Przejdź do treści

Co to jest krwawienie implantacyjne?

Czas czytania: 2 minut

Krwawienie implantacyjne występuje zwykle między 6 a 12 dniem po poczęciu, kiedy zapłodnione jajeczko przyczepia się do błony śluzowej macicy. Niektóre kobiety mylą je z okresem, ponieważ może wyglądać podobnie i wystąpić po normalnym cyklu menstruacyjnym.

Jak często występuje krwawienie implantacyjne?

Krwawienie z implantacji jest dość powszechne i występuje w około 25% ciąż. W wielu przypadkach jest to pierwsza oznaka ciąży.

Większość kobiet myśli, że to krótki okres, a w rzeczywistości jest to krwawienie z implantacji. Często nawet nie zdaje sobie sprawy, że są w ciąży, dopóki nie zrobią testu.

Jak długo trwa plamienie implantacyjnej?

W przeciwieństwie do zwykłego okresu, krwawienie z implantacji jest bardzo krótkotrwałe, zwykle nie trwa dłużej niż 24 do 48 godzin. Tyle czasu zajmuje wszczepienie zapłodnionej komórki jajowej w wyściółkę macicy.

Harmonogram cyklu menstruacyjnego wygląda w następujący sposób:

  • 1 Dzień: pierwszy dzień miesiączki
  • 14-16 Dzień: następuje owulacja
  • 18 do 20 Dzień: następuje zapłodnienie
  • 24 do 26 Dzień: następuje implantacja i krwawienie przez około 2 do 7 dni

Jak wygląda krwawienie implantacyjnej?

Typowe krwawienie miesiączkowe trwa zwykle od 3 do 5 dni, zaczyna się mocno, a następnie słabnie. Krew z krwawienia z implantacji jest zazwyczaj ciemnobrązowa lub czarna, co oznacza, że jest to starsza krew, chociaż czasami może być również różowa lub czerwona.

Nie jest to ciężkie krwawienie. Możesz zauważyć lekkie plamki od kilku kropli do nieco większych ilości.

Kobietom może być trudno zauważyć różnicę między krwawieniem z implantacji a regularnym okresem, ponieważ objawy mogą być na tyle podobne, że można je pomylić.

Oto kilka głównych różnic.

Regularny okres

  • trwa od 3 do 7 dni, z jasnoczerwoną krwią przez 2 do 3 dni
  • krwawienie zaczyna się mocno i słabnie pod koniec
  • bardziej nasilone skurcze macicy, które mogą wystąpić przed krwawieniem i utrzymywać się przez 2 do 3 dni

Krwawienie implantacyjnej

  • zwykle trwa nie dłużej niż 24 do 48 godzin
  • krwawienie jest zwykle bardzo jasne i zazwyczaj brązowe, różowawe lub czarne
  • znacznie łagodniejsze (lub brak) skurczy macicy

Kiedy powinnaś się martwić?

Wszelkie krwawienia podczas ciąży są uważane za nieprawidłowe. Lekarze traktują to bardzo poważnie i zachęcają kobiety w ciąży do zgłaszania tego.

Chociaż nie każde krwawienie jest nagłym przypadkiem lub oznaką powikłań, lekarz będzie chciał wykonać badania, takie jak USG pochwy, aby ustalić przyczynę.

Jasnoczerwona krew oznacza, że masz aktywne krwawienie, zwłaszcza jeśli masz skrzepy krwi i odczuwasz ból. Może to być oznaką poronienia lub ciąży pozamacicznej i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Jeśli krwawienie ma miejsce w środku nocy i wydaje się niebezpiecznie uporczywe lub ciężkie, skontaktuj się z lekarzem. W każdej pilnej sytuacji zawsze możesz udać się na pogotowie.

Każda ciężarna kobieta ma 15-20% ryzyko poronienia. Kiedy krwawienie zaczyna wyglądać na ciężki okres z zakrzepami krwi i silnymi skurczami przypominającymi miesiączkę, może to być poronienie.

Jeśli obfite krwawienie i skurcze są powiązane ze zmęczeniem lub zawrotami głowy, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem w celu wykonania badania USG miednicy, morfologii krwi i beta HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) w celu postawienia prawidłowej diagnozy.