten sposób, że ich orientacja zawsze była ich częścią.

Inni czują, że ich seksualność i orientacja zmieniają się w czasie. Pamiętasz, co powiedzieliśmy o płynnej orientacji?

To, czy orientacja jest spowodowana przez naturę, wychowanie czy połączenie tych dwóch czynników, nie jest ważne. Ważne jest to, że możemy akceptować innych takimi, jakimi są.

Czy muszę mówić ludziom?

Nie musisz mówić niczego, czego nie chcesz.

Jeśli czujesz się nieswojo, rozmawiając o tym, to w porządku. Nie ujawnianie swojej orientacji nie czyni cię kłamcą. Nie jesteś nikomu winien tych informacji.

Jakie może to mieć konsekwencje?

Mówienie ludziom może być świetne, ale zachowanie prywatności też może być dobre. Wszystko zależy od Twojej sytuacji osobistej.

Z jednej strony mówienie ludziom może pomóc poczuć się lepiej. Wiele osób innej orientacji po ujawnieniu odczuwa ulgę i poczucie wolności. 

Z drugiej strony ujawnienie się nie zawsze jest bezpieczne. Homofobia i inne formy bigoterii są częste i mają się dobrze. Osoby homoseksualne są nadal dyskryminowane w pracy, w swoich społecznościach, a nawet w rodzinach.

Jak mam powiedzieć komuś, że jestem gejem?

Czasami najlepiej zacząć od poinformowania kogoś, kto na pewno to zaakceptuje, na przykład członka rodziny lub przyjaciela o otwartym umyśle. Jeśli chcesz, możesz poprosić ich, aby byli przy tobie, gdy powiesz innym.

Jeśli nie czujesz się komfortowo, rozmawiając o tym osobiście, możesz przekazać to za pośrednictwem wiadomości tekstowej, telefonicznej, e-mailowej lub listownie. Cokolwiek wolisz.

Jeśli chcesz z nimi porozmawiać osobiście, ale nie możesz poruszyć tematu, może zacznij od obejrzenia filmu LGBT lub poruszyć temat o ujawnieniu się danej celebrytki. Może to pomóc w rozpoczęciu rozmowy.

Poinformuj również, czy masz coś przeciwko, ich podzieleniu się tą wiadomością z innymi.

Co powinienem zrobić, jeśli nie pójdzie dobrze?

Czasami ludzie, którym mówisz, nie reagują tak, jak chcesz. Mogą zignorować to, co powiedziałeś, lub potraktować to jako żart. Niektórzy mogą próbować cię przekonać, że jesteś hetero, lub stwierdzić, że jesteś po prostu zdezorientowany.

Jeśli tak się stanie, możesz zrobić kilka rzeczy:

  • Otaczaj się wspierającymi ludźmi. Niezależnie od tego, czy są to osoby LGBT, które spotkałeś online lub osobiście, Twoi znajomi lub akceptujący to członkowie rodziny, spróbuj spędzić z nimi czas i porozmawiać o sytuacji.
  • Pamiętaj, że to nie ty jesteś w błędzie. Nie ma nic złego w tobie ani w twojej orientacji. Jedyną złą rzeczą jest nietolerancja.
  • Jeśli chcesz, daj im czas na zmianę reakcji. Mogli zdać sobie sprawę, że ich początkowa reakcja była błędna. Wyślij im wiadomość, aby wiedzieli, że chcesz porozmawiać, kiedy przetworzą to, co powiedziałeś.

Nie jest łatwo poradzić sobie z bliskimi, którzy nie akceptują twojej orientacji, ale ważne, aby pamiętać, że jest wielu ludzi, którzy cię kochają i akceptują.

Podsumowując

Nie ma łatwego i niezawodnego sposobu określenia swojej orientacji. To może być trudny i emocjonalne.

Jedyną osobą, która może określić twoją tożsamość, jesteś ty. Jesteś jedynym autorytetem w kwestii własnej tożsamości. I bez względu na to, jaką etykietę wybierzesz, jeśli w ogóle używasz jakiejś etykiety, należy ją uszanować.

Pamiętaj, że istnieje wiele zasobów, organizacji i osób, które są chętne do wsparcia i pomocy. Wystarczy je znaleźć i skontaktować się z nimi.